Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Proprietari tampiti in Spania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din cate stiu cazul meu nu este unic.

Exista destui proprietari de locuinte in Spania care nu vor sa faca un contract de inchiriere atunci cand le inchiriaza cuiva (daca ar face contractul, ar plati un impozit pe acest venit suplimentar). Asa, daca accepti sa te muti in casa cuiva fara contract, desi le platesti chiria la timp si nu deranjezi pe nimeni, se simt in drepturi sa iti puna tot felul de conditii tampite pentru a sta acolo. Am mai citit si pe alte forumuri cazuri similare.

 

Tanti asta careia ii platesc chirie (mereu la timp) este sora femeii in casa careia lucreaza mama mea. Initial a fost foarte draguta (majoritatea pe aici sunt draguti in fata si pe la spate te barfesc pana la cel mai mic detaliu). Dupa comportamentul lor, atat ea cat si sora-sa par sa suferede OCD (obsessive compulsive disorder) - in orice caz, intregi la cap nu sunt , au o gramada de obiceiuri transformate in manii si obsesia curateniei, obsesie in sensul ca totul trebuie sa arate ireprosabil la orice ora din zi.

Fireste ca eu nu locuiesc in aceeasi casa cu ea. In mod ciudat confunda notiunea de chirias cu cea de oaspete - gaseste tot felul de motive sa vina in vizita, uneori minciuni, scopul ei fiind sa verifice cum mai arata casa. A prins unele momente bune si altele ceva mai proaste, cum are orice casa a unei familii normale cu un copil de 2 ani. Faza e ca tanti are impresia ca ma poate vizita oricand i se scoala, pardon de expresie, de parca viata mea s-ar invarti in jurul vizitelor ei si in orice clipa ar trebui sa fiu pregatita sa o primesc.

 

Am aflat de la alti oameni de pe aici ca acest comportament e normal din partea proprietarilor si ca multi isi inspecteaza regulat chiriasii, intrand in casa sa vada daca au spalat bine pe jos, daca e ordine samd. Mie mi se pare complet absurd sa te bagi asa in viata omului. Am inchiriat 3 locuinte in UK, cu si fara contract, si nu am mai vazut o asemenea nesimtire. Inspectiile locuintelor erau mereu cu un preaviz de 48 de ore, asa cum prevede legea, si in orice caz, oamenii aveau bunul simt de a nu iti bate la usa pe nepusa masa. Tanti de aici stie fiecare carpa, unde a lasat-o, se asteapta sa o gaseasca in acelasi loc chiar si dupa 3 luni. Are pretentia sa tin lucrurile exact cum le tinea ea, se duce la sora-sa si comenteaza mereu ca nu a vazut carpele de sters la locul lor samd, ca sa ajunga informatia la mine prin intermediari. Sunt lucruri marunte dar se intampla intruna si e un stres constant.

 

Eu oricum nu mai stau mult aici, pana in ianuarie, maxim februarie, pentru ca a devenit agasanta rau situatia asta, nu se mai poate cu o asemenea persoana. Trece regulat prin fata casei si merge sa barfeasca - transperantele nu erau trase, geamurile nu erau deschise desi era frumos afara si lucruri de genul. Trebuie sa ii dau ei socoteala cand deschid si inchid geamurile! Daca vede orice pe podeaua din bucatarie, in sensul ca nu a fost spalata cu 5 min inainte sa vina dumneaei, se poarta de parca ar fi intrat intr-o cocina de porci. Astazi a avut tupeul sa spuna ca ar fi trebuit sa vina sa verifice casa mai des, de parca dreptul meu la o viata privata nu conteaza.

 

In orice caz, feriti-va sa stati fara contract in casa cuiva, in special in localitati mici si cu o mentalitate pe masura, pentru ca am auzit ca asemenea lucruri se intampla des.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neplacut , acum inteleg de ce romanii spun despre Spania ca se simt "ca acasa" . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa :o: .... Inclusiv la faza cu barfitul in biserica... Se pare ca si aici femeile mai in varsta se duc la slujba sa isi barfeasca vecinii, care cu cine traieste, sa vada cum s-a imbracat cutarica etc. Auzeam despre bisericile catolice ca e o alta atmosfera acolo, oamenii sunt interesati de slujba samd. De unde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Finni,oamenii sunt peste tot in lume la fel.Fie ca esti in Spania,Italia sau Romania.Cu unele diferente....dar care doar in aparenta sunt diferente.Am trait cativa ani in Spania.Am intalnit oameni si oameni.Este nedrept sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.Nu sunt nici mai buni,nici mai rai decat romanii sau alte natii.Sunt doar oameni.Si eu am locuit cu chirie,cu contract sau fara.Si singurele probleme pe care le-am avut uneori,au fost cu romani.Noi am fost tratati foarte bine ,ca de altfel majoritatea cunoscutilor nostri.Daca se defecta ceva in casa(frigider,masina de spalat etc) veneau imediat si plateau reparatiile sau cumparau altele noi,fara nici o problema.Aici am cunoscut oameni deosebiti in felul lor,care mi-au imbogatit experienta de viata in mod pozitiv,lucru pentru care le sunt recunoscatoare.Poate doamna care v-a inchiriat casa e ceva mai dificila,dar daca o iei mai usurel,poate va intelegeti pana la urma.Cu un copil de doi ani,unde sa te plimbi pe drumuri?Nu mai acorda credit intermediarilor care duc vorba de colo-colo.Astia nu fac decat probleme,chiar si acolo unde nu sunt.Ti-a spus tie,in fata,ca nu e multumita de cum arata casa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce spune lorelai1907..

