Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Mass-media manipuleaza masele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Corect! Vizionati filmul "Wag The Dog" pentru a vedea cat de usor ar putea functiona acest mecanism. "If the tail was smarter than the dog, the tail would wag the dog". Ceva de genul oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Din fericire nu-i chiar asa. Aici adevaraul nu e sau alb sau negru. Daca ar fi sa ne jucam cu gradele de comaparatie am zice mai independenta. In boom-ul asta informational aproape orice stire are si antistirea in timp real. Adica e de-ajuns sa scrii ca afara ploua ca imediat apare si stirea ca afara-i cer senin cu briza. Ar fi o solutie sa te uiti pe geam, da` poate ne este lene. Am mari retineri ca masele s-ar putea "manipula" prin altceva decat prin teroare.

Si acuma sa fim seriosi. Daca-mi arata o stire care zic ei ca-i din Bangladesh si io vad un pinguin care se plimba in fundal, incep sa ma intreb DOAR de profesionalismul jurnalistilor din spatele ei.

Si mai departe, mi se pare absolut irelevant daca vad o scena de groaza, de violenta extrema, si mi se explica in timpul stirii ca-i dintr-un sat din congo, ca ulterior sa citesc ca-i de fapt dintr-un sat din mozambic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am senzatia, si cred ca nu sint singura, ca tot ceea ce inseamna mass-media, urmeaza exemplul american de a "prosti" masele...Sau e invers?S-au prostit masele asa ca li se ofera numai ceea ce pot intelege?

Nu cred ca este bine spus de a "prostii" ci mai repede e o goana dupa saenzational, de imbogatire rapida, de faima capatata peste noapte. Si in goana asta, se incalca orice.

 

la noi e si mai simplu de constatat acest lucru, sunt fatise toate actiunile.

Stim care trust tine si cu cine tine, ce interese are si pana unde poate merge.

Mai rau este ca nu stim cu adevarat, pana unde poate merge. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca-mi arata o stire care zic ei ca-i din Bangladesh si io vad un pinguin care se plimba in fundal, incep sa ma intreb DOAR de profesionalismul jurnalistilor din spatele ei.

8) Am ras cu lacrimi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din fericire nu-i chiar asa. Aici adevaraul nu e sau alb sau negru. Daca ar fi sa ne jucam cu gradele de comaparatie am zice mai independenta.

"mai independenta" - nu exista independenta in presa, exista doar aservire fata de patronul trustului respectiv. Patron care are si alte afaceri in afara mentinerii trustului pe "val".

 

Am mari retineri ca masele s-ar putea "manipula" prin altceva decat prin teroare.

Masele pot fi manipulate de discursuri politice, de manifestari gen "carnati, miei, paine sau o plasa cu cremvursti", mai pot fi manipulate si prin orientarea atentiei spre un subiect, prin introducerea unui "zvon" foarte bine mediatizat pe diverse canale etc.

Teroarea este o forma a manipularii extrema... cand toate celalalte dau gres (intr-un scop precis) se foloseste ultima solutie - teroare.

 

Si mai departe, mi se pare absolut irelevant daca vad o scena de groaza, de violenta extrema, si mi se explica in timpul stirii ca-i dintr-un sat din congo, ca ulterior sa citesc ca-i de fapt dintr-un sat din mozambic.

 

Poate pentru tine nu are nicio relevanta unde se intampla scena de groaza, pentru ca subiectul nu te vizeaza in mod direct. Insa pentru cei care sunt implicati, in mod direct, pentru cei care au interese economice, politice, geopolitice, acea stire este foarte importanta.

Ex. - In Bucuresti ies tinerii in strada sa militeze pentru un viitor sigur, pentru drepturile lor, este o manifestare pasnica, fara incidente.

Presa romana sau de alta nationalitate (maghiara, de exemplu) prezinta batai crunte, scene cumplite dintr-o altercatie mai veche (sa zicem - mineriada). Cum crezi ca vor privi romanii din celelalte orase scenele respective? Cum crezi ca va privi opinia internationala acele stiri?

