Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Proprietari tampiti in Spania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:good:

 

Bine ca s-a termiat asa si nu altfel. Ca daca erau altii mai slabi de inima in locul vostru...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu mai sunt, din fericire. :o:

 

Pai... initial am scapat gasind o noua casa, cu 100 de euro mai ieftina; e drept ca si conditiile lasau mult de dorit dar m-am simtit 200% mai comod decat in cealalta, in care exista supravegherea continua. Proprietarii ultimei case din Spania au fost foarte de treaba - oameni ca toti oamenii, nu obsedati ca tanti aia, nu au criticat vreodata ceva si nu au pus intrebari indiscrete. Lumea a comentat pe acolo, fiind fostul bordel al satului :) .

 

De baba cloanta... hm... poveste lunga, dar oricum stau la o bere in seara asta si a plecat toata lumea, ca e tarziu :) .

 

Intai s-a agravat situatia. Femeia era obsedata de vietile altora (am aflat ulterior ca are si o istorie psihiatrica) si candva (cam la 1 an si jumatate dupa ce am deschis topicul asta) a inceput sa strige la partenerul meu in plina strada ca nu ar trebui sa cumpere bere (el fiind scotian si band bere ca pe apa, nu prea a mers). Faza era ca fiind ''puritana'' (catolica ipocrita mai bine zis, care isi barfeste vecinii 10 ore din 24 si suspecteaza oameni pe care nu ii cunoaste de tot ce e mai rau, asa, preventiv :o: ), nu accepta sa se bea ''atata bere in casa ei''. Ca sa nu mai zic ce parere a avut despre plantele de mj din curte, perfect legale :pardon: .

 

A spus multe mizerii, cum ar fi cea ca nu aveau copiii nostri de mancare, ca noi eram niste pierde-vara (nu a mai vazut lume care sa lucreze de la PC in viata ei; i se parea de neconceput sa castigi bani neiesind din casa la ore fixe :crazy: ) etc etc etc. Unii au si crezut-o, ce mai pui.

 

Cand am plecat de acolo, ne-a facut o gramada de reclamatii pentru pagube, jumatate dintre ele inventate sau exagerate (mai tarziu am aflat ca unul dintre nepotii ei, detinand un bloc, la fel face cu chiriasii, inchiriind locuinte fara contract si apoi cerand sume enorme pentru ''despagubiri'', de exemplu 200 de euro pentru o draperie rupta, cum i-a cerut unei bulgaroaice, amenintand-o ca ''nu pleca de acolo'' sau ''anunta politia'' daca nu plateste; e o tactica de familie).

 

Plus ca mi-a cerut bani pentru reparatii care sunt responsabilitatea proprietarului si chiar pentru intretinere, in mod nerusinat (a incercat oricum).

 

Dupa ce am plecat a continuat sa imi reclame asa ceva luni de zile, eu spunand acelasi lucru - vreau chitanta. Sau sa platesc prin banca. Nu a acceptat pentru ca nu voia sa existe dovezi referitoare la cat i-am platit si pentru ce.

 

Intelegerea intre mine si ea fusese initial intermediata de mama mea, care, lucrand pentru sora respectivei, avusese incredere; am platit totul fara chitanta doi ani. Cand am pierdut increderea, am inceput sa cer dovezile cum ca ii platisem. Altfel ma putea da afara oricand spunand ca nu ii platisem de nu stiu cand sau chiar ca nu ii platisem nimic.

 

Azi asa, maine asa, pe unde ma prindea imi spunea sa ii platesc o anume suma (se schimba de la o intalnire la alta) in mana, fara dovezi. Imi facea scandaluri in strada; se uita lumea la noi.

 

Pana mi s-a acrit mie si i-am scris o scrisorica.

 

Eu la 19 ani am lucrat ca dactilograf pentru bunica-miu, care e avocat (pensionat acum). Am prins oarecum stilul in care se redacteaza asemenea documente; limbajul oricum. Am lucrat cateva zile la scrisoarea aia, avand in vedere ca nu am studiat spaniola niciodata si invatasem dialectul argentinian din telenovele. Sa nu fi fost cele cateva mici greseli de ortografie realizate ulterior, ai fi jurat ca un avocat a scris-o.

