Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Directive mentale ale societatii romanesti si ale mass-media

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi se pare ca oamenii in ziua de azi, poate romanii ca altii nu cunosc, renunta prea usor. Daca dau de un obstacol, gata renunt

 

 

Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci nu pot sa cred!!

 

si pe vremea comunistilor se distra lumea...mai ales studentimea si intelectualicimea..

 

na in fine..eu unul nici acum, daca nu muncesc nu pot sa ma odihnesc.

o fi de la prea multa energie?

 

cluburile is plictisitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai usor sa te conformezi societatii decat sa urmezi propriul drum. Cautam acceptarea si nu acceptam diferentele.

Eu am vazut asta si in familie, ce zic vecinii de tine ca faci ..... , bine bine dar nu traim cu vecinii sa ne impuna normele in casa. Si uite asa vecinii isi fac de cap la tine in casa, si tu te uiti cum se duce totul pe apa sambetei, problemele nerezolvate se aduna si te darama, numai ca sa fie ca vecinii si ca norma din capul nostru, ca asa e bine si frumos.

 

Tine si de educatie.

Dar chestia asta e normala. Adica e normal sa-ti impui o limita a volumului vocii in familie cand ai oameni in jurul tau care ar putea fi deranjati, sa nu zic socati de anumite comportamente. Totusi, sunt oamenii din imediata ta apropiere, te lovesti de ei fara sa vrei. Pana la urma suntem fiinte sociale si e normal si logic sa avem un comportament cat de cat liniar in relatiile noastre, niste reguli nescrise de bun simt.

Banuiesc ca un om care nu tine cont de ce zice lumea, si iese gol pe strada, nu e prea "normal". Ar fi un total haos daca am face totul fara sa tinem cont de ceilalti. Pana la urma ce ne impiedica sa facem asta? Iarna frigul, dar vara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar chestia asta e normala. Adica e normal sa-ti impui o limita a volumului vocii in familie cand ai oameni in jurul tau care ar putea fi deranjati, sa nu zic socati de anumite comportamente. Totusi, sunt oamenii din imediata ta apropiere, te lovesti de ei fara sa vrei. Pana la urma suntem fiinte sociale si e normal si logic sa avem un comportament cat de cat liniar in relatiile noastre, niste reguli nescrise de bun simt.

Banuiesc ca un om care nu tine cont de ce zice lumea, si iese gol pe strada, nu e prea "normal". Ar fi un total haos daca am face totul fara sa tinem cont de ceilalti. Pana la urma ce ne impiedica sa facem asta? Iarna frigul, dar vara?

 

 

Ei si tu, nu ma refeream la comportamente obsece :crazy: :P

 

Intai iti rezolvi problemele de acasa si apoi iti pasa de vecini. Ceva de genul. Iar daca nu stii sa le rezolvi, mai da-i incolo de vecini. Macar sa aiba si ei cu ce se distra 8)

 

Ce voiam eu sa zic ca mai rau te afecteaza ce e la tine in curte nerezolvat, decat gura targului, numai ca unii credem tocmai pe dos si nu stim prioritatile.

 

deci nu pot sa cred!!

 

si pe vremea comunistilor se distra lumea...mai ales studentimea si intelectualicimea..

 

na in fine..eu unul nici acum, daca nu muncesc nu pot sa ma odihnesc.

o fi de la prea multa energie?

 

cluburile is plictisitoare.

 

Asa e, munca iti ofera satisfactii nemasurate, nu e bine sa cauti numai distractiile, un spirit sanatos se cladeste cu munca si sudoare.

 

Si eu gasesc cluburile plictisitoare, dar e o alegere personala. Depinde si de experiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei si tu, nu ma refeream la comportamente obsece :crazy: :P

 

Intai iti rezolvi problemele de acasa si apoi iti pasa de vecini. Ceva de genul. Iar daca nu stii sa le rezolvi, mai da-i incolo de vecini. Macar sa aiba si ei cu ce se distra 8)

 

Ce voiam eu sa zic ca mai rau te afecteaza ce e la tine in curte nerezolvat, decat gura targului, numai ca unii credem tocmai pe dos si nu stim prioritatile.

Dar eu cred ca tocmai despre asta este vba, de niste comportamente pe care societatea le-a declarat "obscene". Nu cred ca-si face nimeni griji de ce zice lumea ca de ce se marita Ioana cu Vasile si nu cu Gheorghe. Dar ar putea sa-si faca griji de ce zice lumea daca Ioana se intretine si cu Vasile si cu Gheorghe in acelasi timp. E adevarat ca nu-i treaba lumii straine, dar e treaba lumii din imediata apropiere, rude, familie... altfel unde am ajunge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar eu cred ca tocmai despre asta este vba, de niste comportamente pe care societatea le-a declarat "obscene". Nu cred ca-si face nimeni griji de ce zice lumea ca de ce se marita Ioana cu Vasile si nu cu Gheorghe. Dar ar putea sa-si faca griji de ce zice lumea daca Ioana se intretine si cu Vasile si cu Gheorghe in acelasi timp. E adevarat ca nu-i treaba lumii straine, dar e treaba lumii din imediata apropiere, rude, familie... altfel unde am ajunge?

