Sari la conținut
Forum Roportal
RainbowRose

Minune de Craciun

Postări Recomandate

Acum vreo 3 ani, era ajunul Craciunului, si inca nu ninsese pana atunci. Afara era un soare aproape primavaratic, ce nu reusea sa aduca nici pe departe atmosfera Craciunului.

Toata lumea era suparata din aceasta cauza. La fiecare colt de strada, vedeai fete incruntate, si incrancenate. Oamenii raspundeau la salut cu un Hmrr... (asta daca raspundeau), iar copiii erau mai agitati si mai suparati ca niciodata. Pe buzele lor, auzeai printre lacrimi aceleasi cuvinte :"Mami, cum vine Mosul cu sania daca nu e zapada? :beer: " :o: Era jalnic! Parca toata lumea ar fi cazut in butoiul cu melancolie. Eu insami nu ma simteam in apele mele si parca nu stiam de ce. Nimeni nu imi putea intra in voie, indiferent de ce ar fi spus, sau ar fi facut. Ma foiam de colo pana colo, parca as fi cautat ceva si nu gaseam (fara apropouri pe tema asta va rog :o: :yes: ). Raspundeam la orice intrebare cu: "Intreaba pe altcineva si lasa-ma in pace! Nu vezi ca am treaba?", chiar daca de cele mai multe ori stateam si ma uitam pe geam, sau stateam pe scaun si ma uitam ca mata in calendar la monitorul computerului. :P Nici macar bradul adus pentru a fi impodobit, nu a reusit sa ma bine-dispuna. La o adica, la ce bun mirosul de brad daca nu e zapada? Spre seara, eu si ai mei ne-am apucat sa impodobim bradul. Dar nici macar asta nu mai avea spor! Am spart o cutie intreaga de globulete, si bietul pisoi de care ma impiedicasem (care saracul nu vroia decat sa ma scoata din depresie cu mangaierile sale gentile) a primit un bilet doar dus, spre curte. :crazy: Acea zi, s-a terminat la fel de prost precum incepuse. Seara, pe la ora 23 cred.. (nu stiu exact, cat era ceasul), din cauza oboselii si a nervilor am inceput sa ne ciondanim fara motiv, pe tema unui colind, ciondaneala care a degenerat intr-o adevarata cearta, si toti ne-am culcat suparati.

A doua zi, o lumina alba strabatea printre jaluzelele trase, pana la ochii mei. M-am trezit, si m-am uitat pe geam. Afara ninsese... si inca ningea. Ningea ca in povesti... Am iesit vesela din camera, si am intrat zgomotos in camera parintilor mei, strigand ca un copil mic:"NINGE! NINGE!".Toti ne-am imbracat cu ce am avut la indemana si am iesit afara sa ne bucuram de minunea de Craciun. Copiii treceau pe strada veseli, cu noile lor saniute de la "Mosul". Oamenii salutau bucurosi din drum. Parca o vraja cazuse asupra lor. Eu si ai mei uitasem de cearta puerila din ajun, si ne bateam cu zapada, ca niste copii.

A fost primul an, in care am putut spune, ca a nins cu adevarat 8)

Editat de Secret_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nota de ironie din raspunsurile tale chiar ma amuza.

intr-adevar, acea luna de decembrie, a fost una ca de primavara, si acea zapada a fost chiar ceva neasteptat. maa roooog.... fiecare intelege ce vrea :crazy:

oricum imi dau seama ca nici nu te-ai obosit sa citesti ce am scris =))

Editat de Secret_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi faptul ca ninge in Decembrie nu poate fi clasificat drept minune si nici neasteptat. Intr-o tara cu 4 anotimpuri distincte unde statistic iarna ninge, este chiar normal sa ai zapada in Decembrie oricat de tarziu apare ea.

 

Eu stau si ma minunez insa la postarile tale, puerile si fara logica. :P Faptul ca a nins de Craciun in Decembrie e o minune a Craciunului. Consideri posibilitatea ca un personaj imaginar precum Mos Craciun exista si ti-ar fi adus un telefon mobil. :crazy:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu ai cv cu mine =))

poate ca mai exista si copii pe forumul acesta. din cate stiu eu nu e interzis sa incurajezi visele unor copii... sa fim serioase! este un concurs de Craciun! orice copil care are pana in 10 ani spune "Mosul" cand aude de Craciun.

si nu stiu cat de normal mai este sa ninga, dupa ce toata ziua a fost soare :P

oricum, am putea sa ne integram macar cat de cat in atmosfera, si sa terminam cu intepaturile? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa povestea, bravo, bravo si iar bravo.

Am simtit pentru un moment ca sunt si eu la geam si privesc fulgii de nea.

Auzi, da' a nins asa in Romania?Intreb, pentru ca spuneai ca oamenii salutau bucurosi din drum..n-avea nici unu' masina inzapezita?Si despre ce colind e vorba?!? Daca e ala cu sculati gazde, vreau sa-ti spun ca si pe mine ma enerveaza si ma face sa-mi pierd mintile.

Si de ce crezi tu ca a nins asa ca prin minune?!Crezi ca asta e un semn?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru aprecieri!

oamenii salutau bucurosi, pentru ca eu stau la tara, si nu e trafic asa mare :o:), asa ca nu prea erau soferi nervosi :P)

cat despre colind, nu mai stiu exact despre ce era vorba, dar ne certam pe faptul ca fiecare zicea ca e cantat de altcineva :crazy:

sincer, nu stiu cum de a nins asa exact cum spui, ca prin minune, deoarece cum am mai spus toata ziua fusese un soare de-a dreptul enervant 8)). poate ca ai dreptate si este un semn, ca cineva acolo sus, vegheaza asupra noastra, si ne reda bucuria in cele mai triste momente. iar eu, nu ma indoiesc de asta!

Editat de Secret_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×