Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Aici vorbesti despre tine, ce folosesti persoana a 3-a? cand o persoana vorbeste in felul asta arata prejudecatile pe care le are.

Nu e "chiar daca nu vrei sa tii cont de parerea lumii,cumva tot o auzi si cumva tot iti pasa,orice ai face..." e "daca nu vreau sa tin cont de parerea lumii tot ajung sa o aud si sa-mi pese".

Aceasta persoana a 3-a pe care am folosit-o e de fapt persoana a 2-a;) ;si nu e adresat cuiva anume,e ceva la modul general,poate sa fie vorba de oricine,inclusiv de mine.Nu m-am referit la nimeni anume,e ceva impersonal.

Si referitor la a doua parte pe care ai zis-o,probabil ai dreptate,numai ca ai zis cu alte cuvinte ce am zis eu:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi s-a spus mereu: "ce zice lumea daca faci asta...ne faci de ras"..cu toate ca nu am facut niciodata ceva rau astfel incat "sa-i fac de ras"...lor le-a pasat intotdeauna de ce zice lumea si la mine nu se gandeau...Nu am vrut sa-i dezamagesc si de aceea mi-a pasat atat de mult de parerea celorlalti.Trebuie sa fiu indiferenta si sa nu-mi mai pese.:unsure:

 

Adinuta, poate vei dori sa mai citesti ceva despre subiectul acesta. Se gaseste un topic la Diverse, ceva cu Directive ale societatii romanesti. Daca te intereseaza, si altii au trecut prin ce ai trecut si tu. Intr-adevar, nu e sfarsitul lumii, dar trebuie sa mergi mai departe si sa te impaci cu realitatea, sa o rezolvi cumva.

 

Sa nu-ti mai pese nu e o solutie. Sa te pui pe tine pe primul loc, sa iti pese de tine si sa alegi ce influente iti fac bine si care iti fac rau, poate fi o solutie. Te inteleg perfect :eek:. Contracareaza grija aratata de altii si care poate fi prost inteleasa, cu grija ta indreptatita. Dar lasa-i si pe ei sa te iubeasca in felul lor.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate un satul sa rezolve problema unui flamand ? Cum poate un bogat sa rezolve problema unui sarac ? Cum poate un vazator sa inteleaga si sa rezolve problema unui orb ? Cum poate unul care aude sa inteleaga sau sa ajute un surd ? Exact ! :unsure: Nu poti intelege si nici nu poti ajuta un om care sufera des de stari depresive daca tu esti vesel tot timpul, nu poti ajuta pe cineva care plange dupa un potential partener daca tu esti cuplat cu cine vrei tu - pentru ca nu ii poti intelege. Asa ca orice tentativa de genul "la toti ne e rau uneori, dar ne trece" ajunge sa fie doar condescendenta. Daca ai sarit peste o etapa a vietii, trebuie sa reconstruiesti acea etapa. Altfel nu rezolvi nimic, doar te minti singur. Daca ai 30 de ani dar ai ratat o etapa pe care altii de 30 de ani nu au ratat-o, ei, cu toate bunele intentii din lume, nu te vor putea ajuta, pentru ca nu te inteleg, oricat de mult ar vrea - simtiti diferit. Daca ai ratat lucruri pe care trebuia sa le faci la 15 ani si ai ajuns la 30, ghici ce - nu te vei integra intre cei cu 30, vei fi un outsider, pentru ca ei au facut acele lucruri la 15 ani, solutia pentru tine fiind imposibila: sa umbli cu cei de 15 ani si sa faci ce fac ei, ceea ce la 30 este inacceptabil. Si uite asa apar deprimatii sau ciudatii sau infantilii - oameni ocoliti de toata lumea, oameni pe care toata lumea vrea sa ii "ajute", insa nimeni nu ii intelege.

 

Si aici ma refer la emotii, nu la ratiune. Cei care au trecut prin toate etapele simt intr-un anumit fel, cei care au sarit niste etape simt altfel. Chiar daca rational ambii stiu aceleasi lucruri. Ce stii si cu ce simti nu e intotdeauna acelasi lucru.

Ai dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Adinuta.M-a impresionat povestea ta.Eu sunt un individ cu suflet tare milos.As dori sa te ajut eu,daca vrei.Colegii de pe forum stiu ca sunt foarte romantic si sensibil.Ei chiar pot sa-ti confirme acest lucru.Eu te-am inteles cel mai bine! :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Adinuta.M-a impresionat povestea ta.Eu sunt un individ cu suflet tare milos.As dori sa te ajut eu,daca vrei.Colegii de pe forum stiu ca sunt foarte romantic si sensibil.Ei chiar pot sa-ti confirme acest lucru.Eu te-am inteles cel mai bine! :unsure:

Multumesc :eek:

Editat de ADINUTA_ADINUTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine e important sa am linistea aceea sufleteasca.Nu stiu de ce sunt asa..probabil am pus prea multe nimicuri la suflet...probabil nu am primit atentia necesara in copilarie...tot timpul mi s-a spus ca sunt proasta...tot timpul am fost comparata cu alte persoane...nu vad mai nimic bun la mine...Repet,aparent nu as avea motive sa fiu asa,dar vine din interior.Ar trebui sa descopar sursa ce m-a facut sa fiu asa...M-am inchis in mine de-a lungul timpului,deoarece parintii mei nu m-au inteles si nu m-au acceptat asa cum sunt,crezand ca sunt rea...Ei au pus accent pe scoala..ceea ce e bine,dar pe celelalte parti sunt la pamant(emotional)...De aceea ma simt eu asa...Mai am momente cand trec peste asta,dar reapare.Ma simt si mai rau cand ceilalti spun ca eu sunt vinovata ca sunt asa.Am incercat si mai incerc sa trec peste perioada asta,dar vazand ca nu reusesc imi pierd increderea.Sper ca m-ai inteles cat de putin :unsure:

 

Ne-a zis o profesoara la facultate, varsta de 20 de ani nu e frumoasa, e cea mai grea.

