Sari la conținut
Forum Roportal
Vizitator Guest_Codrin_*

Am nevoie de sfaturi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vizitator Guest_Codrin_*

Buna,

 

In primul rand ma bucur de aceasta sectiune, foarte utila.

M-am gandit sa va scriu pentru ca am o problema, nu stiu cat de grava este, si asi vrea cateva sfaturi pentru ea.

 

Am sa vo descriu in mare problema ptr ca acum am pauza la servici si vreau sa ramana anonima.

 

In urma cu ceva timp am cunoscut o persoana (jumatatea mea) in acest timp, persoana care in momentul cand am cunoscut-o iesise dintr-o relatie care se terminase prost. A fost sincera cu mine si mi-a povestit prin ce a trecut si am incercat sa o ajut sa uite, am incercat sa fiu eu altfel, sa simta diferenta intre ce a trait si ce traieste acum. Toate bune, timp de cateva luni bune totul a decurs bine din punctul meu de vedere pentru ca am incercat sa fiu unicat ptr ea, sa ii acord toata atentia, sa ii indeplinesc dorintele , etc. dar se pare ca asta nu a fost de ajuns. Am observat la ea cateva schimbari in comportament, si am inceput sa am mici banuieli. Am aflat ca ea mai coresponda cu ex-ul. si avea stari mai ciudate. Am incercat sa stau de vorba cu ea, sa ii explic ca nu ii face bine asta, trebuie sa incerce sa nu mai aiba nici un contact cu el,pentru al putea uita. Dupa discutii, mi-a zis ca ea vrea cu mine si nu o sa mai aiba nici un contact cu el. Cateva saptamani totul linistit, totul ok, apoi iar mici schimbari la ea, pe care eu le-am sesizat. Am stat din nou de vorba cu ea, tot pe aceeasi problema. Din nou aceeasi promisiune, ok, am crezut-o pe cuvant si a doua oara. Apoi iar linistte o perioada, totul frumos, si dupa o perioada, din nou, aceeasi poveste. Intr-o seara respectivul ia facut o vizita, eram si eu acolo. Numai asa am nimerit intr-o intalnire de gradul 3. Am gasit atunci momentul optim pentru a vedea ce vrea in continuare. Ia zis ca nu mai poate nimic cu el si ca vrea cu mine. Atunci am crezut ca problema asta e rezolvata, dar acum, dupa un timp am observat ca iar se comporta ciudat si incearca sa il "bazaie". Nu stiu ce e in capul ei....

Eu tin la ea, o iubesc , si vreau sa fiu impreuna cu ea, dar nu cred ca "joaca" corect.

 

Acum astept cateva pareri la problema mea.

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_Codrin_*

Buna, am revenit in alta pauza, pentru ca am uitat sa mai scriu ceva.

 

Nu stiu ce sa fac, isi va schimba atitudinea sau va ramane asa, sa incerc sa renunt la relatie sau sa continui dar stiu ca nu e ok pentru mine asa, pentru ca eu sunt fair play cu ea si nu ma intereseaza nimeni si nimic, doar ea.

In schimb ea ma ales pe mine si tot inca mai are ceva din trecut si nu cred ca vrea sa renunte, nu stiu...

 

Poate ce vreau eu e prea mult, dar eu nu iam cerut nimic, doar sa nu mai aiba contact cu omul ala pentru ca nu e ok in primul rand pentru ea (fiind cu mine), nu este fair play ea fata de mine prin atitudine, si in final nu cred ca este ok pentru relatia asta. Ar trebui sa fim doar noi doi, fara alta persoana....macar in gand, nu? Si mai ales a 3-a persoana sa fie chiar fostul...

Nu ma simt amentitat, dar nu cred ca e ok. Ma intreb poate eu nu gandesc bine, si cred ca nu e ok ceva, de asta va rog sa ma "luminati"...

 

Dilema e f f f mare pentru ca nu stiu ce sa fac.

