Sari la conținut
Forum Roportal
otilia*

Ziua mea de nastere in acest an.

Postări Recomandate

Precum deja bine stiti si in acest an mi-au sarbatorit ziua de nastere.

De fapt,in fiecare an mi-o sarbatoresc.La fel si acum.Cu cateva zile inainte,oamenii au facut fel de fel de cumparaturi.Prin mijloace media s-au facut tot soiul de publicitati.Se vorbea peste tot de aceasta mare zi.

Imi face bine sa stiu ca cel putin o zi de peste an,exista oameni care se gandesc la mine.

Cum stiti,cu multi ani inainte incepusera sa-mi sarbatoreasca ziua de nastere.La inceput pareau sa inteleaga si sa aprecieze ceea ce am facut pentru ei,dar AZI,nimeni nu mai stie care e motivul acestei sarbatori.Oamenii se intalnesc,sarbatoresc,se distreaza o gramada,dar nu mai stiu despre ce este vorba...

Imi amintesc anul trecut: de ziua mea au facut un banchet mare.Pe mese erau bunatati de toate felurile,totul era decorat si plin de cadouri...dar stii ceva?

Pe mine nu m-au invitat! Eu eram cel sarbatorit dar de mine au uitat complet!Era sarbatoarea mea dar in acea zi ,mi-au inchis usa in nas.Si as fi dorit atat de mult sa sarbatoresc impreuna cu ei...

De fapt,nu am fost prea surprins pentru ca,in ultima vreme multa lume mi-a inchis usa in fata.Deoarece nu m-au invitat,am intrat fara sa fac galagie si am ramas deoparte.

Toti ciocneau,unii erau deja beti,spuneau bancuri,radeau si se distrau.Apoi ,a sosit un Batran Gras,imbracat in rosu,ci fata rosie si a inceput sa strige: HO!HO!HO!parca ar fi baut prea mult...S-a lasat sa cada greoi intr-un fotoliu si toti s-au grabit spre el strigand:Mos Craciun!Mos Craciun!-de parca sarbatoarea ar fi fost pentru el.La miezul noptii au inceput sa se imbratiseze.Am intins si eu bratele sperand ca cineva ma va imbratisa si pe mine...Stiti?Nimeni nu m-a imbratisat.

Deodata,fiecare a inceput sa aduca fel de fel de cadouri...Au deschis pachetul unul cate unul.M-am apropiat sa vad daca,din greseala,era unul si pentru mine!Cum te-ai simti daca de ziua ta,invitatii si-ar oferi cadouri si nici unul nu ar avea un dar pentru tine?Am inteles atunci ca eram in plus la aceasta sarbatoare...Am iesit fara sa fiu observat si am plecat...Cu fiecare an care trece e tot mai rau:oamenii isi amintesc doar de mancare,de daruri,de chefuri...De mine nu-si aminteste nimeni.

M-as bucura daca in acest Craciun,mi-ai permite sa intru in viata ta,recunoscand ca,in urma cu peste doua mii de ani,am intrat in viata omenirii pentru a-mi da viata...Macar azi sa crezi acesta...

Iti spun un lucru.Pentru ca vor fi multi cei care nu ma vor invita la sarbatoarea lor,voi face eu o sarbatoare-o sarbatoare imensa,cum nu a mai facut nimeni altul.Mai am doar cate ceva de pregatit si am trimis deja chiar si invitatiile.Iar aceasta este special pentru tine.As vrea doar sa-mi spui daca vrei sa vii:voi rezerva un loc pentru tine si iti voi inscrie numele pe lista celor care au confirmat.Cei care nu vor accepta invitatiile,vor ramane pe dinafara.Pregateste-te pentru ca totul va fi gata cand te astepti mai putin.Cand totul va fi gata,voi incepe sarbatoarea mea.Si nu uita sa trimiti aceasta invitatie si prietenilor tai...Doar pentru cei speciali.Asa cum tu esti special pentru mine,cu siguranta si tu ai prieteni care iti sunt speciali.Asa,vom sarbatori doar intre"speciali",iar in cele din urma "multi vor fi cei invitati,dar putini cei alesi".Stii de ce? Pentru ca putini vor accepta INVITATIA mea!

Veniti la mine toti...

Autor: Maria A Gonzales.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt constient ca tot mai mult ne indepartam de sensul sarbatorii , asa cum si crestinismul s'a pliat peste sarbatorile romane .

Unii isi reneaga tara, altii doar orasul, altii religia, etc ...si toate acestea, pentru a devenii ceea ce nu sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt constient ca tot mai mult ne indepartam de sensul sarbatorii , asa cum si crestinismul s'a pliat peste sarbatorile romane .

Unii isi reneaga tara, altii doar orasul, altii religia, etc ...si toate acestea, pentru a devenii ceea ce nu sunt.

 

Mai rau cred ca este faptul ca nici macar nu constientizeaza acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai rau cred ca este faptul ca nici macar nu constientizeaza acest lucru.

 

Stiu, dar nu cred ca'i vina lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa-i,cred ca e o vina colectiva.

Nici macar , este o hidra informationala . Ma rog, e o discutie complexa care nu'si are locul aici . :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o trezire colectiva din iluziile religiei crestine. Copilul ala i-a inlocuit fraudulos prin craciunul lui pe adevaratii protagonisti ai sarbatorilor de iarna , a saturnaliilor. Acum e si el inlocuit mult mai pasnic si natural, de alt personaj la fel de ireal dar mult mai simpatic. Vezi lupta dintre ele in topicul de concurs "Fight!"

Zombi pierde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o trezire colectiva din iluziile religiei crestine. Copilul

 

Si cinte'ti garanteaza granita dintre iluzie si realitate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×