Am fost si eu in Spania si pot sa spun ca este diferenta mare in ceea ce priveste felul de-a fi al oamenilor.

Cu toate ca sunt ca si noi...carcotasi, temperamentali,etc etc....sunt altfel.

Fratele meu sta in Spania de 11 ani din care 10 ani in Ibiza.

De cand sta acolo, nu a schimbat locuinta.

Nimeni nu-l deranjeaza ..nici proprietarul si nici vecinii..

Bineinteles, au reguli pe care trebuie sa le respecte..

Reguli de convietuire si care sunt chiar de bun simt.

Proprietarul vine doar dupa chirie si atunci vine in zile prestabilite.

Singurele "impedimente"..daca le pot numi asa...reprezinta faptul ca nu au voie sa aduca modificari in casa..

In rest..totul este chiar ok..

Sa stii ca proprietarii ..in general..tin de chiriasii care sunt buni platnici si care sunt linistiti.

Nu spun ca voi ati fi altfel..

Inceraca sa va gasiti undeva unde sa puteti face un contract de inchiriere pe minim cateva luni.

Se pot face contracte in care suma sa fie mai mica pentru ca impozitul sa fie mic , iar chiria reala sa fie alta ( mai mare )

Asa se intampla peste tot..inclusiv in Romania..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a inteles :imao:.

Nu am spus ca toti ar fi la fel, totusi mai am o farama de judecata.

Am spus ca e bine sa aiba omul grija, mai ales in localitatile mici si cu mentalitate de sat.

 

Lorelai, eu am spus destul de clar care e situatia, mi-a zis in fata destule, m-a si barfit de fata cu maica-mea samd.

Mentalitatea lor (de sat) este aceea ca toata lumea are dreptul sa se bage in viata celorlalti, ca trebuie sa te porti cumva de gura lumii samd. Lumea comenteaza si cand nu tragi transperantele, ti se uita pe geam, vine in vizita pe nepusa masa, se uita cum intinzi rufele etc. E o chestie locala.

 

Topicul asta e un avertisment pentru alte persoane, nu caut o solutie pentru problema intrucat nu exista.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu cazul meu nu este unic....

 

In orice caz, feriti-va sa stati fara contract in casa cuiva, in special in localitati mici si cu o mentalitate pe masura, pentru ca am auzit ca asemenea lucruri se intampla des.

hm! s-ar putea spune, ca sunt cazuri unice, cei care nu au astfel de probleme. in general societatea spaniola a uitat vremea grea, in care - din spusele celor din cordoba, de foame mancau ghinda, numai ca sa nu plece in strainatate la munca. ei au 10 ani in + de democratie la fel de prost inteleasa ca si la noi in tara - Romania. 10 ani in + de libertate gresit aplicata.

 

as adauga ceva in favoarea natiuni spaniole. ei sunt nationalisti. tin cu tara lor, sunt mandri de ea. dar noi??? noi...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreo idee pentru o strategie de contra-atac psihologic asupra unei femei nesimtite? :)

 

In ultimele 2 zile, din zen ce eram, mi-a incoltit o dorinta de a ii da acestei tanti una peste bot, la figurat, fireste.

M-am informat cu privire la drepturile si obligatiile proprietarilor si chiriasilor aici.

 

Rezulta ca noi le-am facut o lucrare gratis (vopsirea peretilor) de care proprietarul e responsabil financiar, dpdv legal.

Bine, ca vopseaua a inceput oricum sa cada datorita chitului execrabil de sub ea si umezelii din pereti, asta e partea a doua, dar lucrarea a fost facuta acum un an.

 

Rezulta de asemenea ca ne-au cerut bani pentru o reparatie facuta de ei la propria casa (bani dati in mod...naiv de un membru al familiei) si ca aveau de gand sa ne ceara si pentru o munca de intretinere la centrala, de 30 de minute, de care tot ei sunt responsabili.

