Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Fascinaţia pentru moaşte. De ce

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceiasi oameni care se freaca de raclele sfintilor, se duc si la tiganci sa li se ghiceasca viitorul, ori sa li se dezlege farmecele. Oameni mari, cu minte de copii. De aici si gandirea lor magica.

Dintotdeauna, capcana acestei vrajitoare(babilonul cel mare=ortodoxia), cu care a prins "sufletele oamenilor", a fost magia, vrajitoria.Adica, exact ceea ce Dumnezeu a combatut inca din vechime.Asta, deoarece odata prins in mrejele dracesti ale magiei, omul are sanse putine sa mai scape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dintotdeauna, capcana acestei vrajitoare(babilonul cel mare=ortodoxia), cu care a prins "sufletele oamenilor", a fost magia, vrajitoria.Adica, exact ceea ce Dumnezeu a combatut inca din vechime.Asta, deoarece odata prins in mrejele dracesti ale magiei, omul are sanse putine sa mai scape.

 

Ortodoxia e o biserica care a pierdut contactul cu enoriasii si in care nu exista comuniune intre enoriasi. Nu pot spune ca ortodoxia = vrajotorie, insa preoti ortodoxi care practica ghicitul si vrajotoria (dezlegari de farmece) am vazut si am avut contact cu ei, acum vreo 12 ani, si cred ca inca mai exista asemenea inselaciuni contra unor sume de bani, caci motivatia excrocheriei e financiara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dintotdeauna, capcana acestei vrajitoare(babilonul cel mare=ortodoxia), cu care a prins "sufletele oamenilor", a fost magia, vrajitoria.

Problema este gandirea magica si lipsa constientizarii. Tentatia de a justifica ceva cu "magie" este foarte ridicata, toti suntem supusi la ea. De exemplu, venind din deplasare, obosit fiind, cand am intrat in casa am avut impresia unei aparitii undeva in fata usii de la baie. Acum, evident ca puteam sa cred ce am "vazut" si sa-mi spun ca am fost vizitat de cine stie ce ruda moarta sau sa inteleg ca mintea imi joaca feste din cauza oboselii si ca de fapt nu-i absolut nimic. Am ales varianta a doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ortodoxia e o biserica care a pierdut contactul cu enoriasii si in care nu exista comuniune intre enoriasi. Nu pot spune ca ortodoxia = vrajotorie, insa preoti ortodoxi care practica ghicitul si vrajotoria (dezlegari de farmece) am vazut si am avut contact cu ei, acum vreo 12 ani, si cred ca inca mai exista asemenea inselaciuni contra unor sume de bani, caci motivatia excrocheriei e financiara.

Odata vanzand enoriasilor minciunile cum ar fi cea a nemuririi sufletului omului, este foarte usor ca acel om sa fie prins in capcana vrajitoriei. Fie alba, fie neagra, fie ortodoxa.

Dumnezeu spune clar:"sufletul care pacatuieste, acela va muri". Eu nu am auzit de vreun om care sa nu fi avut pacat, in afara de Isus. De aceea, Isus a fost singurul adus la viata inaintea oricarui alt om.

Odata ce clientul, enoriasul, fraierul, a muscat momeala vanduta de Diavol in Eden, si anume :"hotarat ca nu veti muri! Ci...veti fi ca Dumnezeu!"(- adica nemuritori), este foarte usor ca acesta sa fie facut rob de catre magie. Din cauza asta Fiul lui Dumnezeu a spus:"Veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face liberi!". Un om care cunoaste adevarul lui Dumnezu ca dupa moarte nu mai exista nimic pana la episodul numit invierea mortilor sau judecata de apoi, nu poate fi manipulat nici de tiganca, nici de vrajitoare, nici de popa ortodox.

 

Problema este gandirea magica si lipsa constientizarii. Tentatia de a justifica ceva cu "magie" este foarte ridicata, toti suntem supusi la ea. De exemplu, venind din deplasare, obosit fiind, cand am intrat in casa am avut impresia unei aparitii undeva in fata usii de la baie. Acum, evident ca puteam sa cred ce am "vazut" si sa-mi spun ca am fost vizitat de cine stie ce ruda moarta sau sa inteleg ca mintea imi joaca feste din cauza oboselii si ca de fapt nu-i absolut nimic. Am ales varianta a doua.

Desi Biblia nu neaga viziunile, totusi ea ne indeamna sa fim extrem de rationali in cazul acestor viziuni. Astfel, viziunile, profetiile si visele sunt intr-o covarsitoare proportie induse/autoinduse, dupa cum spunea prorocul Ieremiah:

 

"Caci asa vorbeste Domnul ostirilor, Dumnezeul lui Israel: "Nu va lasati amagiti de prorocii vostri care sunt in mijlocul vostru, nici de ghicitorii vostri; n-ascultati nici de visatorii vostri, ale caror vise voi le pricinuiti!" (Ier.29::)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om care cunoaste adevarul lui Dumnezu ca dupa moarte nu mai exista nimic pana la episodul numit invierea mortilor sau judecata de apoi, nu poate fi manipulat nici de tiganca, nici de vrajitoare, nici de popa ortodox.

 

Pai asa spun si preotii ortodoxi, ca in asta consta nemurirea. Nu zice nimeni ca mortii se transforma in fantome.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa spun si preotii ortodoxi, ca in asta consta nemurirea. Nu zice nimeni ca mortii se transforma in fantome.

Da? De aia spun ca pana la nu stiu cate zile sufletul mortului bantuie pe nu stiu unde? Dupa care bantuie prin alte locuri?

 

Nu, ortodoxia nu crede in inviere. Ea crede in viata dupa moarte.E o diferenta uriasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da? De aia spun ca pana la nu stiu cate zile sufletul mortului bantuie pe nu stiu unde? Dupa care bantuie prin alte locuri?

 

Nu, ortodoxia nu crede in inviere. Ea crede in viata dupa moarte.E o diferenta uriasa.

 

Asa e. case closed.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×