Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Curajul de a scrie

Postări Recomandate

Pt. a scrie este nevoie de imaginatie, de talent, de experienta (in a le vietii de asemenea), de o buna stapinire a limbii. Dar de CURAJ, e nevoie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt. a scrie este nevoie de imaginatie, de talent, de experienta (in a le vietii de asemenea), de o buna stapinire a limbii. Dar de CURAJ, e nevoie?

Poti sa scrii pentru tine si atit. Dar daca vrei sa iesi in public (adica pe net, sau pe la cunoscuti sau edituri) unde vei fi criticat(a) de altii iti trebuie un pic de curaj si incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Criticii literari nu cred ca sperie intr-o masura prea mare.Cred ca adevaratii critici sint cititorii.Insa pt. mine, cel mai de temut critic sint eu insami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Criticii literari nu cred ca sperie intr-o masura prea mare.Cred ca adevaratii critici sint cititorii.Insa pt. mine, cel mai de temut critic sint eu insami.

 

Parerea ta conteaza cel mai mult (pentru tine).

Si eu am avut in adolescenta cateva tentative de a scrie, dar nu mi-a placut nimic din ce am scris, am fost nemultumita. Perfectionistii astia, bata-i vina ! Acum nu as mai putea scrie si nici nu imi doresc, cel putin poezie. Mi-a fost publicata o poezie si atat. Exista o varsta si anume cea adolescentei cand unii simt nevoia sa scrie (o poezie de dragoste sau ceva ) si apoi renunta, putini sunt cei care continua. In general, cei care scriu ar trebui sa scrie pentru ei in primul rand si abia mai apoi pentru altii, dar exista si persoane care scriu pentru ca asta le e meseria. Daca e sa ti se publice ceva, sa se publice ceva bun, editurile ar trebui sa faca o selectie calitativa, dar mai nou pe banii tai iti publica orice. Deci, nu cred ca e vorba de curaj. Iti esti dator sa incerci daca iti vrei sa ecrivezi ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma apucasem! asa, din curiozitate, sa vad cum m-as descurca.

Insa din primele randuri mi-am dat seama ca nu voi face fata. de ce?!

CEVA lipsea...

de atunci citesc mult mai atent cartile.

incerc sa-mi dau seama cum a ajuns autorul sa-si vada cartea pe rafturile librariilor. oare cati isi doresc asta? si cati dintre ei reusesc?!

apare intrebarea: cum trebuie sa se scrie un roman?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind trebuie sa te inarmezi cu multa multa multa rabdare. Apoi ar fi bine sa iti notezi undeva (separat de textul propriu zis) toate ideile sau secventele la care te poti gindi (la inceput si apoi pe parcurs. Un fel de schita pe care sa o verifici din cind in cind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e asa usor sa-ti asterni ideile pe o foaie

iti trebuie rabdare...pe care eu nu prea o am :jester: nici macar un jurnal nu am facut vreodata

si in primul o inclinatie pt asa ceva, un gram de talent imbinat cu alte elemente

nu exista o reteta legata de "cum sa scrii un roman" :) ai talent sau n-ai...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e asa usor sa-ti asterni ideile pe o foaie

iti trebuie rabdare...pe care eu nu prea o am :jester: nici macar un jurnal nu am facut vreodata

si in primul o inclinatie pt asa ceva, un gram de talent imbinat cu alte elemente

nu exista o reteta legata de "cum sa scrii un roman" :) ai talent sau n-ai...

Poti avea talent cu carul, ca daca nu ai rabdare si timp ca sa te ocupi de el si sa revii in mod repetat asupra ideilor care scirtiie pina sa obtii cea mai buna forma, tot degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ernest Hemingway spunea - “The first draft of anything is shit”.

Daca vrei cu adevarat sa scrii un roman nu-i intreba pe ceilalti, intreaba-ti inima, ea stie mult mai bine.

 

Secretul e in a sti ca ai sa scrii tampenii, ai sa scrii si bucati faine dar si multe gunoaie.

 

Tot Hemingway spunea ca pentru fiecare pagina dintr-o capodopera, scrie 99 de pagini de rahat.

 

Diferenta dintre tine si Hemingway e ca tu te-ai uitat la prima ciorna si ai renuntat... el a luat prima ciorna si a imbunatatit-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×