Sari la conținut
Forum Roportal
oroles

Adenopatie axilara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un baiat de 25 de ani ,pana acum,cu o sanatate buna de-a lungul anilor.In prima zi a anului ,copilul meu mi-a spus ca il doare sub brat si am constatat ca , la palpare,se simte un ganglion.Am fost la spitalul Floreasca,si am inceput investigatiile.Pe scurt,am facut anliza sangelui care a iesit buna(inclusiv leucocitele),apoi o ecografie unde s-au depistat un grup de ganglioni axilari(numai in partea dreapta) cu dimensiune maxima de 3,7 cm,altii la incheietura bratului(cot)cu dimensiunea mazima de 1,2cm si unul mai mic la burta.Am facut si o radiografie pulmonara care a iesit bine.Stare febrila nu are.Starea generala este buna.Actualmente ,la indrumarea medicilor(am trecut si pe la Fundeni-Hematologie,care m-a trimis la Babes)face tratament cu dixociclina si asteptam rezultatele altor analize ale sangelui.

Am apelat la acest FORUM pentru prima data ,cu speranta ca cineva ar putea sa-mi desluseasca ce se intampla cu baiatul meu.MI-e tare,tare teama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un baiat de 25 de ani ,pana acum,cu o sanatate buna de-a lungul anilor.In prima zi a anului ,copilul meu mi-a spus ca il doare sub brat si am constatat ca , la palpare,se simte un ganglion.Am fost la spitalul Floreasca,si am inceput investigatiile.Pe scurt,am facut anliza sangelui care a iesit buna(inclusiv leucocitele),apoi o ecografie unde s-au depistat un grup de ganglioni axilari(numai in partea dreapta) cu dimensiune maxima de 3,7 cm,altii la incheietura bratului(cot)cu dimensiunea mazima de 1,2cm si unul mai mic la burta.Am facut si o radiografie pulmonara care a iesit bine.Stare febrila nu are.Starea generala este buna.Actualmente ,la indrumarea medicilor(am trecut si pe la Fundeni-Hematologie,care m-a trimis la Babes)face tratament cu dixociclina si asteptam rezultatele altor analize ale sangelui.

Am apelat la acest FORUM pentru prima data ,cu speranta ca cineva ar putea sa-mi desluseasca ce se intampla cu baiatul meu.MI-e tare,tare teama.

Sora mea a avut adenopatie axilara in perioada pubertatii. Cauza nu a fost gasita insa tratamentul, acelasi antibiotic (doxiciclina) a rezolvat problema.

Adenopatia axilara nu este o boala in sine, ci apare ca reactie intr-o multitudine de boli, incepand cu simple infectii si terminand cu boli mai grave. S-ar putea ca rezultatele celorlalte analize ale sangelui sa edifice medicii. Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sora mea a avut adenopatie axilara in perioada pubertatii. Cauza nu a fost gasita insa tratamentul, acelasi antibiotic (doxiciclina) a rezolvat problema.

Adenopatia axilara nu este o boala in sine, ci apare ca reactie intr-o multitudine de boli, incepand cu simple infectii si terminand cu boli mai grave. S-ar putea ca rezultatele celorlalte analize ale sangelui sa edifice medicii. Multa sanatate.

 

Multumesc de incurajare.Astept rezultatele analizelor de miercuri,18.01. Problema e ca nu sunt NUMAI in regiunea axilara,acei ganglioni si asta ma sperie cel mai mult,dar...sa vedem miercuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de incurajare.Astept rezultatele analizelor de miercuri,18.01. Problema e ca nu sunt NUMAI in regiunea axilara,acei ganglioni si asta ma sperie cel mai mult,dar...sa vedem miercuri.

 

Pastreaza speranta ca totul este OK. Te astept cu rezultatul sa vedem unde este problema. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un baiat de 25 de ani ,pana acum,cu o sanatate buna de-a lungul anilor.In prima zi a anului ,copilul meu mi-a spus ca il doare sub brat si am constatat ca , la palpare,se simte un ganglion.Am fost la spitalul Floreasca,si am inceput investigatiile.Pe scurt,am facut anliza sangelui care a iesit buna(inclusiv leucocitele),apoi o ecografie unde s-au depistat un grup de ganglioni axilari(numai in partea dreapta) cu dimensiune maxima de 3,7 cm,altii la incheietura bratului(cot)cu dimensiunea mazima de 1,2cm si unul mai mic la burta.Am facut si o radiografie pulmonara care a iesit bine.Stare febrila nu are.Starea generala este buna.Actualmente ,la indrumarea medicilor(am trecut si pe la Fundeni-Hematologie,care m-a trimis la Babes)face tratament cu dixociclina si asteptam rezultatele altor analize ale sangelui.

