Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Cum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru articolul asta.

Nici nu am cautat pe net despre asta, dar sunt exact in situatia in care un copil de la scoala le-a trantit in nas alor mei ca Mos Craciun nu exista. Am dat-o cotita din greu, m-am fastacit pe moment si n-am prea stiut ce sa le zic.

Dupa ce trece Craciunul, o sa incerc sa le zic.

 

Ar fi o idee sa le spunem ca Mos Craciun vine numai la copiii mici? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa se defiinteze de tot povestea cu Mos Craciun. Copii sa stie de mici ca parintii sunt cei care cumpara cadourile si cu asta basta, nu vor mai fi traume mai tarziu, plansete, dezamagiri, etc. :roll: Iar psihologii nu vor mai avea motiv sa ofere sfaturi pe tema asta. Ce rost are promovarea unui astfel de mit, pentru ca mai tarziu sa fie oricum deconspirat cu efect asupra copilului, chiar ca nu inteleg.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare prostie, eu am incercat sa le zic inca de cand erau mici ca nu exista, dar bunicii si ceilalti, colegi, invatatori, etc... :roll: Am lasat-o si eu moarta.

 

Faza-i ca eu nu-mi amintesc sa fi suferit trauma asta. Am descoperit intr-un sertar o carte odata, inainte de un craciun, cred ca aveam vreo 8 ani.

Si peste cateva zile am gasit-o sub brad. Cred ca asa am inteles cum sta treaba..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faza cu increderea pierduta e trasa de par. Doar daca pustii nu-s paranoici sau ceva de genul. Numai pentru o minciuna nu-si pierd ei increderea in parinti.Trebuie sute de minciuni tocate de-a lungul anilor pentru a duce la asa ceva.

Normal ca nu, dar chiar nu vad rostul in a perpetua o minciuna de dragul unei traditii care oricum nu are nici in clin nici in maneca cu sarbatoarea crestineasca de craciun, deci nici macar din punct de vedere religios nu se poate justifica.

Brad impodobit si cadouri frumoase din partea rudelor si a parintilor ar trebui sa fie deajuns pentru a creea copilului atmosfera necesara de craciun fara a fi nevoie de toata sharada cu Mosul, care este oricum un fel de "time bomb".

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se putea sa nu apara un astfel de topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu .

 

Vad ca cineva nu mai simte magia sarbatorilor de iarna

 

si ca sa fim on topic : putem darui celor dragi

 

important e ca un copil sa simta ca primeste dar si ca are ceva de oferit :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×