Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Curajul de a scrie

Postări Recomandate

Si eu cred ca ai nevoie de curaj ca sa scrii, in speta ai nevoie de curaj ca sa arati altora ceea ce ai scris. Teama in fata criticilor ii face pe multi sa pastreze pentru ei ceea ce scriu.

 

As vrea sa va arat ce scriu eu, scriu jurnalism de moda. Parerile si comentariile sunt binevenite. :D Sunt fashion columnist pentru 2 publicatii online din America, Examiner.com si AssociatedContent.com. Scriu despre moda si alte subiecte legate de moda. Ceea ce scriu se adreseaza in general unei audiente feminine, dar si barbatii sunt bineveniti daca doresc sa intre. :D Va invit sa-mi vedeti articolele,

 

http://www.examiner.com/x-50885-Toronto-Style-Examiner

 

http://www.associatedcontent.com/user/8211...toria_west.html

 

Scriu si pe blogul meu personal (in romana si engleza), si abordez subiecte asemanatoare -- moda, stil, frumusete, trenduri, carti, filme, calatorii si alte subiecte legate de acestea.

 

http://fashionstylebeautyandmore.blogspot.com/

 

Sper sa va placa. Enjoy!

Editat de lido

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am apucat sa scriu o pov sf :D vreau sa fac roman sf :D poate sunt prea mic pt asa ceva,dar incercarea moarte n-are...in ori ce caz merge cam greu de si ideea e deja dezvoltata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

curaj? depinde de personalitate. daca autorul este un timid, chiar daca scrie bine, se va inhiba in fata cititorilor si atunci, da, are nevoie de curaj.

acesta este doar un aspect. evident, este nevoie in primul rand de talent. insa nici talentul nu este suficient, trebuie sa ai motivatie, flacara care sa aprinda combustibilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa scrii si sa scrii si ceva care sa te caracterizeze, eu zic ca trebuie sa scrii exact ceea ce iti trece prin minte in acel moment. de multe ori nu este nevoie sa scrii pentru un public. de ex. eu cand sunt intr-o stare mai ciudata (confuz, amuzat,indragostit de un anume lucru, persoana) simt nevoia sa scriu. si pun pe foaie primele ganduri care imi ies in minte, dupa care le dezvolt, totul vine de la sine.

dar niciodata pana de curand nu am aratat la nimeni ce scriu. defapt pana acum cateva luni, poate un an, nici nu as fi avut ce arata...pentru ca dupa ce scriam ceva, si ma uitam inca de cateva ori, pana mi se parea ca este bine ce voiam sa exprim, ardeam ceea ce am scris.

aceasta imi producea o stare de bine, ma calma sa vad cum arde ceea ce am scris.

 

ce-i drept, nici nu prea am incredere in ceea ce scriu, imi pare totul o bataie de joc fata de cuvant. si dupa care cineva mi-a spus "cum poti stii daca ceea ce scrii, cu timpul nu se imbunatateste? punele toate intr-un caiet, unde sa scrii, si cu timpul uita-te peste ce ai scris, si asa ai sa observi, daca ai crescut sau nu, daca te-ai maturizat in cuvant".

cel mai bine este sa scrii pentru tine, si daca vrei sa arati si celorlalti, poti publica, sau le arati pur si simplu. dar cand incepi sa scrii doar pentru public, in mare parte iese o scriere de consum, fara valoare, atat pentru cel care scrie, cat si pentru cititor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×