Sari la conținut
Forum Roportal
Scurt

Problema cu DDR

Postări Recomandate

Buna Ziua!

 

PLACUTA 1- Am achizitionat o placuta de ram ddr1 de 1 Gb 667mhz am instalat-o si a mers perfect.....

PLACUTA2- Am m-ai cumparat o placuta de ram ddr1 de 1 Gb 400 mhz Pc3200 am instalat-o si ..... NU A MERS :roll:

 

Cand o lasa pe placuta 1 merge perfect cand o pun si pe a 2-a nu merge mi se deschide PC-ul si cand se incarca windowsul se restarteaza ..... sau o las numai pe placuta 2 instalata si tot nu merge ..... e de la frecventa ??? De la ce e???

 

Tin sa mentionez:

Placa de baza msi p4mam-v (ms-6787 v2.0)

procesor intel celeron D 2.4 Ghz

 

SI de suportat imi suporta 2 GB ram :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce ai spus in primul post, se deduce ca a doua placa este defecta.

Daca functioneaza a doua placuta pe slotul unde este acum prima, atunci slotul al doilea este defect, daca placuta nu functioneaza (singura) nici pe primul slot, atunci placa de RAM e defecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... ultima oara cind am verificat, nu exista DDR1 la 667MHz...

 

In alta ordine de idei, placa de baza zice ca ar suporta pina la 2GB PC2100/PC1600 DDR DRAM. Presupun ca prima memorie pe care o ai e DDR la 266(standardul PC2100), deci placa nu suporta memorii la 400.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi trebuit sa si-o scada singurel, in sensul ca daca ai un DDR400 si un DDR266, ambele vor merge la 266. Problema e ca placa de baza nu suporta sub nici o forma DDR400 - posibil sa fie vorba si de voltaje/alte caracteristici aici, nu bag mina in foc. Vinde tot si treci pe DDR2. La 4-500RON gasesti sisteme complete SH foarte ok - vezi pcsh.ro sau pcmadd.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×