Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Adevaratele miracole nu costa..

Postări Recomandate

E noapte si e frig... si in casa, si in suflet! Intre peretii scorojiti, in mijlocul tacerii inghetate, sta o suflare calda cu mainile impreunate rugandu-se pentru ceea ce intr-adevar conteaza in lumea asta : niste iubire si o bucatica de dragoste . Nu-si doreste jucarii, si asta pentru ca nu a stiut niciodata ce sunt alea..nu a aflat ce este ciocolata cu alune sau jeleurile, insa tresare cu bucurie la orice faramita de cartof fiert pe care o gaseste in fiertura din fata ei... Pentru ea minune inseamna sa isi vada parintii zambind si spunandu-i ca o iubesc... Pentru ea minune inseamna o mangaiere pe crestetul balai, o zi cu soare care sa ii opreasca tremuratul si sa-i alunge umezeala hainutelor murdare.

Oare in timp Craciunul nu si-a pierdut adevaratele valori? Asteptam mult prea mult de la ceilalti si am ajuns sa oferim prea putin ! Preferam sa cumparam un obiect in loc sa oferim un zambet , punem sub brad o ciocolata plina de E-uri in loc sa oferim un gand bun ! Am ajuns atat de superficiali , iar Craciunul a devenit in mare masura o sarbatoare gastronomico ( traiasca-ne porcu' ) - financiara ( explozie de cumparaturi si bani aruncati pe toate tampeniile chinezesti ).

O sa incepem un an nou..oare nu ar fi excelent sa ne propunem sa fim mai buni atat cu noi insine cat si cu cei din jur? Asta va fi dorinta mea de sarbatorile ce vin - vreau ca la finalul anului urmator, cand voi face bilantul pe anul ce a trecut, sa fiu impacat cu mine insumi !

Hai sa incercam sa fim mai buni - nu va costa nimic !

 

PS:Incercati sa faceti cateva pachetele si sa mergeti ( nu numai in preajma sarbatorilor) pe la case de copii sau camine de batrani! Acolo intr-adevar se simte un vid enorm de afectiune - o sa plecati mai rascoliti sufleteste ca niciodata, dar in acelasi timp veti ajunge sa apreciati cu adevar ceea ce aveti acum.

 

Sarbatori Fericite tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti in concediu, mamaligo?

 

Si btw..ce trebuie sa scriem in topicul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la munca dar am avut putin timp liber...

 

Nu trebuie sa imi raspunzi nimic...doar daca vrei si ti-a placut articolul poti sa imi dai si mie 5 stele acolo in stanga sus !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa fim mai buni - nu va costa nimic !

 

E greu Movule , e greu . Cel mai simplu e sa fi rau/egoist , doara e starea noastra naturala .

 

Bunatatea implica mari eforturi de vointa ! :eek:

 

 

P.S.

 

2 beri . :unsure:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e vorba sa fim mai buni ..??? Acum nu puteti da un simplu click fara interese alcoolice ?:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu e vorba sa fim mai buni ..??? Acum nu puteti da un simplu click fara interese alcoolice ?:resent:

 

Putem , dar vrem sa vedem si feedback'ul . :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As fi dat 10 stelute dar cum sunt doar 5......

 

De ce, tu vroiai 2 beri ?! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×