Sari la conținut
Forum Roportal
baby`girl

Lentilele de contact

Postări Recomandate

E oca si aici.

Nu am purtat lentile (nici ochelari) dar din marturisirile altora pot sa zic ca daca igiena e perfecta sunt mai estetice decat ochelarii si poate mai practice.

Dar trebuie date jos inainte de culcare (sunt niste modele mai scumpe care cica pot fi purtate mult fara a fi date jos), curatate in fiecare zi cel putin in solutie, curatati ochii.

Refuzul de a te conforma duce la conjuctivita sau alte probleme cu ochii... se dezvolta un fel de alergie la lentile de care scapi doar dupa vreo 2 ani (daca...).

Cam atat stiu eu, rog pe cineva sa corecteze daca trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am purtat.

Eu am auzit ca trebuie schimbate la anumite perioade de timp (in functie de model).

Cum zicea si la i g i u sa din punct de vedere estetic sunt sunt mult mai bune (poti sa-ti schimbi si culoarea ochilor) dar au si ele dezavantajele lor (in primul rand pretul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi iubesc ochii la fel de mult ca oricare din voi ...de aceea fac anual un control oftalmo'...asta si pentru ca trebuie sa conduc foarte mult...am cunoscut acum cativa ani o tipa care facuse din lentilele de contact un accesoriu vestimentar; dimineata avea ochii mov, la pranz albastri si seara in disco ...rosii !!! Totul in viata ei a fost oca..pana a venit in romania pentru o vacanta de doua saptamani..era vara cald, foarte cald....au fost deajuns doua "brize" cu mult praf si a reusit sa faca o alergie ca nu a mai putut sa-si foloseasca pretioasele accesorii pe toata vizita.

deci...multa igiena.... preturile sunt si in raport cu calitatea, deci .... mult respect pentru ochii nostri...nu va zgarciti !!!

 

pe.sa. tipa de care va povesteam.... venea dintr-o tara unde ploua zilnic !!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai interesant lucru la lentilele de contact este schimbarea culorii, dar pretul nu este chiar mic. Totusi aspectul conteaza daci se poate face un efort daca e nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am miopie si am folosit lentile de contact, pana acum cateva sapt, cand am facut o infectie la ochiul stang din cauza ca erau pentru o luna si eu le-am folosit de mai multe ori. Mi-a trecut infectia si sper sa mai port again. Atata timp cat respecti igiena si data expirarii e oca, dar la mine cum am mai zis a fost a2a pb. 8) sper sa pot purta din nou, pentru ca am complexul ochelarilor 8).intotdeauna am avut acest complex, iar asta ma face sa-mi pierd increderea in sine. eh...sunt intr-o stare nu prea buna si poate din cauza asta simt nevoia sa-mi descarc sufletul. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista lentile de contact care sa se poata tine mai multe luni ?

Nici cu lentilele nu cred ca e prea comod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×