Sari la conținut
Forum Roportal
marina

paduri

Postări Recomandate

marina, :) nu vreau sa par dura cu tine insa, daca ai sa te uiti bine in jurul tau si ai sa vezi ce se intampla azi ...hai sa luam ca exemplu...in Romania....pentru ca asta ne doare cel mai mult, ai sa descoperi si raspunsul la cat de mult ne afecteaza taierea abuziva si fara noima a padurilor.

 

Seceta, inundatiile, iernile lungi si seci, etc, toate sunt o consecinta. Si astea sunt doar cateva exemple. Lista e deschisa. Cine doreste mai poate adauga. :oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca alunecarile de teren sunt cea mai grava consecinta.

Cand am fost la munte am vazut multe masini ce carau lemn si suprafete intinse care erau defrisate. Iar in loc nu se planta nimic.

Eu cred ca vinovati de situatia actuala sunt cei care au retrocedat padurile la oameni in speranta ca vor primi cateva voturi.

 

Casele din lemn nu sunt la fel de rezistente si nici nu ofera o izolatie asa buna ca si cele din caramida. Mi-a venit in minte povestea cu cei trei porcusori.

In zonele de munte sunt bune fiindca sunt mai ieftine si se preteaza mai bine atmosferei. Dar daca vrei sa stai si iarna mai bine faci din caramida.

 

M-as bucura sa exportam produsul finit, dar din pacate de cele mai multe ori exportam materia prima si cumparam de la ei produsul finit. De ce oare? Nu avem oameni competenti care sa-o prelucreze? Raspunsul: firma care face exportul isi ia casul la fel si cea care face importul, toata lumea e fericita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat despre paduri pentru ca si parerea mea este ca distrugem tot ce avem mai bun si nimeni nu comenteaza .

Chiar daca in ziare mai apare c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×