Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Film Reviews Inc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista deja un topic intitulat " Ce film ati vazut ultima data ? " si exista topicuri individuale pentru anumite filme in parte. Primul, am impresia ca se axeaza pe ultimul film vazut si posibilitatea de off topic este mare daca unii useri decid sa se aprinda la discutii si sa umple paginile doar despre un film anume. In varianta a doua nu vad sensul in a deschide cate un topic pentru fiecare film in parte. Pentru seriale TV ar mai merge dar pentru filme nu e realistic.

Am cautat dar nu am gasit un topic deja existent care sa incorporeze totul fara a se axa pe ceva anume.

 

Am decis sa deschid topicul asta, dedicat oricarui film pe care fiecare dintre noi l-am vazut fara delimitari cronologice, unde sa criticam sau sa laudam cat vrem, in orice aspect ( regie, cinematografie, scenariu, distributie, performanta actoriceasca, etc).

 

Alegem un film pe care l-am vazut, nu conteaza cand sau cat de vechi e filmul si ne apucam sa ne dam cu parerea. Ne putem da cu parera despre filmul mentionat de altii sau despre opiniile lor in legatura cu filmul mentionat, daca nu le impartasim. Nu exista off topic, atat timp cat discutiile au legatura cu filme vizionate si nu cu reteta pentru ciorba de burta sau anvelope auto.

Nu e musai ca in mesaje userii sa introduca mereu alt film la fiecare 5 minute, ca sa nu se faca off topic. Nu " lucram " la banda de mentionare a filmelor ci de discutie detaliata despre ele.

Discutia poate sa poposeasca pagini intregi la acelasi, daca se dovedeste a fi destul de intersanta incat sa fie mentinuta. Asta userii decid. Fiecare scrie despre ce film vrea si comenteaza la ce mesaje vrea, cat vrea.

 

Deci....get going people...Ia sa vedm criticii de film roportalieni in actiune. :)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incep eu. Cu un film pe care multa vreme n-am vrut sa-l vad, si anume "Pe aripile vantului". L-am considerat un film pentru domnisoare, pentru femeile care-si doresc sa suspine in batista ...

 

Intamplator l-am vazut de curand si am descoperit ca a meritat atentia. Mai este ceva in film in afara de povestea de dragoste interesanta, in care o femeie frumoasa, egoista si intriganta isi urmareste propriile fantasme in contratimp cu un barbat la fel de chipes, egoist si intrigant. Fundalul istoric si social este interesant: saracirea familiilor bogate din sud dupa Razboiul Civil, felul cum, de nevoie, au trecut la o viata nobila la una burgheza, in care au trebuit sa lucreze ca sa supravietuiasca, toate prejudcatile lor, ascensiunea noilor imbogatiti care au devenit apoi inalta burghezie a Americii ...

 

Privind filmul ma gandeam cat de mult idealiza viata negrilor de pe mosiile din sud. Un astfel de film nu s-ar mai putea face in ziua de azi - turnat in 1939, este sexist, plin de prejudecati rasiste, etc, o combinatie pe care astazi studiourile americane n-ar mai accepta-o, dar care in filmul asta avea farmec.

 

Ah, si Clark Gable joaca mult mai bine decat Vivien Leigh, care are pe alocuri un joc foarte artificial. Sau poate si femeile se purtau atunci asa ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa incep eu. Cu un film pe care multa vreme n-am vrut sa-l vad, si anume "Pe aripile vantului".

Asta a fost si ramane filmul meu favorit al tuturor timpurilor. L-am vazut cand eram mica la cinema in Romania de vreo 3 ori la rand daca nu ma insel, iar dupa aceea dea lungul anilor de nenumarate ori. Il ador.

Da, fundalul istoric creeaza toata atmosfera in care sa se desfasoare povestea protagonistei, si este remarcabil prin tot ce depicteaza. E greu de decis care story line cantareste mai mult cu audienta, razboiul civil sau povestea Scarlett O'Hara / Rhett Butler.

Ce ma frustrat pe mine insa in filmul asta este obsesia ei cu Ashley Wilkes, un wimp de barbat care nu e in stare nici sa-i fie total loial neveste'sii (dpdv mental si sentimental) dar nici sa se rupa de ciudata atractie pe care o simtea fata de Scarlet.

