Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Curajul de a scrie

Postări Recomandate

Pt. a scrie este nevoie de imaginatie, de talent, de experienta (in a le vietii de asemenea), de o buna stapinire a limbii. Dar de CURAJ, e nevoie?

 

suferinta,talentul, increderea in sine si vointa sunt cele mai importante O:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suferinta,talentul, increderea in sine si vointa sunt cele mai importante :crazy:

Interesanta asta cu suferinta... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie curaj ca sa scrii ci putere sa poti afirma ca ai ceva de scris...

ce trebuie neaparat scris,ca nu se poate altfel,ca lumea se sfarseste daca

tu nu scrii ceea ce ai in gand...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ai nevoie in mare masura de curaj ... Din contra, ai nevoie de o slabiciune, de o lipsa, de lasitate - dorinta de taraganare a mortii atunci cand nu putem sa traim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt. a scrie este nevoie de imaginatie, de talent, de experienta (in a le vietii de asemenea), de o buna stapinire a limbii. Dar de CURAJ, e nevoie?

 

nu cred ca e nevoie de curaj daca esti inzestrat pentru a scrie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vrut sa scriu...dar am ramas doar cu ideea..pt k mi/am dat seama k trebuie sa/mi sacrific mult din timpul liber si in plus cred k e nevoie de multa cultura literara..nu poti sa scrii o carte doar asa k ti s/a nazarit tie k ai vreun talent ascuns...cred k a scrie o carte presupune multa rabdare si perseverenta...cred ca cine crede k nu exista nicio reteta pt a scrie o carte BUNA se inseala... e adevarat k trebuie sa scrii din inima dar mai tre sa folosesti si capul din cand in cand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu scriu romane dar pentru mine , asa cum am citit inainte in topic - e nevoie de curaj , ziceti ? Pai, eu nu am curajul sa dau ceva undeva - nu cred ca as suporta criticile sau umilinta - sunt mandra de ceea ce realizez , dar ramane pentru mine .

Cand am fost la generala - la bunici intocmeam revista satului - fenomen care a distrat multa lume - bineinteles ca era pe foi si scris de mana - apoi , fiind mai visatoare - cu ochi deschisi - am pus mana pe stilou si am scris - am scris si iar am scris - povesti de iubire - mereu m-am pus in locul personajelor si mi i-am inchiput

Scriam pe caiete - primul care a ajuns pe coli ministeriale a fost Pe Urmele Destinului si am folosit nume englezesti si actiunea se petrecea in Sua . Am facut o copie si apoi i-am facut-o cadou prietenei mele - ea a dat-o mai departe la o vecina si ea a dus-o la liceu ,unde eram colegi de an , nu de clasa - si a ajuns in mana profesoarei mele de romana , si al ei - citea in ora ei - ea fiindu-mi diriginta - a fost mandra ca voi deveni scriitoare- mi-a corectat toata opera - ioi am crezut ca mor cand a prezentat cartea in fata colegilor mei - a fost nevoie saptamani sa o conving ca scriu din pasiune si numai asa pt mine

In fine , a trecut - am fost lasa si speriata - pentru ca parintii mei voiau sa mergem la o editura sau la ceva oameni -nu mai stiu ceva poeti asa ceva - sa ma indrume si sa le arate schitele mele - nu si nu am vrut

apoi , eu tot scriam - si cea mai reusita a devenit Lacrimi pentru un amor ratacitor - dar nu e corectata si e pe caiete - toata e pe 7 caiete cu cate 100 de pag

Un timp nu am mai scris - si am inceput in 2003 - dar a ramas neterminata - insa acum de cateva luni am inceput din nou - mereu era nevoie sa ma inspire ceva , sa am ceva motivatie - nu stiu cum sa explic ceea ce simt , nu stiu sa descriu impulsul care scoate din mine pagini fara sa ma pot opri - sunt zile ca nu am nici o idee- este clipa cand fac mancare sau sunt la volan si imi vine ceva in cap si trebuie sa notez ideea ca sa nu o pierd - e ciudat si fascinant

Nu stiu inca titlul , dar m-am perfectionat - scriu pe portativ si m-am documentat inainte - si folosesc tot ce e mai bun din experienta mea

dupa ce termin - am cunostinte la tipografii si vreau sa o editez si sa o copertez - vreau sa o traduc in engleza si am o prietena care face benzi desenate - am primit un imbold urias sa merg inainte - si cu toate ca simt ca asta e doar inceputul , ca e prima realizata ca lumea - stiu ca nu va ajunge sa fie publicata - eu in romania nici nu ma gandesc sa incerc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

curaj?!

curaj are tot natangul.in special natangul.

eu socotesc ca trebuie mai degraba bun-simt; in sensul in care atunci cand te apuci de scris (sau de facut altceva) ori o faci de nota Zece! ori nu o mai faci deloc.din respect pt tine insuti si pt ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
curaj?!

curaj are tot natangul.in special natangul.

eu socotesc ca trebuie mai degraba bun-simt; in sensul in care atunci cand te apuci de scris (sau de facut altceva) ori o faci de nota Zece! ori nu o mai faci deloc.din respect pt tine insuti si pt ceilalti.

 

Toti vor sa o faca de nota zece - dar cine garanteaza ca va iesi asa ? Curajul nu cred ca .. consta in a vrea a scrie , ci tocmai in a arata ce ai realizat . :cheer:

Poti sa scri multe si marunte , cum se spune , dar cand te apuci de o treaba serioasa , dureaza si e nevoie de multa rabdare .

 

Din proprie experienta pot sa spun atat , ca exista momente ( poate saptamani sau luni ) cand nu exista inspiratie si atunci pur si simplu nu poti sa o faci chiar daca vrei .

 

Eu cred ca trebuie sa pui si pasiune in ceea ce faci . Precum un cantaret - daca pune suflet in ceea ce interpreteaza , rezultatul e uluitor - caci publicul simte asta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×