Si eu am fost ca tine, si m-am ridicat pe la 22-23 de ani. Nu exista o reteta, dar toti suntem oarecum la fel.

Esti inchisa in tine pentru ca parintii ti-au restrictionat libertatea si esti criticata. In rest nu ai nimic, poate un suflet mai frumos ca multi oameni, pentru ca simte.

Sfatul meu:

1. NU ACCEPTA CRITICI, iti fac rau

2. si eu ma credeam proasta si poate ca sunt, pana am inceput sa fac ceva cu capul (ex. serviciu, decizii in viata)

3. ai curajul sa spui ceea ce simti, dar numai dupa ce esti sigura de oamenii cu care vorbesti; daca crezi ca nu te-ar intelege, nu te risca sa ai parte de injurii sau zambete condescendente sau mai stiu eu ce (gen: a sarit peste etape)

4. apara-ti ideile si dreptul la ele, dar nu impotriva celorlalti, ci pentru tine, daca tie iti foloseste

5. nu-ti invinovati parintii, ei tin la tine in felul lor, si o sa iti dai seama candva ca si tu tii la ei, e mai bine asa

6. deschide-ti sufletul in primul rand fata de tine, si vei vedea ca trebuie sa iti pese, nu se poate altfel, pentru ca sa traiesti armonios

7. ia din jur tot ajutorul de care ai nevoie, foloseste-l pentru ce ai nevoie, si nu te pierde sau irosi prin nimicuri, intoarce-te la adevarurile de baza

8. nici un om nu iti este mai presus, nici ala destept nici ala prost, urat sau frumos, trait mai mult sau mai putin, toate sunt Prejudecati de care trebuie sa scapi, si care nici macar nu sunt ale tale, ti-au fost spuse

9. ai incredere in tine ca asa cum esti ai ce oferi si mai ales ce iti oferi, numai sa nu intri in panica si sa nu renunti la tine

10. viata merita sa te bucuri de ea cu toate/orice facultate sau simt esti dotat; traind, ti le vei dezvolta si mai mult.

 

Inca ceva, modul in care ai fost crescuta ti-a abuzat simturile, de aceea crezi ca sunt rele. Inainte sa faci ce simti, intreaba-ti si ratiunea, dezvolt-o cat poti si bazaza-te si pe ea ca sa te ajute in situatii grele si in viata in general. In general parintii tai ti-au exacerbat simturile in detrimentul ratiunii, e de datoria ta sa te reechilibrezi. Altfel esti inca sclavul lor si nu te eliberezi sa vezi cu ochii tai si sa simti cu inima ta.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. NU ACCEPTA CRITICI, iti fac rau

2. si eu ma credeam proasta si poate ca sunt, pana am inceput sa fac ceva cu capul (ex. serviciu, decizii in viata)

3. ai curajul sa spui ceea ce simti, dar numai dupa ce esti sigura de oamenii cu care vorbesti; daca crezi ca nu te-ar intelege, nu te risca sa ai parte de injurii sau zambete condescendente sau mai stiu eu ce (gen: a sarit peste etape)

4. apara-ti ideile si dreptul la ele, dar nu impotriva celorlalti, ci pentru tine, daca tie iti foloseste

5. nu-ti invinovati parintii, ei tin la tine in felul lor, si o sa iti dai seama candva ca si tu tii la ei, e mai bine asa

6. deschide-ti sufletul in primul rand fata de tine, si vei vedea ca trebuie sa iti pese, nu se poate altfel, pentru ca sa traiesti armonios

7. ia din jur tot ajutorul de care ai nevoie, foloseste-l pentru ce ai nevoie, si nu te pierde sau irosi prin nimicuri, intoarce-te la adevarurile de baza

8. nici un om nu iti este mai presus, nici ala destept nici ala prost, urat sau frumos, trait mai mult sau mai putin, toate sunt Prejudecati de care trebuie sa scapi, si care nici macar nu sunt ale tale, ti-au fost spuse

9. ai incredere in tine ca asa cum esti ai ce oferi si mai ales ce iti oferi, numai sa nu intri in panica si sa nu renunti la tine

10. viata merita sa te bucuri de ea cu toate/orice facultate sau simt esti dotat; traind, ti le vei dezvolta si mai mult.

Foarte frumos :unsure:

Pe undeva pe aici se vede materialul pretios din care e facut un om, indiferent cat de nepriceputa a fost mana care l-a daltuit.

Sa ne iertam parintii pentru greselile lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna Adina, dintr-o cautare pe google am dat de acest forum, mi-am facut cont si am citit pe aici diverse topicuri din "coltul trist" , ti-am citit povestea, am ramas impresionat si in acelasi timp surprins, sincer imi pare rau, si eu sunt in aceeasi situatie... am citit posturile userilor care ti-au raspuns si sunt destul de interesante, unele chiar foarte adevarate, nici eu nu prea stiu ce sa mai fac de aici in colo ca sunt cam blocat... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×