Sari la conținut
Forum Roportal
Gogutaaa

COPII POZNASI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:o: Probabil sunteti de acord cu mine ca in ultimul timp avem tot mai putine motive sa radem Si totusi daca uitam sa radem ,uitam ca suntem vii,si vom arata ca niste cadavre mergatoare.'Un te'ci? 'La munca...' De unde vii?' 'De la munca' Eh... e greu... 'da e foarte greu'.... Cand ajungi acasa 'Oh.. sunt obosit'... mananci ceva te asezi in fotoliu si cica te odihnesti,in fata televizorului si cast gura si ...ochii ti se inchid ti se deschid ..si ttot asa pan la culcare .A doua zi o iei de la capa'Si te ntreba cate unu 'Da copii ce ti mai fac?'drept

sa ti spun nu mai stiu vin seara asa de obosit ca nici nu am timp sa i vad...Ce tristete...Si totusi copii nostri au nevoie de noi ca de paine ,apa,aer. si cata fericire cand ii bagi in seama. Cand eram mici ,toti cinci,ne strangeam in jurul mamei(nu ere blestematul de televizor)si ne spunea povest,inventate de ea. Noi cunosteam lumea doar prin fereastra seschisa de ea.Cel micspunea intideauna o zgloamba,iar noi radeam si repetam intruna acea vorba.O intrebam pe mama ce ziceam sa ce cand eram ici si ea ne povestea despre fiecare in parte si noi radeam ... sunt convinsa ca si voi aveti mule zgloambe de zis ,mai ales cele ale copiilor vostri.Va amintiti cand v a facut sa radeti ultima data? Va las pe voi sa incepeti si vom premia pe cele mai hazlii prin voturi ceao va salut pe toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrisoare către Moş Crăciun

 

Mos Clăciune, Mos Clăciune,

Anul ăsta tot, pe bune,

Că am fost băiat cuminte,

Am la tine-o lugăminte :

Noaptea aia de-ai să vii,

Nu-mi aduce giucălii,

N-am nevoie de patine

Sau vle-un tlenuleţ pe sine,

Nu vleau puscă, niţi pistol,

Oli vle-un ulsuleţ nasol,

Să n-aud de tlotinetă,

Niţi volbă de tliţicletă,

Sau vleo balcă cu motol,

Vleau si io un flăţiol,

Că fiind singul meleu

Habal n-ai c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o vara imi aduce ficamea nepotica la tara.Nu implinise3 ani , iesita de pe bancile cresei,imita tot ce faceau cuconele cu copiii (facea si ea cu papusile).Mai vorbea si ţaţait ca nu o intelegeam.Intr-o,zi isi pune toate toate papusile la rand pe o prispa si incepe.Tu stai cuminte,tu nu te suci, Vai draga nu mai pot capu cu copiii aţia.Aveţi ţimp ţa beaţi ţi cu mine o cafea? Bunica su citea pe o bancheta"Ce zice?".Ei, ne intreaba daca avem timp sa bem o cafea cu ea ca ea e educatoare si si au facut dureri de cap copiii.El ii zice ca da ca el are timp eu im cautam de treba ei s au apucat de cafea.Ea ii aduce niste nisip intr un tub de plasti s i da "Hai bea" "Beau tu du te la copii tai"si cand ea se intoarce cu spatele el arunca0nisipul peste csp in gradina. Unde statea el era betonatSe ntoarece ea "Ai baut cafeaua?" "Da am baut o"Ea se uita in partea dreapta a lui nu vede nimic pe jos,se uita in partea stanga "In cale pate ai aluncat o?" "Nu am aruncat o ,am baut o?Atunci ea il priveste cu stupoareCe o fi zis in sinea ei "asta i nebun.a baut o?" "Dechide gula" voia sa vada daca are nisip in gura.

 

E simplu să-mi amintesc. Azi c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:beach: Spuneam povesti unui baietel care avea mai putin de doi ani.Fata babei fata mosului etc.Lui i-au ramas in minte cuvintele mosneag si baba.Si -mi zicea ca el e moneabu Atunci eu cine sunt? il intrebam ."tu bubuta"Era in chilotei si maiout prin casa si a pus o palarie de-a maicasii bordo (are ochI albastri),incalta ghetele lui taicasu%ntra pana la brau in ele) isi punea un fular la gat si la usa..."muneabu pei" "Unde pleci mosneagule?" "A ga(la gara )" Si pe babuta nu o iei?" "' Nu" "De ce?" "Nu hii ate ,caca tenu",Acum are 26 de ani .Nu -mi vine sa cred cum au trecut anii.Lucreaza departe pe mare si de curand am strans "amicitia" cu el pe internet cum se intorc timpurile ;ieri era un soricel si azi mi-e rusine de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fratiorul meu are acum 20 de ani. Cred ca va ramane mereu un copil pentru mine.

