Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Wikileaks

Evaluează acest topic

Pro sau contra wikileaks  

25 membri au votat

  1. 1. In ce pozitie sunteti fata de wikileaks?

    • Pro
      18
    • Contra
      1
    • Neutru/Indiferent
      2
    • Nu am luat o pozitie
      4


Postări Recomandate

Era o analogie fiindca tu vorbeai de cenzura.

 

Eu am vorbit de cenzura pentru ca guvernul american vrea sa elimine ceea ce nu-i convine. Este exact ce au facut chinezii cu Google si atunci americanii au condamnat treaba aia.

 

Vorbesc si de abuz, deoarece guvernul american a facut presiuni asupra providerilor de internet sa elimine siteul Wikileaks.

 

Analogia facuta de tine cu CNA nu are sens fiindca acea institutie face altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un numar urias in sensul ca de unde au luat atatea, de la cine, nu unde sau pe ce device le tin. Sa ne lamureasca Lupini

 

 

Da: de unde le are ? De la cine ? Sau face şi Asange ca Ceuşescu la procesul din Decembrie 1989: Nu răspund dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce se intampla acolo are alte cauze.

 

Cum ar putea provoca haos si dezordine sociala in Grecia si Anglia informatiile de pe Wikileaks?

 

Simplu. De exemplu o arhiva electronica a ministerului de externe. Cineva, un angajat, copiaza pe un hard disc toata tarasenia si o da mai departe. Asa ajunge la Wikileaks.

Ma, tu ti-ai pus in cap sa ma faci sa albesc acu la pubertate ? :ill:

Sunt analogii, si citeste ce vorbeam noi, nu doar ce scriu eu.

Era vorba de informatiile clasificate si de ce nu trebuiesc aduse la cunostiinta publica.

 

Simplu. De exemplu o arhiva electronica a ministerului de externe. Cineva, un angajat, copiaza pe un hard disc toata tarasenia si o da mai departe. Asa ajunge la Wikileaks.

Linux, vrei sa iti smulg penele alea ? 8) :crazy:

Ia citeste ATENT, ce spune Lupini.

Ti-am si subliniat, daca nici acum nu vezi, TE BAT. :o:

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna a scenariu de film :ill:

 

Tocmai faptul ca informatiile aparute pe site nu pot duce la haos demonstreaza ca nu sunt decat nimicuri aruncate in ochii populatiei de dragul democratiei.

 

Informatiile cu adevarat importante si care ar putea sa duca la o stare de panica nu le vom vedea niciodata pe wikileaks. Credem prea mult in eroi de genul Robin Hood :o:

 

Orice chestie de genul asta suna a scenariu de film. Inclusiv Watergate.

 

Inteleg ca presupui ca au fost furate/copiate si documente importante. In cazul asta de ce crezi ca s-a publicat vreun document? Daca cineva ar cumpara/copia documente importante de la guvernul american ar face-o pe tacute, fara sa atraga atentia. Asa si-au pus tot CIA-ul pe cap. Ti se pare logic?

 

Eu nu cred in povesti gen Robin Hood. Eu cred in ce vad, anume ca guvernul american a fost atins la un punct sensibil si ca sa elimine problema recurge la manevre condamnabile, copiate din arsenalul fostilor inamici sovietici si din cel al chinei comuniste. Nu ma intereseaza de ce o face Asange, ma intereseaza ca in situatia asta SUA au dovedit ca sunt gata sa calce in picioare drepturile cetatenilor sai si ale cetatenilor altor state.

 

Da: de unde le are ? De la cine ? Sau face şi Asange ca Ceuşescu la procesul din Decembrie 1989: Nu răspund dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus tocmai invers, ca totul nu-i decat un mare foc de paie de ochiul publicului. Nu cred ca au documente importante. Nu cred ca nici ca s-a dorit vreodata sa aiba. Ma rog, presupun ca vom afla curand.

Plus ca, guvernul sua daca voia se ocupa mult mai bine si mai din timp de wikileaks.