 

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie rupt undeva lantul asta al slabiciunilor. Banuiala mea e ca tu crezi ca ea sta cu tine pentru ca ii e bine, si ca de fapt il iubeste pe el. Eu cred ca nu e asa. O relatie in care ai suferit, lasa multe urme adanci. De multe ori ii cautam pe cei care ne au facut sa suferim, pentru ca avem nevoie sa incehiem povestea. Avem nevoie cum ar veni, de closure.

 

Eu sunt intr o relatie, nu zic fericita, ca zic putin. Si din cand in cand tot simt nevoia sa l caut pe fost, sa stiu de el, sa stiu daca are pe cineva, chestii din astea. Ma roade, cum ar veni. De ce? Habar n am. Acum 2 saptamani am vazut o poza cu el si mi a venit sa plang. Retine, ce am acum e complet, e cea mai frumoasa realtie pe care am avut o vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna,

 

Gandirea ta este una corecta si esti indreptatit sa spui toate aceste lucruri. Ti se pare nedreapta situatia fata de tine, te simti intr-o relatie in care sunt 3 persoane. Variantele asa cum le-ai prezentat si tu sunt doua: fie o ajuti in a trece peste fosta relatie fie iesi din relatie asa cum ai spus.

 

Cel mai probabil intre ea si fostul partener a ramas ceva nefinalizat motiv pentru care ea inca il mai cauta sau in cazul in care a fost o relatie semnificativa pentru ea se mai gandeste inca la ceea ce s-a intamplat si ii este inca drag acel om, ca persoana. Ea ti-a comunicat oricum faptul ca pe tine te vrea si nu pe el, poate ca ar fi indicat sa o asculti mai mult si sa ii arati intelegere in ceea ce face, e posibil ca ea asta sa astepte asta din partea ta. Afla care sunt nevoile ei si discuta cu ea despre nevoile tale, dar comunica-i ceea ce simti si ce vrei tu, fara reprosuri.

 

Daca i se pare o idee buna poate se va simti confortabil sa meaga la cateva ore de consiliere psihologica pentru a-si clarifica fosta relatie si pe cea actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_Codrin_*

Multumesc pentru raspunsuri

 

Eu vreau sa o ajut, avem deja 1,5 ani si am facut multe impreuna, nu ma laud acum dar am vazut anul trecut 4 tarii si concediu frumos impreuna si ne-am simtit bine unul in compania celuilalt. Ea este pentru mine universul meu, si am vrea sa facem pasi mai departe... dar nu stiu, prin comportamentul ei ma face sa stau pe loc, fara a mai lua nici o initiativa in a face ceva pentru viitor.

Vreau sa o ajut, vreau sa o scap de situatia asta, sa fim amandoi linistiti si sa ne vedem de drumul nostru. Eu am stat de vorba cu ea, si iam zis ca sunt dispus sa o ajut sa treaca peste moment, ca vreau sa fie linistita. Ce iam sugerat a fost sa intrerupa orice contact cu persoana respectiva si cred ca ii va fi mai bine, facand asta in timp sper ca ii va trece.

 

Am stat si mam gandit ca indiferent ce ar face, ca ar asculta de mine sau ar face terapie, va trebui sa aiba si ea vointa si putere sa treaca peste anumite lucruri.

 

Chiar ea imi zicea ca sunt foarte diferit de ex, si ex, si ex... nu ma incalzesc cuvintele astea, le apreciez la ea, dar le consider nule cand vad ca ea nu isi vede de treaba ei, adica a noastra.

 

 

 

Va rog cateva idei....pareri

 

 

Aaa, si eu am avut iubite inainte, dar am incercat sa nu ma gandesc la ele, la nici unele pentru ca acum este ea prioritara si principala ptr mine, e nr 1 si atat. Eu cred ca e simplu... din moment ce e roz relatia ta, ce mai ai sa mai rascolesti trecutul... Cred ca joaca asta nu face bine la nimeni pana la urma... si cred ca ne tine pe loc... pentru ca este o mica nesiguranta cu privire la ce va fi maine, sau in viitorul apropiat sau cum vor decurge lucrurile peste un timp...

 

 

Ok , nu sunt foarte gelos, sunt gelos pentru ca o iubesc si vreau sa fim un cuplu ok, fara batai de cap si sa incercam sa zambim mereu.

