Sari la conținut
Forum Roportal
Cazzone

Ce parere aveti ?

Postări Recomandate

Buna seara, vreau si eu sa aud niste opinii si niste sfaturi de la voi .

Ma cheama Gabi , am 16 ani , si ma tem de lucruri ciudate de ex. ma tem de intuneric ,si cred ca exista fantome seara cand ma culc [nu am nimic la cap si nu imi arde de glume] deci seara asa cand este intuneric , ma cuprinde o teama de nedescris , dar nu se intampla nimic, ma rog si apoi parca incet incet dispare...dar de ce patesc asa ceva? Nu ma uit la prostii pe net cu fantome sau alte din alea, nici la filme de groaza pentru ca patesc ce vam zis mai sus .

Eu mam gandit : Mai oare sa fie varsta ? [posibil] , dar totusi...de ce ma tem ? Cum as putea scapa de acest lucru ? Ma gandeam odata : ma dar ia sa nu ma mai gandesc si gata nu imi mai este teama, dar ma gandesc fara sa vreau :imao: .

Nu stiu ce sa fac, am vazut acest forum si mam gandit ca voi primi niste raspunsuri bune si sigure [am vazut ca sunt si psihologi aici ] .

Deci ce parere aveti.. ?[este urgent !! ]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca parintii tai nu ti-au indeplinit nevoile de securitate afectiva.

Si eu aveam problemele tale cand aveam 13 ani. Asa ca m-am facut al dracu', unde vedeam intunericul mai mare acolo ma duceam, dup-aia aprindeam si lanterna - sub pat, in baie, pe hol etc.

Nu e nimic acolo :imao:

Pentru teama aia de care spui tu exista remedii : o cruciulita la gat si un "Tatal Nostru" spus rapid in gand, urmat de trei cruci facute cu limba in cerul gurii 8)

Nu, nu glumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara, vreau si eu sa aud niste opinii si niste sfaturi de la voi .

Ma cheama Gabi , am 16 ani , si ma tem de lucruri ciudate de ex. ma tem de intuneric ,si cred ca exista fantome seara cand ma culc [nu am nimic la cap si nu imi arde de glume] deci seara asa cand este intuneric , ma cuprinde o teama de nedescris , dar nu se intampla nimic, ma rog si apoi parca incet incet dispare...dar de ce patesc asa ceva? Nu ma uit la prostii pe net cu fantome sau alte din alea, nici la filme de groaza pentru ca patesc ce vam zis mai sus .

Eu mam gandit : Mai oare sa fie varsta ? [posibil] , dar totusi...de ce ma tem ? Cum as putea scapa de acest lucru ? Ma gandeam odata : ma dar ia sa nu ma mai gandesc si gata nu imi mai este teama, dar ma gandesc fara sa vreau :cat: .

Nu stiu ce sa fac, am vazut acest forum si mam gandit ca voi primi niste raspunsuri bune si sigure [am vazut ca sunt si psihologi aici ] .

Deci ce parere aveti.. ?[este urgent !! ]

Eu asa ma gandesc la Samara din The Ring(film de groaza) si cand e intuneric ma gandesc ca e acolo si incep sa o injur in gand ca sa scap:)) merge la mn

Editat de Un.simplu.cont

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mai mic aveam mari probleme cu intunericul, mai ales cand ma mutasem la casa si am aflat ca in casa murise o batrana. Cand ma puneam sa ma culc imi imaginam tot felul de chesti care mai de care mai infricosatoare pentru mine. Frica a tinut pana pe la vreo 14 ani cand parintii mi-au bagat internet si citisem pe net ca fantomele nu ma pot atinge daca eu nu vreau sa ma atinga. Dupa aceea de fiecare data cand ma apuca teama imi spuneam in gand ca nu ma pot atinge, ca nu vreau si pana la urma a disparut teama de ele si de intuneric. Acea teama apare la tine deoarece ti-ai obisnuit creierul ca la prezenta intunericului sa te cuprinda teama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut problema asta cand eram mica. Dar trebuie sa te gandesti bine.Iti este frica de intuneric in general? Sau numai in spatii inchise? De exemplu, eu am ceva peste 30 de ani si in casa inca imi e teama de intuneric. Dar afara deloc. Nici la munte, nici in padure, nici singura pe faleza, nici pe strada sau in curtea casei nu simt vreo teama. Dar in casa, aprind 20 de becuri pana ajung noaptea la baie. O sa iti spun ce am facut eu ca sa estompez frica. Mi-a venit ideea asta cand aveam 14-15 ani. Am lasat ferestrele libere noaptea, fara draperii, fara perdea,fara alte brizbrizuri. In zece minute ma obisnuiam cu lumina si vedeam tot in camera.Plus ca se vedeau stelele si cerul si imi crea senzatia de spatiu. Ma uitam la cer, la stele, ma gandeam ca pe toate le-a facut Dumnezeu, ca poate mai sunt si alti oameni acolo, departe, si asa cum are grija de tot universul, are grija si de mine. Ma linisteam si adormeam.

