Sari la conținut
Forum Roportal
baby`girl

Lentilele de contact

Postări Recomandate

;)

solutia renu multi plus de la bausch and lomb costa in RO cam 9 euro pretul de magazin. Nu am auzit sa provoace probleme... desi pana acum am folosit doar produse de la ciba si alcon. Dupa parerea mea alcon rulz, iar solutia curata cel mai bine lentilele chiar daca prin romania nu se gaseste.

Nu inteleg de ce toti folosesc lentile de contact cu termen de 1 an. lentilele de contact de un an au un mare dezavantaj si anume ca sunt mai greu tolerate de ochi. Cu cat lentila este schimbata mai des cu atat va fi tolerata mai bine de catre ochi. Lentilele care se schimba la luna au o cantitate de apa mai mare iar cele care se schimba zilnic contin apa pana undeva peste 80 la suta si asta e bine. In timp ce lentilele pentru un an pot contine apa doar in proportie de 40-50 la suta.

 

Cam asta ar fi. IN plus as spune ca lentilele nu sunt asa de scumpe. 4-5 milioane o pereche? Doar nu-s din aur. Eu am folosit ciba atat permanente cat si lentile care se schimba lunar. Dar acum ma gandesc foarte serios sa-mi cumpar lentile de unica folosinta chiar daca nu am probleme cu astea. aaa si ar mai fi ceva. lentilele de 1 an pot fi tinute maxim 8 ore, cele de 1 luna pot fi tinute 10-12 ore iar cele de 1 singura zi si mai mult. Mai exista si lentile care nu se scot seara si se tin pe ochi o anumita perioada de timp, sau lentile care se dizolva noaptea. Informati-va si vedeti ce este care este cel mai bun produs atat pentru ochiul dvs. cat si pt. buzunarul dvs.

 

Mult succes si sa ne vedem 8)) :crazy:

 

Cred ca ne referim la cantitati diferite :crazy: . Sticla pe care o cumparam eu, cu manuta mea, in Ro costa 1.200.000lei din reteaua optinova :( . Nu mi-a povestit nimeni. Aceeasi cantitate aici e 9,99euro.

In rest depre felurile lenitlelor, fiecare cum poate ;) .

,

 

 

;)

solutia renu multi plus de la bausch and lomb costa in RO cam 9 euro pretul de magazin. Nu am auzit sa provoace probleme... desi pana acum am folosit doar produse de la ciba si alcon. Dupa parerea mea alcon rulz, iar solutia curata cel mai bine lentilele chiar daca prin romania nu se gaseste.

Nu inteleg de ce toti folosesc lentile de contact cu termen de 1 an. lentilele de contact de un an au un mare dezavantaj si anume ca sunt mai greu tolerate de ochi. Cu cat lentila este schimbata mai des cu atat va fi tolerata mai bine de catre ochi. Lentilele care se schimba la luna au o cantitate de apa mai mare iar cele care se schimba zilnic contin apa pana undeva peste 80 la suta si asta e bine. In timp ce lentilele pentru un an pot contine apa doar in proportie de 40-50 la suta.

 

Cam asta ar fi. IN plus as spune ca lentilele nu sunt asa de scumpe. 4-5 milioane o pereche? Doar nu-s din aur. Eu am folosit ciba atat permanente cat si lentile care se schimba lunar. Dar acum ma gandesc foarte serios sa-mi cumpar lentile de unica folosinta chiar daca nu am probleme cu astea. aaa si ar mai fi ceva. lentilele de 1 an pot fi tinute maxim 8 ore, cele de 1 luna pot fi tinute 10-12 ore iar cele de 1 singura zi si mai mult. Mai exista si lentile care nu se scot seara si se tin pe ochi o anumita perioada de timp, sau lentile care se dizolva noaptea. Informati-va si vedeti ce este care este cel mai bun produs atat pentru ochiul dvs. cat si pt. buzunarul dvs.

 

Mult succes si sa ne vedem :)) :lol2:

 

Cred ca ne referim la cantitati diferite :good: . Sticla pe care o cumparam eu, cu manuta mea, in Ro costa 1.200.000lei din reteaua optinova :good: . Nu mi-a povestit nimeni. Aceeasi cantitate aici e 9,99euro.

In rest depre felurile lenitlelor, fiecare cum poate ;) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ne referim la cantitati diferite . Sticla pe care o cumparam eu, cu manuta mea, in Ro costa 1.200.000lei din reteaua optinova . Nu mi-a povestit nimeni. Aceeasi cantitate aici e 9,99euro.

In rest depre felurile lenitlelor, fiecare cum poate .

 

Off: vad ca le-am ametit de tot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este k nu gasesc nimik rau in a purta lentile,mie chiar imi plac.port albastre si vreau sa-mi iau si verzi si le-am purtat des si aproape oriunde,nu am am avut nici un fel de problema singurul lucru inainte de achizitionare este sa va faceti control sa vedeti dak aveti voie sa purtati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au dioptrii mari se merita sa puna lentile de contact, altfel acestea sunt un moft. Eu am -16 dioptrii si port lentile de contact de 14 ani. De un an jumatate nu am mai pus, pentru ca dupa operatia cezariana facuta la nastere mi-au crescut dioptriile. Acum vreau sa merg la un consult pentru a vedea ce se poate face pentru a nu mai purta ochelari si nici lentile. Am inteles ca la dioptrii mari se efectueaza implant negativ de cristalin in scop refractiv.

