Sari la conținut
Forum Roportal
...:CriSsU:...

Ritual cu "maica pamantului"?

Postări Recomandate

Pai, astazi am fost sa colind cu inca trei fete, o prietena..sa ii spunem "Maria" :o:, cu un an mai mare, sora "Mariei" de 7 ani si inca o prietena tot de 7 ani . Eu si "maria" nu am colindat, suntem prea mari, noi doar le supravegheam pe cele doua fetite. Intr-un bloc vecin, cand nu am fost atente o doamna necunoscuta a bagat fetitele in casa. Stiu, destul de inconstient sa le lasam. Am ascultat cu grija ce se intampla, nimic neobijnuit, fetitele cantau si doamna le servea cu cozonac. Au stat vreo 5 minute acolo,dupa acea am sunat la usa sa luam fetitele deoarece ne ingrijorasem. Nimic neobijnuit fetitele zamnbeau doamna parea foarte cumsecade, ne-a cerut scuze daca ne-am ingrijorat. Cand am intrabat fetitele ce s-a intamplat..ne-au spus ca doamna acea le-a pus sa tina mainile intinse si sa spuna, in gand daca imi aduc aminte, ceva de genul "Maica pamantului ia caldura mea.." si dupa aia nu imi mai amintesc. Cele doua fetite au spus ca atunci cand au pus mainile jos le era frig iar cand le-au ridicat era cald. Doamna acea le-a mai dat si cate doua crengute de brad, apoi le-a spus sa zica inger ingerasul meu. Este acesta un ritual? Nu stim ce se intampla. Fetitele se comporta normal insa partea cu "maica pamantului" ne cam sperie. Ar trebui sa ne ingrijoram? "Maria" nu si-a lasat sora sa duca in casa cele doua crengute,deoarece amandoua stiim cate ceva despre paranormal si...mai bine nu riscam. Cealalta fetita inca are cele doua crengutze, cred. Ce fel de ritual este acesta? Este unul malefic? Va rog, imi puteti spune despre ce este vorba cu "maica pamantului"? Fetitele pot fi in pericol :roll: ? Multumesc anticipat. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar trebuie sa te ingrijorezi!

Daca fetitele nu au simtit ceva nasol! Crede-ma ca e bine! Copii sunt mai perceptivi decat noi!

E un dar de iubire! Doamna probabil avea si ea cunoasterea ei spirituala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai de ce sa-ti faci griji, este doar o traditie precrestina, fetitele nu vor pati nimic. Maica Pamantului este de fapt Zeita Mama, desi unii o confunda acum cu "fecioara Maria" :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai de ce sa-ti faci griji, este doar o traditie precrestina, fetitele nu vor pati nimic. Maica Pamantului este de fapt Zeita Mama, desi unii o confunda acum cu "fecioara Maria" :roll:

 

Mi-ai putea da mai multe detalii despre acest.."ritual" te rog? :P

 

P.S. Care-i treaba cu crengutzele de bard?:o: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-ai putea da mai multe detalii despre acest.."ritual" te rog? :P

 

P.S. Care-i treaba cu crengutzele de bard?:o: :P

Bradul e simbolul vietii, ramine verde mereu. La fel si viscul, mirtul si alte plante perene sint asociate contiinuitatii si sint folosite ca un indemn de revenire in ritualurile dedicate solstitiul de iarna cind ziua reincepe sa creasca si care marcheaza apogeul iernii. Idem pentru "Maica pamintului", "Maica domnului" si alte simboluri mistice feminine garante ale fertilitatii. Chiar daca sint superstitii, nu au nimic malefic , nici macar in imaginar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-ai putea da mai multe detalii despre acest.."ritual" te rog? :P

 

P.S. Care-i treaba cu crengutzele de bard?:o: :P

E prea mult spus "ritual", o veche practica pentru belsug, bunastare etc. Ceva asemanator cu sorcova sau cu semanatul, doar ca acestea sunt mai cunoscute :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bradul e simbolul vietii, ramine verde mereu. La fel si viscul, mirtul si alte plante perene sint asociate contiinuitatii si sint folosite ca un indemn de revenire in ritualurile dedicate solstitiul de iarna cind ziua reincepe sa creasca si care marcheaza apogeul iernii. Idem pentru "Maica pamintului", "Maica domnului" si alte simboluri mistice feminine garante ale fertilitatii. Chiar daca sint superstitii, nu au nimic malefic , nici macar in imaginar.

Da, bradul este un fel de "arbore sacru" in mitologia romana si in trecut era prezent la cele mai importante momente din viata omului: la nastere, la casatorie, la constructia casei, la moarte etc. Acum s-au mai pierdut aceste obiceiuri. Oricum, cum spunea si Pa, nu era nimic malefic in acele crengute de brad, ci din contra :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, bradul este un fel de "arbore sacru" in mitologia romana si in trecut era prezent la cele mai importante momente din viata omului: la nastere, la casatorie, la constructia casei, la moarte etc. Acum s-au mai pierdut aceste obiceiuri. Oricum, cum spunea si Pa, nu era nimic malefic in acele crengute de brad, ci din contra :P

 

 

Multumesc, :P se pare ca eu si prietena mea ne speriasem degeaba :D :roll: Cred ca avem prea multe chestii paranormale in cap :P :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×