Sari la conținut
Forum Roportal
MaiNBraiN

VA rog sa ma ajutati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cumparat un Cd-writer Sony. Cand l-am bagat in calculator am observat ca imi trebuie inca un cablu , si anume SATA DATA . Stiti unde pot gasi un astfel de cablu , cam cat costa si daca acest cablu are anumite cerinte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ar fi trebuit sa til dea impreuna cu cd writer eu asa am primit la un dvd rw

Dar placa de baza are conectiuni sata?

Nu stiu cat costa dar trebuie sa ceri cablu conectiune sata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut, am cumparat cu tot cu adaptor, pentru ca nu am la placa de baza si intrare pentru SATA, dar acum am alta problema. Nu il vede calculatorul... adica cand il bag la placa de baza in ITE 1 nu se mai aprinde monitorul, iar daca il bag in ITE 2 imi zice BOOT FAILURE, PLEASE INSERT THE DISK AND PRESS ENTER... Chiar nu mai stiu ce sa fac, si nu vreau sa fi dat banii pe ele degeaba....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai controller SATA pe placa de baza, cred ca ai cam degeaba adaptor. Ce fel de adaptor, apropos? Fa o poza sa vedem si noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceastea mi-au venit la pachet sdc12059e.jpgsdc12064o.jpg

 

Am mai facut o incercare si acum se aprinde fara probleme calculatorul dar nu vede DVD-ul.Apropo mie cablu SATA imi ajunge la limita doar pana la prima intrare din adaptor pe care scrie SATA-IDE(in imagine cea din mijloc). pe cealalata intrare (din dreapta imaginii) scrie IDE-SATA. Sa fie din cauza asta? Mie cablul nu imi ajunge pana acolo si nu am putut sa incerc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare ok, SATA-IDE ti-ar trebui. Cel mai simplu ar fi sa schimbi unitatea cu una IDE si gata. Stiu ca nu iti rezolva problema, dar te scapa de dureri de cap. Nu de alta, dar n-am idee ce ar putea sa aiba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×