 

Ai mare grija cu asta, ca eu intre 4 ani si 14 ani am dormit cam 2-3 ore pe noapte, rar puteam dormi ziua, din cauza fricii nu puteam dormi. Ziua nu aveam chef de nimic, nu ieseam afara sa-mi fac prieteni pentru ca nu mai aveam vlaga, faceam crize de isterie la fiecare cheztie care mi se parea aiurea iar parintii ma priveau drept copilu ciudat care citeste toata ziua si nu iese afara. Asa ca daca e acelasi caz la tine, vorbeste cu ai tai. Fiind ocupati ce viata de zi cu zi nu cred ca au timp sa verifice daca tu noaptea dormi sau stai tremurand sub plapuma facandu-ti cruce cu limba pentru ca mana iti este paralizata de frica......

Editat de Verid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci seara asa cand este intuneric , ma cuprinde o teama de nedescris , dar nu se intampla nimic, ma rog si apoi parca incet incet dispare...dar de ce patesc asa ceva?

Deci ce parere aveti.. ?[este urgent !! ]

Esti angosat specific varstei . Toate astea vor trece de la sine , dar cel mai corect ar fi sa consulti un psihoterapeut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita. Iti este frica de intuneric deoarece iti imaginezi tot felul de monstri, fantome, vampiri si alte lighioane. Ele nu sunt altceva decat rodul mintii tale si atat. Nu ai control asupra acestor imagini deoarece te gandesti ca ar putea fi chiar reale, iar instinctul tau de conservare intra in actiune, generandu-ti astfel sentimentul de frica. Trebuie sa constientizezi ca toate acestea sunt creatii virtuale ale mintii tale si sa le ignori. Sau sa le negi, sa nu le iei in serios, zicandu-ti ceva de genul "Doamne, ce imaginatie bogata am, iar ma gandesc doar la prostii si la lucruri ridicole". Iar dupa ce ai lamurit toate aceste lucruri, gandeste-te la toate lucrurile frumoase, placute pe care ai vrea sa le vezi sau sa le faci.

 

Asadar, iti doresc numai vise placute si somn linistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, vreau si eu sa aud niste opinii si niste sfaturi de la voi .

Ma cheama Gabi , am 16 ani , si ma tem de lucruri ciudate de ex. ma tem de intuneric ,si cred ca exista fantome seara cand ma culc [nu am nimic la cap si nu imi arde de glume] deci seara asa cand este intuneric , ma cuprinde o teama de nedescris , dar nu se intampla nimic, ma rog si apoi parca incet incet dispare...dar de ce patesc asa ceva? Nu ma uit la prostii pe net cu fantome sau alte din alea, nici la filme de groaza pentru ca patesc ce vam zis mai sus .

Eu mam gandit : Mai oare sa fie varsta ? [posibil] , dar totusi...de ce ma tem ? Cum as putea scapa de acest lucru ? Ma gandeam odata : ma dar ia sa nu ma mai gandesc si gata nu imi mai este teama, dar ma gandesc fara sa vreau :imao: .

Nu stiu ce sa fac, am vazut acest forum si mam gandit ca voi primi niste raspunsuri bune si sigure [am vazut ca sunt si psihologi aici ] .

Deci ce parere aveti.. ?[este urgent !! ]

 

 

Bine nu va contrazic dar tot nu ati ajuns la cauza

 

 

Teama e o acumulare de energie negativa in general la nivelul inimii si la chakra a 4-a care e un centru energetic al spiritului, poti sa invingi teama daca inveti sa te protejezi si sa iti faci scuturi , sa apelezi la ajutorul ingerilor sau un cristal de ametist te poate ajuta deasemenea , dar trebuie avut grija cu el ca trebuie purificat periodic.

 

 

http://www.acvaria.com/ametist.php?p=cristale

 

http://www.acvaria.com/cristale-purificare.php?p=cristale

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×