Sari la conținut
Forum Roportal
Ronky

Ce firewall considerati bun?

Postări Recomandate

... a trecut de firewall-ul de la eset ca prin branza cand a ajuns la cel din windows (am windows 7)

Dar cum ai aflat ca a trecut de firewall-ul de la NOD32?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ai aflat ca a trecut de firewall-ul de la NOD32?

 

 

Pentru ca atunci cand mi-a aparut notificare de la firewall-ul windows-ului ca cineva mi-a intrat in calculator si culege date, sa opresc imediat conexiunea la net mi s-a parut cam ciudat si am verificat si cu eset-ul si acolo nu mi-a zis nici cea mai mica notificare, imi aparea doar ca e un ip conectat la mine atat. Si asta ca am intrat eu acolo nicidecum sa imi apara vre-un mesaj ceva cum a fost de la windows.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

malwarebytes nu are firewall - e bun malwarebytes doar ca modulul de website blocking blocheaza si ce nu trebuie

 

Varianta pro are... daca cand am vrut sa folosesc Team View el tot imi bloca ip-ul ce vroia sa se conecteze, nu asta face un firewall? Sa ii blocheze pe cei ce vor sa "iti intre" in PC-ul tau? Ma rog, nu stiu cum se comporta la scripturi si altele, dar este si firewall...

 

 

Iar cu faza ca blocheaza ce nu trebuie, ai dreptate, de multe ori imi bloca site-ul pe care vroiam sa intru..

 

Dar cu Malwarebytes n-am luat nici un virus! :)

Editat de LaurentiuD1998

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, are si unele functii de firewall dar nu este pe deplin un firewall(de exemplu nu poti configura nimic)

 

si tu nu ai de unde sa stii sigur daca ai luat vreun virus. daca nu este detectat tu nu vei sesiza mare lucru. e un fel de selectie naturala si intre virusi - supravietuiesc cei mai bine adaptati :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, are si unele functii de firewall dar nu este pe deplin un firewall(de exemplu nu poti configura nimic)

 

si tu nu ai de unde sa stii sigur daca ai luat vreun virus. daca nu este detectat tu nu vei sesiza mare lucru. e un fel de selectie naturala si intre virusi - supravietuiesc cei mai bine adaptati :)

 

N-am zis ca are cel mai tare firewall, am zis ca are si firewall... (functia de a bloca PC-urile ce vor sa se conecteze la tine)

 

Iar legat de virusi, trojani si altele, dau acum un scan si vorbim peste jumatate de ora cand se termina scanarea ;) cand anti-virusul/malware-ul este updatat la zi si dai un full scan gaseste 99,(9)% din virusi/malwari... ma rog, daca este si software "de calitate", iar Malwarebites este :) iar virusii pe care nu-i detecteaza sunt cei care inca n-au fost analizati si inclusi in baza de date a soft-ului... iar un asemenea virus sa am in PC... sanse foarte mici spre nule :)

 

Edit: nu mi-a gasit nici un virus :P

Editat de LaurentiuD1998

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×