Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Initiative tampite ale PD-L-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se numeste Ministerul Turismului si Administrarii Teritoriale. Este incomparabil mai vital in acest moment punctual,sa ajunga banii la acest minister ,decat la Sanatate ori Educatie. Pentru ca de la infrastructura si turism se intorc foarte repede in economie prin profit.De la Sanatate si Educatie ,nu se intoarce nimic decat pe termen mediu si lung.Turismul si Infrastructura au si avantajul de a genera noi locuri de munca, plus dezvoltarea unor afaceri si industrii paralele .Asta este situatia din pacate.

Evident ca pe termen lung Sanatatea si Educatia sunt prioritare ,iar subfinantarea si ignorarea lor prea mut timp, va avea efecte catastrofale. Trist, dar camasa este mai aproape iar in acest moment ,repet punctual,profitul primeaza si asa este corect.

 

am si eu o intrebare... tu cand n-ai bani in casa, faci excursii, iti iei mobila sau masina noua, iti renovezi casa sau iti face alta noua sau dai de mancare la copchii? :lol: oare chiar si asa, fara bani fiind, copilul tau daca e bolnav, nu faci pe dracu in patru si cauti sa-l faci sanatos? sau... chiar si sarac fiind dar educat-ca ai trait in vremuri cand se facea scoala, nu faci tot posibilul ca si al tau copil sa primeasca o invatatura cat mai buna?

geberalizand.. copchiii suntem noi, amaratul asta de popor, iar parintii sunt guvernantii actuali, in frunte cu basel!!!

a doua la mana... dar de ce n-au dat banii astia la ministerul agriculturii, spre exemplu. turism de calitate nu se face cu bani de la buget. turismul de calitate e ala privat oriunde in lumea asta civilizata!!!

mai bine dadeau niste legi care sa faciliteze turismul privat decat sa bage atata amar de banet intr-o mare gaura neagra (si nu ma refer la aia a lu' udrea, ca ea e blonda ci la buzunarul pdl-ist).

deci... eu cred ca daca banii astia mergeau in agricultura, aveam si noi produse mai sanatoase si mai ieftine pe piata, asiguram si locuri de munca garla (decat asa dand banii la niste firme care vopsesc un perete sau astupa o groapa), se dezvoltau si mai multe "afaceri si industrii paralele" faceam si export si ni se intorceau si bani la buget.

 

 

Poti sa ne dai niste exemple de reusite in ceea ce priveste infrastructura si turismul ? :secret:

 

tie iti arde de glume! :secret:

 

 

Conteaza si cum comenteaza.Mie imi este clar de ce o fac in aceasta maniera si nu am respect pentru acest tip de jurnalisti.

Exista prea multi cai de bataie? Exact!

Atat de multi incat guvernul nu poate incaleca toti caii astia .Este practic imposibil.Nu zic ca sunt competenti,cinstiti, corecti,dar situatia a ajuns la stadiul acesta de degradare ,in 21 de ani de imbecilitati mai mult sau mai putin interesate,pentru care toti sunt vinovati. Unul nu vad sa recunoasca cinstit si sa spuna gata ,stop,asa nu mai merge,iar eu sa pot sa-l cred.Totul este doar o lupta intre cei care vor sa jupoaie pielea romanului.Tehnica este diferita dar asta nu ma face sa-mi si placa. Asa incat sustin ceea ce cred ca se poate sustine.Cateva din legile actualei guvernari sunt inevitabile si trebuiesc sustinute,pentru ca aceasta trebuie facut.

S-au gasit deontologii sa fie acum drastici.Vor totul sa mearga ceas si vaneaza orice disfunctie.In regula ,mi-ar place sa fie de acum asa.Presa ca un caine turbat calare pe guvern,oricare ar fi el.

Eu stiu insa ca nu este asa. Stiu ce-i/ce le mana, pe ce bani si ce interese promoveaza.Asa ceva nu sustin.

daca nu stiai, dar cred ca stii foarte bine.. menirea jurnalistilor ADEVARATI, e sa critice puterea orice ar face rau sau chiar bine! aia care dau limbi nu-s jurnalisti!!!

"Guvernul nu poate"! pai... guvernul sau orice institutie a statului de aia exista, CA SA POATA! daca nu, inseamna ca trebuie sa lase loc la altii! nimeni nu e de neinlocuit! viata mea sau a ta e prea scurta ca sa fie admise greselile unui guvern timp de cativa ani, a caror efecte le vom resimti, cine are ghinionul sa le mai prinda, pe o perioada si mai lunga de timp.

in legatura cu cinstea si STOP tuturor furtisagurilor... :o: parca imi aduc aminte ca asta a fost sloganul celor care azi ne guverneaza!!! asa au castigat alegerile! cu promisiunea asta, ca vor fi DREPTATEA INTRUCHIPATA!

"vaneaza orice disfunctie"... pai chiar ca au ce vana! de fapt, nu le vaneaza... sunt aberant de multe si in toate domeniile.

bie ca presa vaneaza banii iar clasa poltica actuala e sfanta filofteia! (si nu degeaba am dat exemplul acestei sfinte)

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilul guvernului nu este poporul,este bugetul.Cam asta ar fi raspunsul la toate.

De unde nu este ,nici Dumnezeu nu cere. Ca sa avem bani pentru servicii medicale si educatie ,trebuie intai sa facem acei bani.Asta doream sa spun.

Propunerile privind modalitati de a face mai repede bani, sunt binevenite.

Exista insa un dar si nu este cadou. Uniunea Europeana finanteaza proiecte in Romania ,cu precadere pentru dezvoltarea infrastructurii, securizarea frontierelor UE detinute de Romania, ecologizare si protectia mediului ,dezvoltarea turismului si industria energetica. Agricultura este si ea avuta in vedere ,insa mai subtire.Daca vrem sa investim in agricultura,trebuie sa ne scormonim in propriile buzunare,care momentan sunt cam goale.Depindem de finantarea externa in acest moment si trebuie sa indeplinim conditiile care ni se pun.

Apropo de sanatate ,taman ce ni s-a mai pus o conditie.Reducerea numarului de internari cu cel putin 10%.Cica suntem fruntasi la numarul de bolnavi internati in spital ,in statisticile UE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de sanatate ,taman ce ni s-a mai pus o conditie.Reducerea numarului de internari cu cel putin 10%.Cica suntem fruntasi la numarul de bolnavi internati in spital ,in statisticile UE.

 

Asta imi aduce aminte de ce citeam despre domniile fanariote. Pretentii multe, minte putina. Te duce cu gandul la teorii ale conspiratiei de genul reducerii populatiei de pe planeta :roll: . Este o mare nesimtire sa loveasca tot in bolnavi, dupa ce ca sunt cunoscute problemele din sistemul sanitar. Dupa ce ca se plateste asigurarea degeaba si la orice internare se mai dau un car de bani.

 

Asa le da mana sa comande un lucru care nu depinde decat de hazard, si anume cati oameni au nevoie de spitalizare. Nimeni nu poate controla asta. De fapt s-ar putea reduce numarul imbunatatind infrastructura (mai putine accidente) si poate interzicand anumitor comercianti de produse alimentare sa exporte toate rahaturile in Romania, cu 20 de emulgatori pe ''cap'' de produs. Dar nu vad cine ar lua o asemenea masura. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×