Sari la conținut
Forum Roportal
Vizitator Guest_elena_*

Despre sedinta la psiholog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zici ca ti-e teama sa nu intre cineva in istoria ta personala.

:D

Rolul asta implica un anumit voyeurism. Psihoterapeutul studiaza in profunzimen viata clientilor, stie cele mai penibile si intime detalii despre ei, dar el nu spune niciodata nimic despre sine (cum ar fi intr-o relatie obisnuita).

Poate ca asta e straniu pentru unii.

 

Esti invidios, mai ai putin si faci poc!

Athmy, cum iti mai merge cu offtopicul? E greu mai cu offtopicul asta, bata-l vina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu inteleg de ce sa scoti interpretarea din terapie. Pana la urma de ce mergi tu la psiholog? Pentru ca el sa stea in scaun si sa dea din cap ca marioneta, ihamm ahamm ihm

 

[...] De ce iti e atat de frica de interpretare?

 

Nu vreau sa scot interpretarea, vroiam doar sa vad daca existenta ei este recunoscuta de psihologi si cunoscuta de pacient/client.

 

Nu mi-e frica de interpretare, eu pot s-o recunosc ca atare si sa fiu sau nu de acord cu ea, dar sunt persoane mai putin versate in asa ceva si ma intrebam daca unii nu cad prada complexului "dumnezeu in halat alb" (cum l-au numit americanii. Adica cineva poate lua interpretarea psihologului drept litera de evanghelie. La asta ma gandeam si de asta am intrebat. Probabil psihologii buni explica pacientilor pe indelete chestia asta, eu nu stiu exact cum decurg sedintele, de aia am si intrebat despre detalii.

 

Lynxule, ai avut vreodata un prieten foarte bun cu care sa iesi la bere si sa discuti de viata?

Ati povestit de toate?

Si cand el selecta evenimente semnificative din viata ta (femei, scoala, bani, calatorii, gadgeturi, etc) el nu facea o interpretare?

 

Desigur ca stii raspunsul. Diferenta este ca pe prietenul respectiv il puteam injura cu toata dragostea, ii puteam da un pumn in umar si ii spuneam sa inceteze cu prostiile. Adica ma puteam pune pe picior de egalitate cu el si ma puteam distanta de el.

 

Stii cat de important e sa ai frati?

Ce probleme are copilul singur la parinti?

Dar cel ce se naste in familie cu baieti, si nu are sore?

Stii cu ce se confrunta? Uneori nici el nu stie, dar vede ca nu e ceva in regula!

Ce nu e in regula la cel nascut fara sore, doar cu frati?

Ia zi, sa te vedem.

:)

 

Cred ca este clar ca nu pretind ca as sti raspunsul. :)

 

Si chiar ma intereseaza un raspuns detaliat la ultima intrebare - din motive personale. Noi suntem patru frati :D

 

Exista intr-adevar o problema cu gandirea in sine. Asa cum spunea fizicianul David Bohm, gandirea se gandeste pe sine. Nu avem alt instrument de lucru.

 

Exact!

 

Cred ca e mai corect sa ne referim la psihoterapeut, nu la psiholog. Psihoterapeutul ofera interpretari, pe cand psihologul nu ofera in toate cazurile (de exemplu in testare psihologica). Dezvoltarea personala ajuta la eliminarea distorsiunilor care pot aparea in interpretari din cauza istoriei psihoterapeutului. Un psihoterapeut care si-a inteles si depasit problemele are sanse mai mari sa fie obiectiv in relatia cu pacientii.

 

Multumesc pentru precizarea termenilor. Acum se vede ca in cea mai mare parte a referirilor mele era vorba de psihoterapeut.

 

 

Per total, multumesc tuturor pentru lamuriri, cred ca am primit mai multe raspunsuri decat as fi sperat, chiar si la chestii la care nu ma gandisem. Am primit si niste intrebari, pe care trebuie sa le mai rumeg. :D

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca stii raspunsul. Diferenta este ca pe prietenul respectiv il puteam injura cu toata dragostea, ii puteam da un pumn in umar si ii spuneam sa inceteze cu prostiile. Adica ma puteam pune pe picior de egalitate cu el si ma puteam distanta de el.

 

Si cu psihologul de ce nu ai fi pe picior de egalitate?

Doar daca te pui tu singur intr-o pozitie de inferioritate, ceea ce nu e bine.

 

Poti sa-i spui si lui "inceteaza cu prostiile".

Eu am facut-o. :)

 

Iti dau un exemplu: daca intalnesc un om care e expert in vanzari, iar eu nu sunt, trebuie sa ma simt inferior? De ce nu as fi pe picior de egalitate? Doar pentru ca el are niste cunostinte in plus intr-un domeniu? Mi se pare aiurea gandirea asta.

La fel, psihologul si clientul sunt pe picior de egalitate. Vitala in ameliorarea clientului este stabilirea aliantei terapeutice cu psihologul.

Or, o alianta presupune parteneri pe pozitii de egalitate, nu vasalitate.

 

Ce nu este in regula la cei care cresc doar cu frati? Necrescand de mici cu sore, au un dezavantaj cand vine vorba sa relationeze cu sexul opus. Cei care au sore se invata mai repede si mai bine cu tainele comunicarii cu femeile. In plus, vin si colege pe la sore, alt avantaj.

 

"sunt persoane mai putin versate in asa ceva si ma intrebam daca unii nu cad prada complexului "dumnezeu in halat alb" (cum l-au numit americanii. Adica cineva poate lua interpretarea psihologului drept litera de evanghelie. "

 

Da, e posibil si asta. De aia psihologul este el insusi supervizat de un alt psiholog. Ca sa nu o ia razna cu interpretarile.

Toti avem tendinta sa o luam razna cu interpretarile.

Functionam pe baza de interpretari in lume, nu avem ce face.

Permanent procesam stimuli, avem reactii, ne construim grile de intelegere a lumii, le sortam, le adaptam.

Cei ce ajung la psiholog sunt cei care simt ca interpretarile lor nu mai functioneaza bine.

Editat de downtempo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu psihologul de ce nu ai fi pe picior de egalitate?

Doar daca te pui tu singur intr-o pozitie de inferioritate, ceea ce nu e bine.

 

Cum spuneam, nu trebuie sa reduci intrebarile mele la frustrari proprii, nu trebuie sa intelegi tot ce intreb ca provenind din problemele mele. Ziceam ca eu cred ca m-as simti pe picior de egalitate cu psihologul/psihoterapeutul, dar altii nu stiu.

 

PS: OK, acum am vazut si raspunsul de mai sus.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

downtempo, as dori sa aflu opinia ta despre cazul Madalinei Manole.

Le-am scris aici:

http://www.roportal.ro/discutii/topic/74755-problemele-ascunse-ale-madalinei-manole/page__hl__manole

 

Cat despre Basescu... omul e in vizorul presei, al opiniei publice, de multi ani... cred ca toata lumea si-a cam dat seama ce are in cap.

Filosofia lui politica si-a rezumat-o in afirmatia "Decat sa sug... la mai multi licurici mai mici, mai bine sug... la un licurici mai mare"!

 

Si asta explica totul, situatia grea din tara in timpul stapanirii sale. Ca pe vremea fanariotilor. Doar ca Inalta Poarta s-a mutat.

:)

Editat de downtempo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×