 

 

Nu stiu daca ma credeti, eu vreau sa fie bine...

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_Codrin_*

Buna,

 

Am revenit aici pentru ca am iar o problema, de fapt o continuare a problemei de acum ceva timp. Atunci cand am expus pentru prima data problema aici, am gasit de la voi cateva raspunsuri care mau ajutat si tin sa va multumesc.

Acum lucrurile stau putin altfel si vi le descriu mai jos.

 

Am avut o discutie cu prietena mea si mi-a spus ca ea ar vrea mai multa libertate referitor la noi doi, si ca ea inca nu poate sa ma iubeasca 100% sau sa fie 100% ptr mine sau sa fie deschisa total fata de mine pentru ca ea a facut asta in penultima relatie si sa "fript", si acum iar fi greu sa mai faca asta, si pur si simplu nu poate... am intrebat-o, de ce nu poate? Pur si simplu nu stie... Se referea ca ar vrea mai multa libertate sa se intalneasca cu prietenii ei din zona de aici (si fostul face parte din prietenii ei din zona, sau are o legatura cu ei) , sa nu o mai intreb cand isi face programare la coafor,etc... eu am crezut si cred ca si lucrurile astea fac parte din cuplu, din comunicarea lui.

 

Acum tind sa cred ca eu am facut o greseala la inceputul relatiei pentru ca am fost foarte sincer si foarte deschis si am pus-o pe ea pe primul plan in tot... si tot am facut impreuna, si iam cerut mereu parerea pentru ca am crezut si cred ca asa e cel mai bine, sa ne cerem parerea, sa tinem cont de ele si sa facem totul impreuna.

 

Iar o parte a problemei este ca si fostul de care am zis mai sus sta tot pe aici prin zona si de cateva ori inevitabil am avut "o intalnire de gradul 3", fie pe jos fie in masina... si cred ca lucrul asta a afectat-o si cred ca o sa o mai afecteze mult timp , poate si din cauza asta ea nu poate sa fie 100% deschisa fata de mine pentru ca atunci cand incearca sau e pe punctul de a face ceva ptr noi, apare o "intalnire" si o face sa stea pe loc. Avem amandoi 30 de ani si eu cel putin am intentii fff serioase, chiar de casatorie, dar nu pot sa fac nimic...Ma gandeam chiar sa ii propun sa ne mutam in alt loc....:pardon: Ea tot imi spune ca vrea cu mine, cu mine si numai cu mine, ca nu mai poate sa fie nimic din trecut...dar cum vad eu lucrurile, cred ca stam pe loc sau chiar facem pasi inapoi.... Am incercat sa ii explic ca lucrurile nu mai sunt asa simple acum, la 30 de ani gandesti un pic altfel, te orientezi in ati face rostul tau... lasand in urma "avioanele" de la 20 si de ani....

 

Va rog o parere daca puteti...punetiva in locul meu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut o discutie cu prietena mea si mi-a spus ca ea ar vrea mai multa libertate referitor la noi doi, si ca ea inca nu poate sa ma iubeasca 100% sau sa fie 100% ptr mine sau sa fie deschisa total fata de mine pentru ca ea a facut asta in penultima relatie si sa "fript",

 

Buna,

 

Ma bucur ca ti-au fost de folos raspunsurile si ai reusit sa te lamuresti in anumite privinte.

 

Asa cum a spus si ea ii este teama sa nu se "arda" din nou, desi ea are incredere in tine, are in permanenta o retinere pentru ca ii este teama sa nu aiba parte de aceeasi suferinta. Se simte bine alaturi de tine, ii place sa va petreceti timpul impreuna, vrea cu tine si numai cu tine, dar ideea ca e posibil sa piarda totul in cateva momente o macina in permanenta.

 

Cu siguranta te intrebi care e motivul pentru care vrea mai multa libertate. Intr-un cuplu resimti nevoia sa faci si lucruri pe cont propriu, tu ti-ai dorit vreodata sa faci ceva doar cu baietii? Este important ca lucrurile sa fie discutate in cuplu, sa faceti activitati impreuna, dar uneori exista lucruri pe care preferi sa le tii doar pentru tine, exista activitati pe care vrei sa le ai doar pentru tine.