 

Ca sa intelegi fenomenul trebuie sa treci dincolo de unghiul din care privesti tu. Trebuie privit la nivel macro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va dau un exemplu de stiri romanesti care nu sunt chiar mincinoase ci doar o bataie de joc la adresa profesionalismului si cititorului

 

Un tabloid scrie ca mutu este indispensabil pt nationala. Alt ziar ia un interviu unui alt jucator spunandui ce scrie in tabloid. Acest jucator declara ca mutu este foarte bun dar probabil nationala ar putea sa se descurce si fara el. Al 3-lea ziar are titlu mare pe prima pagina : "Mutu baga zanzanie in nationala"

 

Alta stire : Un om din constanta sia luat zilele pentru ca nu a castigat la loto. Citind stirea aflam ca omul era ingropat in datori si tocmai decedase mama lui. La finalul stirii apare si ca a fost gasit in casa un bilet la loto necastigator.

 

asta ese un alt motiv pentru care presa este de kkt

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Las-o focului anonim.

Uite, iti da exemplu si mau mau de -o stire -un fapt real la uma urmei explicat in 2-5 feluri.

Deci faza cu presa romana sau maghiara care prezinta meetingul tinerilor pica. Perntru ca va fi o ala parte a presei

care va prezenta stirea intr-un alt fel. Asta inseamna presa intr-o democratie.

Nu-i manipulare. Nu-i nici cum spui interesul patronului. E pur si simplu gazetarie- gargara ieftina la care pui sau nu botul.

La fel ca mult mediatizatele congrese sau seminarii la nivel mondial. Se starnesc polemici sau curente de opinie da. Ca ar vrea o maipulare in masa eventual. Dar n-o s-o obtina si n-au obtinut-o in felul asta niciodata. E ilogic.

Daca vorbim de-un grup bine definit; o categorie sociala, un grup etnic , religios politic daca vrei, putem vorbi de isterie in grup sau ce vrei tu. Nici macar de manipulare, pentru ca se subintelege ca acea masa omogena are un interes bine definit.

Dar o masa eterogena, care nu are convingeri sau teluri comune (nu mai vorbesc de putere de discernamant) nu poate fi dusa de nas in modul asta.

Adica poti prosti multa lume mult timp, dar nu pe toata lumea si tot timpul.

Stiu ca oameni de presa, politici, sau de stiinta celebri vorbesc cu patos despre manipularea in masa prin mijloace mass-media.

Nu inseamna ca nu vorbesc prostii, sau doar mananca si ei o paine pe tema data.

Sau daca vrei, n-au trait intr-un sistem totalitar. Ne spunea si noua propaganda comunista ca e foarte bine in Romania sa nu ne facem probleme.

Propaganda, adica mass-media indeosebi.

Dar asta nu inseamna ca era si viabila metoda. "Manipularea" vezi doamne. Adica virgula ca si credeam.

Adica mai pe scurt. Daca-ti zice unu ca stai acolo (sau sa-ti scrie) nu inseamna ca tu si stai.

Asta daca nu-ti da doo. Si asta e valabil si la vot. Cel mai bun exemplu e tot cu clasicul gigi.

Care a aruncat in stanga si dreapta cu carnati cum spui tu si... sula.

Puteti sa cititi chestiile astea ca-s interesante si intr-un fel inveti cate ceva -ca si chestiile alea cu megainscenari sau mega conspiratii mondiale. Sa nu credeti ca-s chiar viabile-valabile.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[

nu incerc sa te conving de nimic.

Cert este ca tu vei vota pe cineva, in urma "filtrarii" unor imaginii prezentate de presa (care nu coincid nicidecum cu realitatea), vei manca produse "benefice" conform publicitatii din mass-media etc.

 

Exemplul tau cu o stire prezentata in 4-5 feluri se inscrie in randul stirilor din tabloide - acolo se scrie verzi si uscate despre orice, mai putin subiecte serioase.

