Sari la conținut
Forum Roportal
Weezy

achizitionare placa video

Postări Recomandate

Salut!

Asi vreu sa-mi iau o placa video cu sharder model 3.0 care sa se imbine cu sistemul meu : 1 GB RAM , AMD Sempron 3000+,Matherboard ASUS k8v-vm si am gasit asta http://www.price.ro/preturi_his_radeon_x16...512s_149056.htm

Oare placa asta ar merge bn pt pc-ul meu? si daca ati putea sa-mi recomandati si un procesor putin mai bunicel pe care l-as putea achizitiona, si un magazin de la care sa-l comand .

 

Uitati cateva specificati despre placa mea de baza http://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baz...et-754--pK8V-VM

 

Acesta e un procesor la care m-am gandit

http://www.price.ro/specificatii_amd_athlo...4b3200)_290.htm

 

Are vro importanta daca placa de baza e soket 754 si procesul e pe platforma de soket 939?

Editat de Un.simplu.cont

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam are petru ca nu o sa mearga exista mare diferente intre cele doua.

Pai placa video nuti suporta foarte performanta din cate stiu eu pci express suporta o lungime de banda maxima de 4 gb/s (corectatima daca nu e asa) asa ca uitate dupa asa ceva ca si daca o iei performanta o sa fie limitata de soket

 

 

Oricum eu te sfatuiesc sati iei si o placa noua de baza cu minim soclu lga 775

 

Pai poti comanda de aicea

www.pcgarage.ro

www.pcfun.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cam are petru ca nu o sa mearga exista mare diferente intre cele doua.

Pai placa video nuti suporta foarte performanta din cate stiu eu pci express suporta o lungime de banda maxima de 4 gb/s (corectatima daca nu e asa) asa ca uitate dupa asa ceva ca si daca o iei performanta o sa fie limitata de soket

 

 

Oricum eu te sfatuiesc sati iei si o placa noua de baza cu minim soclu lga 775

 

Pai poti comanda de aicea

www.pcgarage.ro

www.pcfun.ro

 

Multumesc :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Platforma ta e complet depasita. Incearca sa o vinzi pe bucati, probabil asa o sa scoti un pret mai bun, dupa care fa-ti un sistem nou. Problema e ca, fata de acum un an si ceva, preturile la unele componente sint absolut nesimtite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Platforma ta e complet depasita. Incearca sa o vinzi pe bucati, probabil asa o sa scoti un pret mai bun, dupa care fa-ti un sistem nou. Problema e ca, fata de acum un an si ceva, preturile la unele componente sint absolut nesimtite.

sa le vand pe bucati :pardon:/ cine ar cumpara asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu incerci, nu o sa stii niciodata. Vezi pe Okazii, forumul Computergames... sint destule locuri unde sa le pui la vinzare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pc-ul pe care il ai acum pastrezi doar hdd'ul.

Iti vinzi placa de baza si procesorul cu 120 ron.Lasi la minim 100 dar cu 120 ai sanse sa dai kitul.Nu te-as sfatui sa vinzi procesorul fara placa de baza.Invers mai merge dar nici asa nu e indicat.Le vinzi kit.

Pui ramii la vanzare cu inca 60ron.

Ai un minim de 160 ron pana acum.Daca ai o placa video pe agp o poti scoate la vanzare pe macar 50ron.Sa fie un fx 5500 sau o ati 9250/9550 si iei in secunda doi 50 ron.

Ai ajuns la un total de 210 ron scosi foarte rapid intrucat preturile de vanzare sunt ok,mai ales in comparatie cu ce se practica pe okazii spre exemplu.

 

Cu 139ron iti cumperi un procesor Sempron LE140 2.7Ghz pe AM3.

Cu 169 iti cumperi o placa de baza asrock n68c-s-ucc

Cu 99ron iti cumperi un stick 2gb ddr3 1333 Corsair

Astea impreuna fac un total de 407 ron.Daca scazi cei 210 roni pe care ii scoti din vanzarea placii de baza,procesorului,memoriei si a placii video ramane sa mai pui de la tine o diferenta de 197 ron.Cred ca dispui de banii astia din moment ce te gandesti sa achizitionezi un procesor si o placa video pt a-ti upgrada sistemul.