 

Eu nu pun la indoiala valorile, general acceptate de societate, care sunt bune si asa trebuie sa fie pentru o coexistenta pasnica. Eu spun ca problemele nerezolvate sunt buba, si fugim de ele pt ca nu e rusine cu ele, in loc sa le infruntam cum vrea si lumea. Le ascundem ca sa creada lumea ca suntem fericiti, dar de fapt nu suntem, doar ne ascundem. Mai bine le rezolvi, iar daca nu poti, faci ca lumea.

 

Eu am fost crescuta cu nu fa aia sau nu fa ailalta ca ce zic vecinii, nu ca din cauza asta ...., si nu am inteles nimic.

De ce sunt certata pentru vecini. Nu ma contrazic cu tine, imi expun punctul de vedere ca trebuie sa comunicam mai eficient si nu sa ne ascundem dupa vecini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pun la indoiala valorile, general acceptate de societate, care sunt bune si asa trebuie sa fie pentru o coexistenta pasnica. Eu spun ca problemele nerezolvate sunt buba, si fugim de ele pt ca nu e rusine cu ele, in loc sa le infruntam cum vrea si lumea. Le ascundem ca sa creada lumea ca suntem fericiti, dar de fapt nu suntem, doar ne ascundem. Mai bine le rezolvi, iar daca nu poti, faci ca lumea.

 

Eu am fost crescuta cu nu fa aia sau nu fa ailalta ca ce zic vecinii, nu ca din cauza asta ...., si nu am inteles nimic.

De ce sunt certata pentru vecini. Nu ma contrazic cu tine, imi expun punctul de vedere ca trebuie sa comunicam mai eficient si nu sa ne ascundem dupa vecini.

In cazul asta nu vad ce treaba au vecinii. E treaba fiecaruia ce probleme are, daca si le rezolva sau nu sau cum si le rezolva, atata timp cat nu interfereaza cu trebile vecinilor. Ca vb ei pe la colturi despre altul ca sa fie primii care-si ascund gunoiul sub pres scotandu-l in evidenta pe al altuia, cu siguranta stiu in sinea lor, adevarul. Numai sa nu fie gunoiul asta numai la noi si la ei sa sclipeasca totul de curatenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul asta nu vad ce treaba au vecinii. E treaba fiecaruia ce probleme are, daca si le rezolva sau nu sau cum si le rezolva, atata timp cat nu interfereaza cu trebile vecinilor. Ca vb ei pe la colturi despre altul ca sa fie primii care-si ascund gunoiul sub pres scotandu-l in evidenta pe al altuia, cu siguranta stiu in sinea lor, adevarul. Numai sa nu fie gunoiul asta numai la noi si la ei sa sclipeasca totul de curatenie.

 

Ce voiam eu sa spun, este ca ajungi sa fii terorizat de ce ar putea spune vecinii, pentru ca motive sunt intotdeauna. Si in loc sa traiesti pentru tine si sa faci tot ce poti pentru persoana de langa tine, ai in cap norma vecinilor si teama de a nu rasufla problema ta. Apoi tu stii ca vecinii stiu, si asta agraveaza situatia, ca ai o mustrare de constiinta in plus, si o transferi in casa, si aduci o noua vina in discutie, uite ce zic si vecinii despre tine.

 

Ar fi bine sa ne luptam pentru linistea caminului dar nu impotriva celor care o tulbura. Numai daca ai incercat tot posibilul, zici da, vecinii au dreptate, renunt si ma mut in tabara vecinilor ca ei sunt ca mine.

 

Cred ca nu ne intelegem pentru ca vorbim de lucruri diferite sau folosim mesaje prea codificate, eu nu ma pricep asa bine sa expun punctul de vedere desi tin la el. Punctul tau de vedere e la fel de valabil, dar nu intra in contact cu al meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Principala problema e neasumarea responsabilitatii. Probleme neezovate avem toti si daca nu avem, sigur apar vreo doua in urmatoarele ore, chiar daca e vorba de ciclu menstrual , o unghie incarnata sau o ruda din provincie care vine sa isi plateasca impozitele si sta la noi cel putin 3 nopti.

Neasumarea responsabilitatii......in relatii, in spatele unui ghiseu, in trafic si in piata.Din pacate multi dintre noi dospim de egoism si nu ne vine sa ne vindecam privind in jur. Ori devii nesimtit , ori esti de-ala care face yoga instant cu relaxare mentala si nimic nu te poate atinge.

Si da...lipsa bunului simt, a respectului- sunt mari probleme

Ieri la un birou de cadastru am stat la coada. Se vedea ca stau la coada. Bateam din picior abia vizibil, tineam o hartie in mana ( nu igienica) si ma rezemasem de un ghiseu.Inaintea mea mai erau vreo 3. E drept ca nu suflam in ceafa niciunuia, lasasem distanta de bun simt.Usor si abia simtit o carevasazica doamna s-a introdus in fata mea. N-am zis nimic, tot acolo sunt pentru 5minute. Apoi un tanar. De vro 18 ani. Avea coada tipul. Mi-am imaginat ca il apuc de perciuni si il pun la locul lui. Apoi am intrebat frumos daca vrea sa scoata x hartie. Acneicul a zis da. Am zis ca si eu la fel. Nu s-a clintit. S-a uitat la mine mirat de parca il intrebasem daca foloseste prezervativ.

 

Am zambit din nou ca o mata careia i s-a prins coada la usa debaralei si am trecut in fata lui.

 

Altadata va povestesc si de biletele de tren :crazy:

Iubesc Romania. Chiar iubesc o parte din ea.

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×