 

"Adica poti prosti multa lume mult timp, dar nu pe toata lumea si tot timpul." - spui tu, ceea ce confrima spusele mele. Nu trebuie "prostita lumea" mult timp, ci atat pana cand se atinge obiectivul. Nu toata lumea este "prostita", ci suficienta incat sa schimbe optica, sa deschida noi posibilitati etc. in beneficiul celor interesati.

 

"Daca-ti zice unu ca stai acolo (sau sa-ti scrie) nu inseamna ca tu si stai." - asta nu reprezinta manipulare, ci un ordin (cum a facut Mircea Basescu cu ziaristii).

 

Nu Becali a aruncat cu carnati, ci psd. Becali a aruncat cu bani, case si finantari in institutii bisericesti si a mai aruncat ceva, care l-a costat foarte mult - infatuare, vorbele necontrolate, aratand tuturor ca nu-i lipsesc banii ci discernamantul.

 

Nimic din ceea ce ne inconjoara nu este "viabil-viabil", ce este azi negru, maine poate fi alb si viceversa.

 

Inca un exemplu de manipulare in mass media (si nu numai in mass media) - "infractiuna savarsita de Becali si arestarea lui".

Interesele de fond ale romanilor si ale Romaniei sunt altele:

a. in ce consta acordul cu FMI si UE;

b. care sunt masurile pe care le intreprinde guvernul in perioada aceasta (inca o noua criza, peste vechile crize);

c. ce vor face cu banii imprumutati, care sunt prioritatile;

d. instrumentarea "la plezneala" dosarelor marilor corupti "afaceristi" gen popoviciu, patriciu etc.;

e. candidatura stupida a Elenei B (ti-e rusine numai cand o asculti vorbind, daca nu i-ai vedea chipul ai crede ca vorbeste un copil de clasa a -IV) pentru eroparlamentare

etc.

Editat de anonimpamantean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incurcam borcanele batrane.

Tu confuzi realitatea-starea de fapt a lucrurilor, din tara noastra cu manipulari si conspiratii-ca sa stii ca nu degeaba facui vorbire de conspiratie.

Nu eu is de vina daca suntem incapabili sa judecam lucrurile dupa si la justa lor valoare. Cu alte cuvinte daca la noi e mai importanata candidatura lui elena decat criza mondiala. (pana una alta sa nu-ti faci probleme, si dincolo e la fel; o stire despre un colaps general al usa ar trece neobservata daca in aceeasi zi lui britney i s-ar fi vazut un muc la mall)

Ca sa nu-ti zic ca o conspiratie presupune o anumita rigoare, spirit organizatoric si nu in ultimul rand oarece inteligenta.

Unde ?! Ai nostrii nu-s in stare sa-si organizeze un birou ministerial. D`armite o intoxicare media generala.

E doar slaba calitate atat a presei cat si auditoriului. In definitiv majoritatea analistilor politici de la noi is ingineri de meserie-bine, in afara de mircea badea; el cred ca-i karatist.

E ca si cum ne uitam la cele 100 000 de vizualizari/ auditii a lui gutza si spunem -evident o facatura. Nu-i adevarat.Ne manipuleaza trilulilu.com(sau ro). Tu sustii ca suntem imbecilizati. Eu iti spun ca suntem doar imbecili punct.

Si inca una si gata.

Ca ceea ce spui tu sa fie macar util, ar trebui ca alegerile generale si criza sa tina 29 de zile.

Asta daca nu speculam in continuare si spunem ca becali oricum inteles cu basescu va mai comite una si in ziua alegerilor.

De ce ?! Pai cum de ce ? Ca s-o alegem pe elena.

Si inca un si gata pe bune.

Elena n-are nicio sansa la europarlamentare. Fac pariu ca nici numarul de semnaturi nu si-l ia.

Si sa nu crezi ca ta-su nu stie. Asa ca nu cred ca o sa faca o inundatie sau un cutremur.

Mereti la joaca mah copii ca-i frumos si cald afara.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×