 

Ma jucam acum vreo zece ani cu baietelul de 4 ani al unor prieteni. Eu eram fantoma si trebuia "sa-l sperii". Il alergam prin casa si prin curte cu "Uuuu". "Uuuu". La un moment dat, imi schimb pe neasteptate tactica, merg usor catre el si-l intreb :

-"Ce s-a intamplat Raducu?, ce se aude? e vreo fantoma pe aici?

-"El : "Daaaa! Si se tine dupa mine! Shush!!! Sa n-o speliem!!"

- Si (plusez eu) cum e fantoma aia? E urata? E frumoasa???

Sta pustiu se gandeste putin, dup-aia zice : "Nu stiu, ca avea cearceaf pe ea"

A fost cea mai tare perla pe care am auzit-o. Diplomat copil. Bineinteles ca in realitate nu exista acel cearceaf. Ne jucasem fara recuzita de decor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma jucam acum vreo zece ani cu baietelul de 4 ani al unor prieteni. Eu eram fantoma si trebuia "sa-l sperii". Il alergam prin casa si prin curte cu "Uuuu". "Uuuu". La un moment dat, imi schimb pe neasteptate tactica, merg usor catre el si-l intreb :

-"Ce s-a intamplat Raducu?, ce se aude? e vreo fantoma pe aici?

-"El : "Daaaa! Si se tine dupa mine! Shush!!! Sa n-o speliem!!"

- Si (plusez eu) cum e fantoma aia? E urata? E frumoasa???

Sta pustiu se gandeste putin, dup-aia zice : "Nu stiu, ca avea cearceaf pe ea"

A fost cea mai tare perla pe care am auzit-o. Diplomat copil. Bineinteles ca in realitate nu exista acel cearceaf. Ne jucasem fara recuzita de decor.

Foarte frumos, parintii care stiu si isi fac timp sa se joace cu copii.Acelea sunt momentele in care ne dam seama ca am primit de la Dumnezeu cel mai frumos dar, motiv de bucurie si de fericire.(Psalm127:3-5).Cand iau fiinta in pantece noi nici nu ne dam seama ce taina miraculoasa tinem in corpul nostru(psalm139:14-16)Poate suntem instiintati cand sunt cat o boaba de fasole dar in acel moment el e deja tesut si inima deja functioneaza.Apoi intra in casa ta cu ochii inchisi stramband nasul scotand limba foindu-e si dupa se pune pe oracait lapticiosu.nici nu te gandesti ca in mai putin de doi ani ai "om de vorba".Si-apoi decurca-te frate ca iti pune intrebari de te pui cu burta pe carte ca sa stii sa-i raspunzi.De joaca si imaginatie nici nu mai vorbim.

 

:rabbi: Cand era fiica-mea mica nu se gaseau blugi pt cpoii.A renuntat frate-miu la o pereche i-am taiat i-am cusut cum m-am priceput eu,dar i-am facut cam sramti.Uncam pe casa scarii ea abia se misca."Hai... hai.. ce faci?" "Nu pot,am prea pantaloni..."

 

;) Rand mare la paine.Eu cu fiica-mea in brate.Imi face lumea loc ajung in fata,ea imi arata ca vre si un corn,i-l cumpar.Ea strga tare la vanzatoare"Doamna e şpalat conu aşta?"... de teama sa nu-i fac ca si cu fructele"nu mancam pana nu le spalam"m.

 

 

A doua nepotica avea aprope 3 ani..O aduce mama-sa in vacanta la mineEra f ţ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma jucam acum vreo zece ani cu baietelul de 4 ani al unor prieteni. Eu eram fantoma si trebuia "sa-l sperii". Il alergam prin casa si prin curte cu "Uuuu". "Uuuu". La un moment dat, imi schimb pe neasteptate tactica, merg usor catre el si-l intreb :

-"Ce s-a intamplat Raducu?, ce se aude? e vreo fantoma pe aici?

-"El : "Daaaa! Si se tine dupa mine! Shush!!! Sa n-o speliem!!"

- Si (plusez eu) cum e fantoma aia? E urata? E frumoasa???

Sta pustiu se gandeste putin, dup-aia zice : "Nu stiu, ca avea cearceaf pe ea"

A fost cea mai tare perla pe care am auzit-o. Diplomat copil. Bineinteles ca in realitate nu exista acel cearceaf. Ne jucasem fara recuzita de decor.

Scuze Verid te-am luat drept parintele copilului.acum am recitit si am notat ca era vorba de copilul unor priteni.

 

:blink:

Daca vreti sa muriti de ras intrati pe forumColtul veseli, anecdote cu copii posta de Ana 1996.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×