 

Vorbim despre politica, am invat de mult ca nimic nu e ceea ce pare :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intelege ca nu se poate compara Google cu Wikileaks. Da?!

Intelegi asta sau nu ?

 

Tu ai comparat Google cu Wikileaks. Eu am comparat doar declaratiile americanilor, care se refera la un principiu. Daca SUA sunt pentru respectarea libertatii de informare pe internet in cazul Chinei, atunci trebuie sa fie de acord si cu respectarea libertatii de informare pe internet atunci cand apar chestii care-i deranjeaza pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna a scenariu de film 8)

 

Tocmai faptul ca informatiile aparute pe site nu pot duce la haos demonstreaza ca nu sunt decat nimicuri aruncate in ochii populatiei de dragul democratiei.

 

Informatiile cu adevarat importante si care ar putea sa duca la o stare de panica nu le vom vedea niciodata pe wikileaks. Credem prea mult in eroi de genul Robin Hood :o:

Da, asa e.

De aia eu am spus din prima ca e o manipulare politica, fiindca trebuie sa raspunda cineva si vor cadea capetele catorva sefi de pe la unele agentii, ale americanilor.

 

De ce ar trebui sa raspunda Asange? :ill:

Corect, eu spun ca sa raspunda Mos Gerila. Ca doar sunt sarbatorile si el e vinovat de toate astea. :-

Analogiile alea sunt aduse in discutie aiurea. Nu exista nici un risc de tulburari sociale, nu ai nevoie sa aduci in discutie asa ceva.

Ok, nu iti mai spun nimic.

Tu nu citesti nimic, scoti din context si apoi te miri de ce anume spune unul sau altul. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista nici un risc de tulburari sociale, nu ai nevoie sa aduci in discutie asa ceva.

Daca toata treaba asta cu wikileaks e pe bune sigur ca exista.

 

Imagineaza-ti urmatoriul scenariu: site-ul publica documente cum ca guvernul tine sub arme biochimice mortale.

Sa zicem ca le-au confiscat de la potentiali teroristi. Sau orice alt lucru care "lasat nesupravegheat" ar pune in pericol viata populatiei..

 

Care crezi ca va fi reactia populatiei?

 

Ma rog, ideea e ca sunt informatii care trebuie sa ramana secrete. Si sunt situatii care pot provoca haos. Nenumarate.

 

De exemplu, au publicat la un moment dat locatii considerate de guvern de o importanta ridicata pentru SUA. Nu sun astea noile tinte ale unor atacuri teroriste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai comparat Google cu Wikileaks. Eu am comparat doar declaratiile americanilor, care se refera la un principiu. Daca SUA sunt pentru respectarea libertatii de informare pe internet in cazul Chinei, atunci trebuie sa fie de acord si cu respectarea libertatii de informare pe internet atunci cand apar chestii care-i deranjeaza pe ei.

Eu am comparat ?! :- :o:

Tu ai spus de asta, nu eu.

Eu ti-am explicat ca sunt lucruri diferite si cum de se face ca e corect ceea ce au facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar presiunile SUNT corecte. Intrucat, e vorba de siguranta statului.

 

Ti se pare ca e corect sa recurgi la abuzuri repetate pentru a proteja niste telegrame idioate ale ambasadorilor? Oricum ar fi, documentele alea au fost deja scapate din mana.

 

Motivele de siguranta statului justifica faptul ca CIA ii cauta pe cetatenii americani care i-au transmis lui Asange informatiile. Aia pot fi acuzati de tradare. In rest sa-si pazeasca mai bine secretele. Pe Asange nu-l pot acuza de tradare fiindca nu e cetatean american. Si atunci ii insceneaza un proces pentru o acuzatie de viol, pardon - "sex pe nepregatite", pentru care aranjeaza sa fie arestat! :o: Curat democratic!

 

Scrisorile ambasadorilor in schimb nu pun in pericol siguranta statului american. Alea sunt documente cu importanta foarte mica si sunt secrete doar in vitutea faptului ca asa opereaza ministerele de externe. Ele sunt ceea ce se cheama secret de serviciu, dar nu ceva important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×