 

Si in al treilea rand, tanti aplica o tehnica de intimidare definita legal ca acoso imobiliario, hartuire imobiliara cum ar veni, pentru a ne determina sa plecam. Pentru ca motive legale nu are sa ne evacueze (chiria a fost mereu platita la zi aproape 2 ani de cand ne-am mutat aici), folseste tehnici de atac psihologic. Se plange mereu de orice tampenie de genul unei ferestre lasate nespalata o vreme, a faptului ca nu tragem transperantele in fiecare zi sa intre lumina in casa (ca vede ea din strada cand se plimba) samd.

Plus ca ne barfeste intruna cu vecinii si primeste (la cerere presupun)informatii despre cand iesim din casa, unde mergem, unde suntem vazuti intrand, ce cumparam de la magazine samd. Pare sa stie tot. Dupa care ii spune mamei mele ''Mi s-a spus ca ati fost vazuti nu-stiu-unde''... etc.

 

Vrea sa o invitam zilele astea sa inspecteze casa, spunand ca daca va gasi ceva in neregula (si va gasi pentru ca va cauta) ne va cere sa plecam. Nu ne poate da afara decat in urma unui proces, daca avem dovezi ca lcuim aici de cel putin un an. Dovezi avem garla iar procesul costa si dureaza mult; nu vad de ce nu sta la locul ei sa isi primeasca in continuare chiria. Nu a fost adusa in discutie varianta asta pentru ca relatiile dintre mama mea si familia ei au fost mereu cordiale, apropiate chiar. Insa isi baga nasul in vietile noastre, ne spune cum sa traim, ce avem voie sau nu sa facem samd. Periodic ne spune ca vrea sa plecam, apoi ii trece. Dar ne streseaza cateva saptamani cel putin. Deocamdata nu putem pleca pentru ca ar fi dificil din cauza lipsei de joburi stabile. Ea stie asta si are impresia ca ne poate teroriza cu toate capriciile carora le da importanta, probabil, din lipsa de ocupatie.

 

Ca sa nu mai zic ca minunatia ei de casa se scufunda treptat in pamant si ca renovarea a fost facuta de mantuiala, cu materiale proaste, vopseaua incepand sa cada de pe pereti la putin timp dupa ce ne-am mutat. Plus ca intre parter si etaj sunt doar niste scanduri subtirele printre care se vede lumina de jos cand e noapte ia in dormitor sunt 2 portiuni unde cand calci ti se duce piciorul in jos. Pe alocuri peretii sunt curbati rau catre interior, cu vopseaua crapata/ faianta sparta din cauza asta. Si ea se poarta de parca ar fi hotelul Hilton. :roll: Pentru ca usile nu se inchideau initial(cine stie de ce) au trebuit fortate si s-au crapat pe alocuri (le-am reparat), dar avea pretentia sa locuim cu usa de la baie intredeschisa. Iarasi avea pretentia sa nu tinem neonul aprins la bucatarie multa ca sa nu ia foc tavanul din celuloza :roll: . Iarasi avea pretentia ca fiica mea sa stea intr-o singura camera toata ziua, sa nu i se permita sa circule ca poate sctrica ceva; cica nepotul ei asa sta, intr-o camera.

 

Nu as vrea sa se bage autoritatile din doua motive - odata ca nu declaram veniturile, fiind complicat si oricum fiind putine (dar nici ea, evident, desi pe venitul asta teoretic ar trebui sa plateasca taxa), si doi, pentru ca niste straini veniti de 2 ani, care mai sunt si oile negre ale lcalitatii pt ca nu socializeaza (ca sa evite barfa) nu au nicio sansa in fata unor bastinasi. Mai ales in fata unei tanti cu rude in politie si in mod fals bisericoasa (se lauda cu asta pe toate drumurile, dar i-a dat mana sa imi spuna sa plec dintr-un capriciu, la nici o luna dupa ce nascusem, stiind ca nu am cum, stresandu-ma intr-un hal pentru cateva saptamani).

 

Singurul lucru care mi-a venit in minte pana in prezent este un afis decorativ pus in geam, caligrafic si colorat, sa nu para agresiv, cu textul articolului 12 din Declaratia Drepturilor Omului, care confirma, intre altele, dreptul la viata privata si de familie si la a nu fi calomniat. Asta ca sa evit o confruntare directa. Nu e ceva neobisnuit ca oamenii sa isi puna in geam afise, citate samd.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Stiu ce vrei sa spui. Almost same here de vreo... 5 ani. Cauza principala e faptul ca ai (ati) permis prietenia. Profita de asta ca sa-si verse frustarile si rasismul. Manipuleaza. Solutie nici eu n-am gasit. Inca. Dar ma pregatesc s-o gasesc :spiteful:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×