Stiu ca te gandesti ca ramai fara placa video insa nu am inclus una deoarece acea placa de baza are un video onboard decent (7025) care reprezinta o solutie de compromis pana cand vei dispune de bani pt o placa video buna pe pci.Oricum,cu 100 ron poti achizitiona o placa video de generatie mai veche dar cu performante foarte bune ,gen 7900gs ,placa cu memorie ddr3,cu un procesor grafic bun si o magistrala de 256 biti.

Stiu ca procesorul ti se pare slab insa este -poate- cel mai bun procesor single core ,poate fi deblocat intr'un dual core cu putin noroc,iar daca nu, il OC foarte usor cu coolerul stock pana in 3.1Ghz fara a mari voltajul.

Cu 297 ron din buzunar asadar poti avea un sistem care sa ruleze orice joc care nu cere proc dual core mai mult decat decent.Jocuri gen NFS Most Wanted sau NFS Carbon vor rula cu detalii maxime la rezolutii destul de mari (1280x1024 in mod sigur).

Plusuri in caz ca mergi pe am3 : Posibilitate uriasa de upgrade la procesor (poti pune candva chiar si un quad aici),memorie (sari la 4gb ddr3 pt inca 100 ron) si placa video in viitor.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pc-ul pe care il ai acum pastrezi doar hdd'ul.

Iti vinzi placa de baza si procesorul cu 120 ron.Lasi la minim 100 dar cu 120 ai sanse sa dai kitul.Nu te-as sfatui sa vinzi procesorul fara placa de baza.Invers mai merge dar nici asa nu e indicat.Le vinzi kit.

Pui ramii la vanzare cu inca 60ron.

Ai un minim de 160 ron pana acum.Daca ai o placa video pe agp o poti scoate la vanzare pe macar 50ron.Sa fie un fx 5500 sau o ati 9250/9550 si iei in secunda doi 50 ron.

Ai ajuns la un total de 210 ron scosi foarte rapid intrucat preturile de vanzare sunt ok,mai ales in comparatie cu ce se practica pe okazii spre exemplu.

 

Cu 139ron iti cumperi un procesor Sempron LE140 2.7Ghz pe AM3.

Cu 169 iti cumperi o placa de baza asrock n68c-s-ucc

Cu 99ron iti cumperi un stick 2gb ddr3 1333 Corsair

Astea impreuna fac un total de 407 ron.Daca scazi cei 210 roni pe care ii scoti din vanzarea placii de baza,procesorului,memoriei si a placii video ramane sa mai pui de la tine o diferenta de 197 ron.Cred ca dispui de banii astia din moment ce te gandesti sa achizitionezi un procesor si o placa video pt a-ti upgrada sistemul.

Stiu ca te gandesti ca ramai fara placa video insa nu am inclus una deoarece acea placa de baza are un video onboard decent (7025) care reprezinta o solutie de compromis pana cand vei dispune de bani pt o placa video buna pe pci.Oricum,cu 100 ron poti achizitiona o placa video de generatie mai veche dar cu performante foarte bune ,gen 7900gs ,placa cu memorie ddr3,cu un procesor grafic bun si o magistrala de 256 biti.

Stiu ca procesorul ti se pare slab insa este -poate- cel mai bun procesor single core ,poate fi deblocat intr'un dual core cu putin noroc,iar daca nu, il OC foarte usor cu coolerul stock pana in 3.1Ghz fara a mari voltajul.

Cu 297 ron din buzunar asadar poti avea un sistem care sa ruleze orice joc care nu cere proc dual core mai mult decat decent.Jocuri gen NFS Most Wanted sau NFS Carbon vor rula cu detalii maxime la rezolutii destul de mari (1280x1024 in mod sigur).

Plusuri in caz ca mergi pe am3 : Posibilitate uriasa de upgrade la procesor (poti pune candva chiar si un quad aici),memorie (sari la 4gb ddr3 pt inca 100 ron) si placa video in viitor.

:lol: dar am o intrebare saa zicem ca ii vand placa video eu i-o trimit prin posta si el cum imi trimite banii?(nu am mai vandut asa niciodata)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×