Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Dependenta emotionala

Postări Recomandate

E un film care mi se pare depresiv prin tematica, desi e profund.

Mi se pare mai incurajator un film de genul "Dark City", unde vedem cum fortele oarbe si distructive ale inconstientului (orasul se schimba in permanenta ca intr-un cosmar plus omuletii cenusii) sunt invinse si sublimate prin luciditate si introspectie. Aceasta invingere mi se pare o alegorie a autoanalizei, a vindecarii si recuperarii sinelui autentic.

In basmul nostru, printul obtine totul, dar odata intors acasa, moartea ascunsa intr-un cufar, il ucide. Moartea poate simbolizeaza dependenta emotionala fata de parinti. Poate printul avea un script care ii zicea ca o sa moara dupa, si numai dupa ce va obtine totul. Drept pentru care, s-a intors acasa unde "stia" ca e moartea. Sunt variatii aici. Nu se poate afirma ceva de acest gen, fara a pune varianta "poate" in fata. Pentru ca e doar una dintre posibilitati.

Da, cred si eu ca simbolizeaza dependenta emotionala fata de parinti, pentru ca printul s-a intors "din greseala" (act ratat), alergand dupa acel iepure, inapoi in taramul de unde venea (familia originara).

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am vazut filmul, dar ar trebui sa facem distinctia intre dependenta emotionala, psihica si dragostea sau iubirea sufleteasca. Prima este nociva pentru ca este cladita pe iluzii si stimuli care induc in eroare, pe cand iubirea se bazeaza pe intelegere reciproca si acceptare, deci e benefica.

 

De dependenta emotionala poti scapa si te vindeca, prin psiholg sau prin forte proprii (nevoia de adevar). De iubire nu te vindeca nimeni, fiindca nu e o boala, e o binecuvantare, stare de bine si de gratie. Dependenta te tine captiv in lanturi, pe cand iubirea adevarata te elibereaza. Esti liber sa iubesti. Iubirea nu impune conditii. Dar dependenta pe asta se cladeste.

 

E necesar sa se faca distinctia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacientii dependenti si cei cu borderline sunt atat de atasati de psihoterapeutii lor, isi satisfac prin el nevoile emotionale (nesatisfacute in copilarie), se focuseaza atat de tare pe terapie si psihoterapeut, incat nu mai au alta viata in afara terapiei.

 

Schema dependenta/incompetenta

 

Schema are doua componente. Prima este incompetenta: pacientii nu au incredere in propriile decizii si judecati despre viata de zi cu zi. Ei simt ura si frica atunci cand trebuie sa infrunte singuri schimbarea. Se simt incapabili sa infrunte sarcini noi pe cont propriu si cred ca au nevoie de cineva care sa le arate ce sa faca. Acesti pacienti se simt ca niste copii, prea mici ca sa poata supravietui singuri in lume: fara parinti e posibil sa moara. In formele extreme ale schemei, pacientii cred ca sunt incapabili sa manance, sa se imbrace si sa aiba grija de sine, sa mearga dintr-un loc in altul sau sa duca la bun sfarsit treburile de zi cu zi.

Al doilea element, dependenta, deriva din primul. Pentru ca acesti pacienti se simt incapabili sa functioneze pe cont propriu, singurele lor optiuni sunt gasirea unor oameni care sa aiba grija de ei sau sa nu mai functioneze deloc. Oamenii pe care ei ii gasesc ca sa aiba grija de ei sunt de obicei parintii sau subtitute de parinti, cum ar fi partenerii de viata, prietenii, sefii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru a intelege mai bine ce inseamna dependenta, voi povesti filmul The Fountain - 2006

E un film destul de complex ce poate fi interpretat in mai multe moduri.

 

Eu recunosc cinstit ca nu am interpretat filmul, l-am acceptat si asimilat asa cum era. Pentru mine cele 3 linii de timp erau simultane si transmiteau un singur mesaj: Suferinta nu este in moarte ci in respingerea ei. Cand moartea este acceptata, o transcenzi si treci dincolo de ea inapoi in viata... Intr-o inversare spectaculoasa de situatie, viata este eterna si moartea devine evenimentul pasager, temporar.

 

Totusi, cea mai coerenta interpretare pe care am intalnit-o este ceva de genul asta:

 

Nu exista decat o singura realitate, cea din 2000.

1500 este povestea scrisa de tipa.

2500 este continuare povestii scrisa de tip.

 

 

El medic, un tip rece, calculat, dar o iubea (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea ERA viata eterna.

 

Nu stiu in ce masura ea era viata eterna din moment ce a facut cancer si a murit. El insa era dependent de ea, iar masura dependentei lui era stradania cu care cauta un leac pentru moarte, asadar stradania de a cauta viata eterna.

Editat de Far_above_the_clouds
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu in ce masura ea era viata eterna din moment ce a facut cancer si a murit. El insa era dependent de ea, iar masura dependentei lui era stradania cu care cauta un leac pentru moarte, asadar stradania de a cauta viata eterna.

 

Ce conteaza cum era EL sau cum era EA? Morala conteaza. De ce am cauta viata eterna? Cautam sa traim si dupa moarte cu persoana iubita, eu asa cred. Si ca simbol, rasare o floare, o fantana, o salcie plangatoare, ceva care sa simbolizeze reintalnirea. E nevoie de un simbol pentru ca nu stim ce e dupa moarte, dar e simbolul a ceea ce speram sa gasim, o renastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine intereseaza subiectul Dependenta emotionala si efectele asupra psihicului, recomand si eu un film "Loved" (1997), cu William Hurt si Robin Wright Penn

 

filmul e destul de romantic si de vechi, dar cred ca se refera la acest subiect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dependenta emotionala e o forma de egoism care apare la personalitatile slabe, neformate complet, care s-au oprit undeva pe parcursul evolutiei lor din cauza uneia sau mai multor traume. La borderline si schizoizi. Se rezolva ca si restul de disfunctii emotionale - prin socializare intensa. I think... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dependenta emotionala e o forma de egoism care apare la personalitatile slabe, neformate complet, care s-au oprit undeva pe parcursul evolutiei lor din cauza uneia sau mai multor traume. La borderline si schizoizi. Se rezolva ca si restul de disfunctii emotionale - prin socializare intensa. I think... :o:

 

Ca la carte, bravo

 

La socializare intensa nici nu ma gandesc, cine stie cati mai sunt pe acolo :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×