 

Despre David O. Selznick si Victor Fleming ce se poate spune decat... jos palaria. :ermm:

Cinematografia la fel, excelenta pentru 1939.

Performanta actoriceasca mi sa parut foarte buna. Se spune ca Clark Gable a fost singurul actor din distributie care a acceptat rolul cu conditia ca el sa nu trebuiasca sa vorbeasca dialogul in accent de sud. :) Parca am auzit asta intr-un interviu.

 

Acum multi ani, am gasit din intamplare pe piata o mini-serie facuta in 1994 intitulata Scarlett. Este facuta dupa nuvela scrisa in 1991 de Alexandra Ripley menita a fi o continuare la nuvela Gone with the wind.

 

In distributie Joanne Whalley Kilmer (Scarlett) si Timothy Dalton (Rhett) care duce la concluzie povestea celor doi. Sincer, dupa Pe aripile vantului, am ramas dezamagita de final cu toate ca a fost un final potrivit. Dezamagita in sensul ca mi-a placut filmul atat de mult, incat mi-a parut rau ca sa terminat. Vroiam mai mult. :o:

Ei, in Scarlett toti dezamagitii isi pot gasi alinarea. Happy ending. Seria este destul de interesanta, cu performanta buna. Continua povestea dupa inmormantarea Melaniei Wilkes. Il recomand, pentru cei care au ramas intr-un fel de unfinished business din filmul original.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Performanta actoriceasca mi sa parut foarte buna. Se spune ca Clark Gable a fost singurul actor din distributie care a acceptat rolul cu conditia ca el sa nu trebuiasca sa vorbeasca dialogul in accent de sud. :) Parca am auzit asta intr-un interviu.

 

Si pentru alegerea acrtitei in rolul Scarlett O'Hara s-au dus lungi discutii. In statele din sud s-au format comitete influente de femei care au anuntat ca vor refuza si boicota orice yankee care ar fi fost distribuita in rol. Asa ca producatorii au fost nevoiti sa scoata din maneca o englezoaica, treaba care a inchis gurile babornitelor... :ermm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alt film care este pe locul 2 topul favoritelor mele este Kingdom of Heaven. Filmul mi-a placut enorm de mult dar coloana sonora ma dat gata (in sensul bun). Ridley Scott...ce director...Harry Gregson-Williams, ce compozitor de coloane sonore :)

Distributia excelenta cu Liam Neesonn, Jeremy Irons, Eduard Northon, David Thewlis, Alexander Siddig si Ghassan Massoud ca Saladin.

Am omis intentionat pe Orlando Bloom care mai mult de 2 expresii ale fetei nu are in tot filmul. I am the blacksmith...complex rol pentru un actor tot pe atata de complex. :ermm:

 

Apropo de Bloom, parca in Piratii din Caraibe tot ze blacksmith era. :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am mult pana la a dobandi aptitudini de critic de film, insa atunci cand ma uit la un film am poate ciudatele obiceiuri de a ma indragosti de atmosfera , de un anumit schimb de replici, de cate vreun personaj.

Mi-e greu sa ma decid care este filmul meu preferat, pentru ca imi plac mai multe, dar poate ca cel mai emotionant film de dragoste pe care l-am vazut vreodata este L'amant, cu Jane March, Tony Leung Ka Fai

si Jeanne Moreau. Totul, incepand cu locul unde a fost filmat filmul, coloana sonora, o Jane March care te face sa nu-ti poti inchipui pe altcineva in rolul ei, erotismul departe de a fi vulgar si care emana din aproape orice secunda a filmului, pasiunea, toate au contribuit la crearea unei atmosfere incredibile. De fiecare data cand il vad, e ca o evadare de doua ore intr-o atmosfera atat de emotionanta, ceva ce nu cred ca se mai poate gasi sau trai in zilele noastre...

 

P.S. Nu m-a incantat foarte tare Pe aripile vantului pentru ca l-am vazut dupa ce citisem de trei ori cartea, asadar in momentul vizionarii lui personajele imi erau atat de clar creionate in minte, incat atunci cand am vazut ca pe alocuri nu s-au suprapus nu am avut resurse ca sa ma entuziasmez. In mintea mea Rhett Butler n-are cum sa fie Clark Gable (cumva, n-am avut vreun "crush" pentru el sau genul lui de personaje, niciodata) , insa cand ma uitam la Vivien Leigh aveam senzatia ca pe ea a avut-o Margaret Mitchell in minte atunci cand si-o imagina pe Scarlett O'Hara . De altfel, Vivien Leigh imi pare minunata in multe filme, si-mi vine acum in minte Waterloo Bridge .

