Sari la conținut
Forum Roportal
Izabelapantea

San Marino

Postări Recomandate

Ma agandeam sa mai impartasesc din impresiile de calatorie, in scopul de a da idei, deoarece multa lume calatoreste in aceasta perioada.

Eu una sunt foarte mare fan Italia si am fost in mai multe locuri. Unul dintre locurile ce mi-au placut foarte mult este San Marino. Este Patrimoniu Unesco si merita intr-adevar vazut. Orasul este practic stat separat, si totul se desfasoara pe un deal. Cea mai veche parte in varf, si se extinde treptat spre poalele dealului

Se ajunge usor de la Rimini, pe autostrada.

Orasul propriuzis este pe varful dealului, iar, odata intrat pe poarta, intri practic in alta lume, una medievala, cu straduce intortocheata si inguste.

Provelistea este o splendoare : mare in larg si in rest campie cat vezi cu ochii.

Cladirile sunt pastrate foarte bine. Merita vizitat Muzeul de torutura chiar la intrarea in oras (8 euro intrarea) si muzeul de ceara.

In rest o plimbare pana la turnuri este o placere, dar si intrarile la turnurile vechi ale orasului sunt cam scumpe (cam 6 euro).

Eu am fost cu familia de Pasti, nu in perioada asta, dar cred ca trebuie sa fie frumos si acum. In orice caz, e o destinatie ce merita vazuta.

Am atasat niste poze.

La multi ani !

post-312497-1293534333_thumb.jpg

post-312497-1293535133_thumb.jpg

post-312497-1293535368_thumb.jpg

post-312497-1293535437_thumb.jpg

post-312497-1293535486_thumb.jpg

post-312497-1293535531_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×