Am apelat la acest FORUM pentru prima data ,cu speranta ca cineva ar putea sa-mi desluseasca ce se intampla cu baiatul meu.MI-e tare,tare teama.

Ganglionii sunt statii de producere a elementelor necesare apararii organismului si totodata de prelucrare a resturilor celulare proprii sau rezultate in urma distrugerii agresorilor (virusuri, bacterii, etc.).

Ganglionii mariti nu sunt decat un semn de intensificare a activitatii lor, cauzele putand fi multiple.

Este bine sa se observe evolutia si sa se sustina activitatea lor, printr-un regim de detoxificare al organismului, cu post partial sau total cu apa plata, insotit de o cura de legume si fructe proaspete, sau sucuri de legume si fructe. Se poate face si o epurare de toxine a intestinului gros cu clisme, carbune vegetal, sau purgative.

Antibioticele in general intoxica si deprima activitatea aparatului imunitar, dezechilibraza flora saprofita si creaza rezistenta.

Cel mai bine este sa creem conditii cat mai bune organismului, pentru ca el singur, prin mecanismele pe care le poseda, sa-si rezolve problemele.

Cititi va rog www.formulasanatatii.de.vu sau www.existasperanta.de.vu sau www.apahunza.de.vu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt dator cu un raspuns.Am fost miercuri la control si dupa constatarea medicului de la Babes ca in urma tratamentului cu doxiciclina ganglionii au dat inapoi,am simtit o bucurie ,dar pe care nu am indraznit sa o afisez ,nici in familie,nici macar in Forum.Medicul mi-a zis sa continui tratamentul pana joi,si sa revin la un alt control dar a tinut sa ma linisteasca cu privire la o cauza periculoasa a bolii.Azi luni 23 ianuarie ,aproape ca nu se mai simt (ganglionii) si lucrurile merg ,clar ,zic eu, spre o vindecare, cu toate ca n-am aflat nici acum cauzele care au declansat marirea dureroasa a ganglionilor.Multumesc celor care au avut timp pentru a ma incuraja si a-mi da niste sfaturi ,de care o sa incerc sa tin si eu seama, si sa le impartasesc si altora.Dumnezeu sa va rasplateasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur pentru tine. Sper sa fie bine si in continuare, asa cum iti spuneam nici la sora mea nu a fost gasita cauza. Important este ca s-au retras. Sanatate multa. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un baiat de 25 de ani ,pana acum,cu o sanatate buna de-a lungul anilor.In prima zi a anului ,copilul meu mi-a spus ca il doare sub brat si am constatat ca , la palpare,se simte un ganglion.Am fost la spitalul Floreasca,si am inceput investigatiile.Pe scurt,am facut anliza sangelui care a iesit buna(inclusiv leucocitele),apoi o ecografie unde s-au depistat un grup de ganglioni axilari(numai in partea dreapta) cu dimensiune maxima de 3,7 cm,altii la incheietura bratului(cot)cu dimensiunea mazima de 1,2cm si unul mai mic la burta.Am facut si o radiografie pulmonara care a iesit bine.Stare febrila nu are.Starea generala este buna.Actualmente ,la indrumarea medicilor(am trecut si pe la Fundeni-Hematologie,care m-a trimis la Babes)face tratament cu dixociclina si asteptam rezultatele altor analize ale sangelui.

Am apelat la acest FORUM pentru prima data ,cu speranta ca cineva ar putea sa-mi desluseasca ce se intampla cu baiatul meu.MI-e tare,tare teama.

va rog sa-mi spuneti ce analize face baiatul ,ma intereseaza deoarece eu am descoperitacum 7 ani ganglioni la gat axile si incheietura piciorului cel mai mare fiind ca bobul de mazare,nu s-au mai marit de atunci iar doctorii nu au depistat cauza ,banuiesc dansii ca as fi avut o infectie candva si atat ;starea mea generala este de oboseala si depresie ,nu stiu daca de la ganglioni dar am citit in o revista ca are legatura una cu alta;asadar as mai dorii sa mai fac niste analize dar nu stiu ce analize?poate imi spuneti dvs ce analize mai face baiatul dvs si ce ati mai aflat de la doctorii,.va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×