Sari la conținut
Forum Roportal
auricuta

hepatita?

Postări Recomandate

buna ziua!am facut de curind analize care au iesit TGO 77 si TGP131 ,sideremie 146,iar la ecografie pt. ficat scrie asa:lob drept 143mm,lob sting 51 mm,ecostructura omogena,moderat hipoecogena fara procese focale.Poate fi hepatita?V-ati mai intilnit cu aceasta situatie?Celelalte analize sunt in limite normale.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Auricuta,

nu sint medic si de acea pot doar sa-ti spun ce am citit si eu pe internet. Tu poti sa compari valorile tale cu cele normale de pe pagina:

http://www.romedic.ro/analize_medicale/con...-anorganici.htm

Am extras urmatoarele pentru tine:

TGO, GOT, AST (transaminaza glutamil oxaloacetica serica, aspartat aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

Crescuta : IMA, Boli hepatice (hepatita, staza, necroza, , colestaza, ciroza, obstructie biliara), miocardita, insuficienta cardiaca congestiva, embolism / infarct pulmonar, traumatisme, pancreatita acuta, boli musculatura scheletica, arsuri, anemie hemolitica, medicamente (antibiotice, Mevacor, antihipertensive, contraceptive orale, Teofilina, INH), Mononucleoza Infectioasa.

 

TGP, GPT, ALT (transaminaza glutamil piruvica, alanin aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

Crescuta : Boli hepatice (hepatita, ciroza, ficat de soc, insuficienta hepatica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo Auricuta,

nu sint medic si de acea pot doar sa-ti spun ce am citit si eu pe internet. Tu poti sa compari valorile tale cu cele normale de pe pagina:

http://www.romedic.ro/analize_medicale/con...-anorganici.htm

Am extras urmatoarele pentru tine:

TGO, GOT, AST (transaminaza glutamil oxaloacetica serica, aspartat aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

Crescuta : IMA, Boli hepatice (hepatita, staza, necroza, , colestaza, ciroza, obstructie biliara), miocardita, insuficienta cardiaca congestiva, embolism / infarct pulmonar, traumatisme, pancreatita acuta, boli musculatura scheletica, arsuri, anemie hemolitica, medicamente (antibiotice, Mevacor, antihipertensive, contraceptive orale, Teofilina, INH), Mononucleoza Infectioasa.

 

TGP, GPT, ALT (transaminaza glutamil piruvica, alanin aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

Crescuta : Boli hepatice (hepatita, ciroza, ficat de soc, insuficienta hepatica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo

Eu din pacate nu pot sa-ti recomand nici und medic pentru ca nu locuiesc in Romania. Dar pe acest forum vei cunoaste multi prieteni care te pot indruma mai departe.

Nici eu nu am avut simptome de hepatita si m-am simtit bine. Mi-au gasit hepatita b la un test din cauza unei cistite. singurul lucru pe care iti pot spune este sa te linistesti. Inca nu sti ce ai. Asa ca nu are rost sa te inebunesti. Daca e vorba de hepatita poti trai mai departe ca si pina acuma cu mici restrictii (alcool, tigari, grasimi, stess). Eu pot sa spun ca de cind stiu de virusul acesta viatza mea a devenit ma calitativa. Eu iti tin pumni sa iti iasa rezultatele de hepatita negative. Iti doresc mult noroc. Noi sintem linga tine!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auricuta, daca este vorba de sp. Matei Bals din Bucuresti, ti-l recomand pe doctorul meu Abagiu Adrian. Prima cladire pe partea dreapta la etajul 3. Bafta multa cu analizele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×