Cu lentilele de contact ma obisnuisem foarte repede. Cei de la Optinova s-au mirat cat de repede am invatat sa le folosesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesajele voastre. Ei bine si eu mi-am cumparat in final lentile de contact .. am o miopie de -5 pe ambii ochi. Mi-am cumparat cele cu valabilitate de 1 an si dupa primele doua saptamani de purtat ma simt chiar foarte bine. Au costat 130 lei lentila si solutia de intretinere 65 lei/650ml care am inteles ca imi ajunge pentru aprox 3 luni. Mie mi se pare convenabil la pret.. cat despre reactii adverse sper sa nu apara. Mult succes si voua celor care va hotarati sa purtati si mai ales celor care opteaza pentru operatii.. am inteles ca cele cu laser sunt ok si sa zicem ca la pret poate sunt destul de scumpe.. eu am inteles ceva de genul a 43mil lei vechi operatia pe ambii ochi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, tovarasi, cred ca lentila de contact iti da prea multa bataie de cap... e mai simplu cu ochelarii, iar de aspectul lor nu trebuie sa iti faci griji daca alegi desigur o rama de calitate.

 

Nici vorba ..este foarte simplu cand porti lentile de contact..si arata mai bine ..in plus iti schimbi culoarea cum poftesti.

Si sa nu mai vorbim de faptul ca uiti uneori ca le ai..in schimb ochelarii.... :airkiss:

 

 

shi eu ash vrea sa port lentile (tinand cont k am dioptrii diferite:4.25 la stg si 4 la dr) si daca s-ar putea sa aiba termen de valabilitate mare(un an macar).dak stiti sa-mi spuneti si mie cam cat ar costa o pereche de lentile cu tot cu solutie.......alte amanunte dak aveti nu ar strica :flowers:......multumesc anticipat :flowers:

[/quote

medicul meu mia spus ca nu se mai fabrica lentile de 1 an ci numai lunare, pe care le poti purta cam 3 luni fara probleme.Costa cam 1-1,5 milioane lei plus solutia cam 400000 care te tine 3,4 luni. in rest bafta..nu e mult zic eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici vorba ..este foarte simplu cand porti lentile de contact..si arata mai bine ..in plus iti schimbi culoarea cum poftesti.

 

Lentilele de vedere si care iti si coloreaza ochiul ( 2 in 1 ) sunt costisitoare si au si perioada de purtare mai mica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt foarte speriata fiindca urmeaza sa port lentile de contact si e prima data.am vorbit cu doctorita si imi face controlul la ochi peste cateva zile si o sa imi iau de 6 luni,cu dioptrii de -3 sau in jur de...pe gri.Dupa preturile pe care le observ in celelalte posturi...ar putea fi mai proasta optica pe care am ales-o? am gasit la 1.350.000(135) dioptrie si 1.700.000(170) cu dioptrie+colorati.Pretul e foarte bun,zic eu...sunt absolut hotarata sa imi pun,deci daca are cineva vreun argument care m-ar putea face sa ma razgandesc...astept...daca nu... :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

saluty..deci,azi am fost la doctorita pt un control la ochi si i-am spus ca as prefera lentilele de contact in locul ochelarilor..boon..pana aici toate bune,mi-a facut consultatia,mi-a dat sa incerc niste lentile etc :paladin: si atunci m-am gandit ca daca tot o sa port asa ceva de ce sa nu fac o schimbare ..adica sa imi schimb si culoarea ochilor..cand i-am spus a zis ca nu se poate asa ceva pt ca nu se fac lentile colorate pt dioptrii cu plus(+) ci doar pt cele cu minus(-) :) :friends: ok,m-am conformat :P cica..acum vreau sa va intreb pe voi ce parere aveti..e adevarat ce mi-a spus?tin sa mentionez ca am +2.00 dioptrii :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost zilele trecute sa-mi cumpar lentile de contact. Dupa controlul aferent care a iesit pozitiv, deci am voie sa port, etc, a venit momentul sa mi le pun. Nu am reusit absolut deloc sa-mi pun lentilele, au incercat si cei din magazin, si dna dr care era acolo, mi-au aratat chiar si mie cum se face si am incercat singura, fara niciun rezultat. De fiecare data cand atingeam cu lentila inchideam ochiul. Am fost foarte dezamagita pentru ca sunt f hotarata sa port lentile. Mi s-a spus ca e posibil ca unii oameni sa nu si le poata aplica, in fine, eu sunt atat de ofticata incat am zis ca o sa mai incerc. Acum va intreb pe voi cei care purtati deja cum as putea sa fac sa mi le aplic mai usor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×