Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Ce parere aveti despre asigurarile de care vom avea nevoie in viitorul apropiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre asigurari.

Si cand spun "asigurari" ma refer la asigurarile de sanatate, imobile, malpraxis, asigurarile de pensie, asigurarile pentru scolarizarea copiilor dupa 18 ani..etc etc.

Din 2011 o sa fie obligatorie asigurarea de imobile impotriva calamitatilor naturale.

Este bine, poate fi o alta teapa?

Sunt necesare astfel de asigurari?

Cum vedeti voi in viitorul apropiat asigurarile si asiguratorii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt necesare astfel de asigurari?

In principiu sunt necesare . Singurul lucru deranjant, este faptul ca traim in Romania , iar firmele de asigurari serioase se intrec in a da tepe .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ţările care au astfel de asigurări sunt cele mai dezvoltate şi cu nivel ridicat de trai

aşadar consider că ideea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In principiu sunt necesare . Singurul lucru deranjant, este faptul ca traim in Romania , iar firmele de asigurari serioase se intrec in a da tepe .

Uite..de exemplu mie-mi pare estrem de rau ca acum cativa ani nu mi-am facut asigurare de sanatate..

Am avut niste probleme care au atras dupa ele un consum mare de bani...de ordinul zecilor de mii de euro.

 

Probabil ca la vremea respectiva, o asigurare de sanatate m-ar fi scos din clinciul financiar in care intrasem.

Si in ziua de azi mai platesc la banca pentru imprumutul respectiv...si inca mai am.

 

Poate ca nu intelegem noi prea bine rolul acestor asigurari si ne asteptam la prea mult.

Dar si afara, ele functioneaza pe aceleasi pricipii si aceleasi formule.

 

Nu crezi ca oa sigurare de studii pentru copil este necesara?...

Multi spun.."lasa..cum m-am descurcat eu sa se descurce si el"...sau " lasa ca ii pun eu cate un pic din cand in cand intr-un cont in banca"...

 

Uite..de exemplu ..RCA-ul la masini..este foarte bun..chiar daca in anumite cazuri se mai alearga dupa bani.

Eu am fost nevoit sa-mi repar masina pe RCA-ul camionului care ne-a lovit...

Am reparat-o si ne-am recuperat si banii...in totalitate..( si clar..nu sunt singurul )

 

ţările care au astfel de asigurări sunt cele mai dezvoltate şi cu nivel ridicat de trai

aşadar consider că ideea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar placea ca banii care se duc la CAS sa fie transferati la o clinica privata.

sa nu fiu nevoit atunci cand voi ajunge in spital sa platesc din nou, sa stau la coada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite mioritic cum a fost cu pensiile private - s-a stipulat prin lege că un anumit procent va fi privat şi după doi ani statul a revenit şi a redus procentul, că are nevoie de bani la bugetul de stat

 

asta poate fi mioritică - legea cadru şi normele ei de aplicare, pe care le fac guvernanţii

nu neaparat asiguratorii, deşi avem şi cu asiguratorii de furcă şi le vedem seriozitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-ar placea ca banii care se duc la CAS sa fie transferati la o clinica privata.

sa nu fiu nevoit atunci cand voi ajunge in spital sa platesc din nou, sa stau la coada...

btw..

exista clinici private care lucreaza cu CAS-ul..

Numai ca , datorita contributiei destul de mici , pachetele oferite nu sunt pe masura asteptarilor.

Si in strainatate se lucreaza cu casele de asigurari obligatorii...si tot in strainatate, pachetele oferite nu sunt pe masura asteptarilor pacientilor..

Din cauza asta sunt asigurarile extra optionale.

Exista pachete care pot absorbi si o interventie chirurgicala scumpa..de exemplu.

 

 

uite mioritic cum a fost cu pensiile private - s-a stipulat prin lege că un anumit procent va fi privat şi după doi ani statul a revenit şi a redus procentul, că are nevoie de bani la bugetul de stat

 

asta poate fi mioritică - legea cadru şi normele ei de aplicare, pe care le fac guvernanţii

nu neaparat asiguratorii, deşi avem şi cu asiguratorii de furcă şi le vedem seriozitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce inseamna mioritic in acceptiunea ta?..

adevarat ca ..romanul are o gandire mioritica..

insa asiguratorii nu sunt romani..din cate stiu eu..

Firmele straine se adapteaza la coruptia nationala.

Daca mediu de afaceri si institutile statului permit "tepele" si daca in justitie se poate aranja orice, de ce sa nu le utilizeze?

 

Teoretic asigurarile sunt bune, elimina riscurile, dar in Romania nu poti fi sigur de nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Firmele straine se adapteaza la coruptia nationala.

Daca mediu de afaceri si institutile statului permit "tepele" si daca in justitie se poate aranja orice, de ce sa nu le utilizeze?

 

Teoretic asigurarile sunt bune, elimina riscurile, dar in Romania nu poti fi sigur de nimic.

Nu cred ca este vorba despre coruptie aici.

Mai degraba as spune ca legislatia prost facuta este de vina.

 

Unele firme de asigurari au dat tepe cu legea de partea lor..

Au avut stipulate in contracte clauze care le ajutau sa dea asa zisa teapa.

Banii dati sunt reinvestiti prin plasamente, cumparari de titluri de stat sau imobiliare.

Pe vremea tunurilor imobiliare s-au dat aceste tepe deoarece multe firme de asigurari aveau stipulat in contract faptul ca asiguratul isi asuma riscul de a pierde banii daca firma pierde din cauza plasamentelor prost facute..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×