Voi in general ce faceti? Iesiti in oras doar voi doi? cu prietenii? Cat de des faceti activitati impreuna si cat de des cu alte persoane? Mai precis cam de cate ori pe saptamana/luna se intampla aceste lucruri.

 

Acum tind sa cred ca eu am facut o greseala la inceputul relatiei pentru ca am fost foarte sincer si foarte deschis si am pus-o pe ea pe primul plan in tot... si tot am facut impreuna, si iam cerut mereu parerea pentru ca am crezut si cred ca asa e cel mai bine, sa ne cerem parerea, sa tinem cont de ele si sa facem totul impreuna.

 

Codrin, daca tie ti se ofera totul tu ce vei crede?

Daca cineva iti ofera totul in ce fel privesti acea persoana? Te gandesti ca ea este cum? Tu ce ar trebui sa faci in relatie?

 

Asa cum ai spus ai oferit totul, lucru care iti pare foarte bun si probabil ca asa si este, probabil ca asta a ajutat la consolidarea relatiei voastre, dar hai sa vedem si ce anume vrei diferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_Sebastian_*

<Dragostea e ca spinul. Nu-l simti cand intra insa te doare cand il smulgi cu sila....> Sfatul meu este sa o intelegi pentru moment. E posibil sa mai simta ceva pentru celalalt dar e posibil si sa ii fie foarte greu sa se adapteze la o alta relatie... Daca tot asa continua va astept la mine la o sedinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Codrin

Buna,

 

Am revenit din nou aici, am citit cu atentie fiecare postare a vostra si va multumesc pentru pareri. Cum am zis, am revenit pentru ca vreau sa inteleg o situatie si de accea cer parerea voastra.

 

Cum am scris si in posturile de mai sus, aia a fost si este problema mea si dupa ce am scris aici lucrurile pareau sa se fi indreptat spre bine intre noi. A urmat o perioada linistita si frumoasa pentru amandoi, iar acum de ceva vreme am primit un job mai bun in alt oras, aprox 60 de km si o locuinta de servici sa nu fac mereu naveta. Acum vin in Timisoara doar in week-end. Ce am observat, niste mici lucruri ciudate, putin schimbate la iubita mea, in sensul ca nu mai da importanta micilor detalii (felicitari, mesaje etc) plus ca am "observat" ca si-a facut un ID nou in care este tipul cu care a fost inaintea mea.

 

Eu am trecut de cateva ori peste faptul asta, dar acum vreau sa inteleg de ce totusi a mai reluat legatura cu el (chiar si virtual) ? Posibil din cauza ca nu mai suntem impreuna in fiecare zi, sau poate sa fie un moft...sau stiu eu ce. M-am gandit sa renunt la job si sa fiu din nou in fiecare zi cu ea, dar am o teama ca nu va iesi nimic, din moment ce nu sa "lepadat" de el definitiv, si atunci pierd si job-ul. O varianta ar mai fi sa renunt la ea si la tot ce a fost intre noi si sa imi vad de job si de viata mea inainte.

Acum nu pot sa nu ma gandesc ca uneori ca exista posibilitatea ca ei sa se mai vada...mai ales ca eu sunt numai in week-end cu ea.

 

Nu stiu ce sa fac, ma gandesc prea mult la problema asta. Vreau sa iau o decizie, si vreau sa fie cea mai buna si de astept parerile voastre.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codrin, in primul rand tu esti cel care isi cunoaste cel mai bine situatia in care te afli, deci esti singurul care ar putea sa isi ofere ranspuns.

Eu as fi foarte interesata de modul in care decrug discutiile dintre voi doi pe aceasta tema. Imi imaginez ca din momentul in care a aparut acest nou serviciu au aparut schimbari mai ales din cauza distantei, asa cum ai spus si tu. Pe de alta parte ma intreb ce anume te-a determinat sa accepti acest job? (departe de casa, departe de ea)

 

Observ confuzia ta si faptul ca iti doresti sa iei cea mai buna decizie. Prietena ta ce parere are despre noul serviciu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×