Am citit candva si asa numita continuare a romanului, e ..ok, insa pentru mine, Pe aripile vantului se termina cu "tomorrow is another day" . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De altfel, Vivien Leigh imi pare minunata in multe filme, si-mi vine acum in minte Waterloo Bridge .

Si mie. Waterloo Bridge e unul dintre putinele filme la care mi s-au muiat ochii. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie. Waterloo Bridge e unul dintre putinele filme la care mi s-au muiat ochii. :ermm:

Nu se mai fac astfel de filme azi. :o:

Am o pasiune pentru filmele vechi, am vazut aproape toate filmele cu Natalie Wood, Elizabeth Taylor, James Dean , Marilyn Monroe, Audrey Hepburn ,Katherine Hepburn, Grace Kelly precum si aproape toate filmele regizate de Hitchcock - in anii imediat de dupa '89, marti seara, pe TVR, se difuzau mereu filme vechi. Ce filme ! :) Poate veniti si cu sugestii de filme vechi, eventual care sa aiba in distributie sau regie alte nume decat cele mentionate acum .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se mai fac astfel de filme azi. :ermm:

Am o pasiune pentru filmele vechi, am vazut aproape toate filmele cu Natalie Wood, Elizabeth Taylor, James Dean , Marilyn Monroe, Audrey Hepburn ,Katherine Hepburn, Grace Kelly precum si aproape toate filmele regizate de Hitchcock - in anii imediat de dupa '89, marti seara, pe TVR, se difuzau mereu filme vechi. Ce filme ! :) Poate veniti si cu sugestii de filme vechi, eventual care sa aiba in distributie sau regie alte nume decat cele mentionate acum .

Si eu ador filmele vechi din Hollywood golden age.

Ha ! Mi-ai mai amintit de unul. Splendoare in iarba cu Natalie Wood si Warren Beatty . L-ai vazut ?

 

Daca iti plac filmele vechi iti recomand si urmatoarele:

 

A Letter to Three Wives (1949) Jeanne Crain, Linda Darnell, Ann Sothern, Kirk Douglas, Paul Douglas

All about Eve (1950) Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Celeste Holm, Gary Merrill

Of human bondage (versiunea 1915) Leslie Howard, Bette Davis

Little Women (versiunea 1949) Elizabeth Taylor, June Allyson, Janet Leigh, Margaret O'Brien, Mary Astor, Peter Lawford

Jezebel (1938) Bette Davis, Henry Fonda

The Barefoot Contessa (1954) Humphrey Bogart, Ava Gardner, Edmond O'Brien

Gilda (1946) Glenn Ford, Rita Hayworth

The Misfits (1961) Clark Gable, Marilyn Monroe, Montgomery Clift, Thelma Ritter, Eli Wallach.

Mogambo (1953) Clark Gable, Ava Gardner, Grace Kelly

The African Queen (1951) Humphrey Bogart, Katharine Hepburn

Wuthering Heights (1939) Laurence Olivier, Merle Oberon, David Niven

Rebecca (1940) Laurence Olivier, Joan Fontaine, George Sanders, Judith Anderson.

What Ever Happened to Baby Jane? (1962) Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono

A Place in the Sun (1951) Montgomery Clift, Elizabeth Taylor, Shelley Winters

Anna Karenina (versiunea 1948) Vivien Leigh, Ralph Richardson, Kieron Moore

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Splendor in the grass este unul dintre filmele mele preferate . :yahoo: In rest, de pe lista ta, nu am vazut decat ce are in distributie pe Elizabeth Taylor. Asadar lista imi este foarte utila, merci, sper sa le si gasesc - pe la noi filmele vechi sunt mai greu de gasit, chiar si pe internet. Spre exemplu, nu am gasit niciodata Butterfield 8 ,noroc ca l-am vazut candva, la televizor, desi mi-ar placea sa-l revad.

Hush... Hush, sweet Charlotte , cu Bette Davis si Olivia de Havilland l-ai vazut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×