 

I-am indicat toate legile pe care le incalcase in relatie cu mine, acuzand-o de hartuire si calomnie, ceea ce a facut din plin. Plus incalcarea articolului 12 din declaratia drepturilor omului, care se refera la viata privata si protectia legii impotriva celor care incalca limitele. I-am enumerat toate defectele initiale ale casei, ea imputandu-mi unele lucruri rezultate din ele ca si cand ar fi fost vina mea.

 

Nu a fost o incercare diabolica de a intimida o biata femeie ignoranta; are o avocata in familie si evident ca a dat fuga la ea imediat, iar avocata evident ca i-a zis ca ea chiar incalcase legea la greu, nu doar in privinta chitantelor ci si in celelalte aspecte. De asta a si tacut luni de zile :pardon: .

 

Asemenea oameni au mereu impresia ca imigrantii sunt ignoranti si sunt la mila lor. Au impresia ca pot sa se poarte oricum si sa dea oamenii afara pentru orice nimic, ca oricum nu vor obiecta.

:good: BRAVO!

 

vreau și eu scrisoarea asta. am senzația ca, cat de cur

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: BRAVO!

 

vreau și eu scrisoarea asta. am senzația ca, cat de curând voi avea și eu nevoie. (privat)

 

Nu stiu daca ar fi foarte etic din partea mea, continand datele personale ale oamenilor alora, dar putem discuta orice alte detalii, si public si privat.

 

Cateva lucruri de care m-am prins cand cautam informatii ar fi astea:

 

- Chiar daca nu ai contract, daca poti dovedi ca locuiesti acolo de mai mult de un an nu au dreptul sa te dea afara pur si simplu (cerandu-ti sa pleci); daca platesti la timp e nevoie de proceduri legale costisitoare pentru ei, care nu i-ar avantaja cu nimic.

 

- Cand nu ai contract poti sa pui pariu ca proprietarul nu plateste impozitul pe venitul obtinut de la tine, ceea ce e ilegal, deci daca se ajunge la mizerii si amenintari, poti intotdeauna sa sugerezi ca dai un mic telefon autoritatii fiscale.

 

- Politia nu are nicio legatura cu asa ceva, oricat te ameninta ei ca ''suna politia'' daca nu le platesti in mana o anumita suma pentru vreo mobila stricata.

 

- Proprietarul nu are dreptul de a pastra automat avansul (fianza) decat daca ai o intelegere cu el in sensul asta; altfel trebuie sa treaca prin anumite proceduri.

 

- Pentru a reclama pagube, are maxim 30 de zile si exista proceduri stricte, dupa care pierde acest drept - plus ca trebuie sa dovedeasca faptul ca pagubele au fost facute de chirias. Cei care ameninta ca te dau in judecata dupa ce au trecut cele 30 de zile, daca nu le dai cutare suma (pe care o stabilesc ei din burta, nevand dovezi ca atat costa reparatiile) vorbesc prostii pentru a intimida, e numai gura de ei.

 

- Proprietarul nu are dreptul de a te supraveghea si de a te vizita insistent fara sa te anunte, doar pentru ca are statutul asta; tot omul are dreptul la o viata privata. Daca te sacaie cu intrebari invazive insistente, se leaga de viata ta privata (mai ales in public), intreba vecinii ce te-au vazut facand, incearca sa te controleze etc se numeste hartuire si poti sa il reclami pentru asta.

 

- Este obligat sa iti dea chitanta pentru toate platile; daca refuza asta, deja nu esti obligat sa platesti si toate consecintele sunt suportate de el. Eventual iei cu tine pe cineva care sa asiste la incercarea ta de a plati si la refuzul lui de a iti da chitanta.

 

Inca ceva, pentru a le arata ca vorbesti serios si nu inventezi, nu strica sa ai cat mai multe date despre intalnirile dintre voi (anul, luna, ziua, ora daca iti amintesti :crazy: si sa relatezi totul cu lux de amanunte, ce s-a spus si ce limite au fost incalcate prin asta. Ajuta la asa ceva paginile de jurnal sau informatiile postate online (pentru a stabili datele exacte). Cu cat ai mai multe si le descrii mai amanuntit, isi dau seama ca nici tu nu esti fraier si pastrezi informatii de genul. Eu am umplut 13 pagini si ceva cu lucrurile intamplate in doar 2 ani.

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×