Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Initiative tampite ale PD-L-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conteaza si cum comenteaza.Mie imi este clar de ce o fac in aceasta maniera si nu am respect pentru acest tip de jurnalisti.

Exista prea multi cai de bataie? Exact!

Atat de multi incat guvernul nu poate incaleca toti caii astia .Este practic imposibil.Nu zic ca sunt competenti,cinstiti, corecti,dar situatia a ajuns la stadiul acesta de degradare ,in 21 de ani de imbecilitati mai mult sau mai putin interesate,pentru care toti sunt vinovati. Unul nu vad sa recunoasca cinstit si sa spuna gata ,stop,asa nu mai merge,iar eu sa pot sa-l cred.Totul este doar o lupta intre cei care vor sa jupoaie pielea romanului.Tehnica este diferita dar asta nu ma face sa-mi si placa. Asa incat sustin ceea ce cred ca se poate sustine.Cateva din legile actualei guvernari sunt inevitabile si trebuiesc sustinute,pentru ca aceasta trebuie facut.

S-au gasit deontologii sa fie acum drastici.Vor totul sa mearga ceas si vaneaza orice disfunctie.In regula ,mi-ar place sa fie de acum asa.Presa ca un caine turbat calare pe guvern,oricare ar fi el.

Eu stiu insa ca nu este asa. Stiu ce-i/ce le mana, pe ce bani si ce interese promoveaza.Asa ceva nu sustin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci si tu la fel ca istericele alea de la A3 si Realitatea .Ai gasit un cal de bataie.

 

Aiurea ! 'Subscrii" ? Te dai echidistant si inchei cu tzatzisme a la basinescu. Adica sint la fel de isteric ? :secret:

Chiar nu mai aveti nici un pic de rusine, de decenta ? Derapaj al puterii ? Au depasit draga faza de derapaj . SINT DEJA IN PRAPASTIE.

Maimutele astea sint in razboi cu toata populatia , mai putin acolitii lor si pup-in-dosistii .

O tin din timpenie in timpenie. Astia ar trebui bagati in balamuc sau direct in puscarie.

 

Un alt exemplu de cretinism ,de asta data "made by" Nuti Udrea : maimuta asta vrea sa se faca primar de Bucuresti si pentru a fi sigura ca pune laba pe toti banii capitalei vrea sa desfiinteze sectoarele de anul asta .

Motivatia : pentru bunastarea bucurestenilor sa se termine cu alegerile pe criterii politice a primarilor de sectoare. :secret:

Pai si in tara ce facem ? Nu se mai aleg primari politici ? :secret:

Au luat-o prin ceapa rau de tot.

 

Alta timpenie promovata de asta data de ministrul Baconski - jacuzzi : votul electronic pentru romanii din strainatate.

Nu le-a ajuns cit le-a iesit la ultimul furt electoral. Vor mai mult .

 

Hai, ovatii pentru pedelei :doh: :lol: :o: :secret:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere a fost musai in situatia in care ne aflam la data alegerilor, sa-l sustin, pe ultima suta de metri, pe Basescu. Era solutia , cat de cat optima, care rezolva cateva aspecte pe plan intern si international.

Insa, lucrurile au luat cu totul o alta turnura si asta fiindca s-au acceptat "neste treburi, de neacceptat, ex. reprezentantii tarii noastre sa fie gen Eba, Tokes... si inca cateva aspecte pe care nu le mai zic aci (printre care si bataia de joc la adresa armatei si a neamului). Asa ceva nu era permis si nu intra in ceea ce ne era si ne este necesar, atat noua ca popor, cat si intregii lumi. Deci, prin urmare si-asa dar, si-asa dar si prin urmare, atlantii faceau negotz pe mare si atat francejii, nemtii, finlandezii, olandezii, italienii, precum si inca vreo cativa din afara Europei, NU MERITA sacrificiile neamului nostru din mosi-stramosi. Asadar si prin urmare, cand ii gata, apoi ii GATAAAAA. :doh:

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de reprezentanta Udrea n-ai nimic de spus Lucia?

Faptul ca banii in loc sa mearga la ministere care sunt de importanta majora,educatie,sanatate...merg la turism,este normal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ai impresia ca folosesti un limbaj normal, da-i inainte.Din punctul meu de vedere esti la limita regulamentului ,prin folosirea generalizarii drept paravan, pentru atacuri inadmisibile fata de alti useri, ce nu iti impartasesc opiniile.

Eu nu te-am facut isteric si nici nu am intentionat sa iti dau o mostra din ceea ce faci tu. Pentru ca ai dat interpretarea aceasta, iti declar ca tu nu esti isteric,insa nu ma hotarasc daca esti "pus" sa postezi in acest mod sau te afli doar intr-o eroare ,combinata cu un temperament vulcanic.

Daca nu intelegi iti mai spun o data altfel. Am observat ceea ce este in neregula la PDL-isti, nu sunt de acord, insa pericolul mai mare il vad in alta parte si nu doresc schimbarea dracului cu tatal dracilor.

Udrea nu va castiga in veci primaria ,asa incat stai linistit nu pune mana pe nimic.

In schimb ce problema ai cu masura in sine? Primar ales uninominal, consilierii la fel,iar primarii de sector,functionari publici numiti de Consiliul General in baza legii. In felul acesta ,un singur partid isi va asuma capitala,se obtine un sistem integrat si eficient pentru implementarea proiectelor in tot orasul.Toate serviciile cad in sarcina unei singure autoritati,nu mai avem unele strazi care depind de o primarie,altele de o alta primarie si altele de primaria generala.Nu mai avem firme diferite, tocmite pe licitatii dubioase,nu se mai cearta si nu mai dau vina unii pe altii.O singura autoritate si o singura responsabilitate. Bineinteles ca si autoritatea asta unica ,poate tocmi licitatii dubioase dar asta nu tine de partid,tine de cinste ,onoare si competenta.

Cat priveste coruptia si traficul de influenta, cine vrea sa se opuna,sa faca bine sa castige alegerile si sa dovedeasca cinste si competenta. Este simplu ,corect si eficient.Nu vad de ce ar trebui taiat Bucurestiul in felii ,doar pentru ca este un oras mai mare.Stiu altele in Europa mult mai mari si nu se aleg primari pe bucati.

PDL-ul ar putea sa fie incantat de masura ,in ipoteza ca ar castiga alegerile,dar daca pierde?

Nu cred ca se va pune in aplicare.Dispar niste functii greu de atins. Oricum nu intru in fibrilatie datorita subiectului.Poate fi bine sau poate fi prost, in ambele variante .

Problema votului electronic este identica.Toata lumea voteaza electronic ,numai noi trebuie sa punem degetul.

De fapt PSD-ul se teme de altceva.In diaspora nu are trecere deloc,se uita aia cu scarba la ei si nimic nu-i poate face sa vada altfel lucrurile. Votul electronic ar garanta un numar mai mare de votanti ,deci paguba pentru PSD. Evident ca le-a convenit situatia penuriei sectiilor de votare. Totusi democratic este sa asiguri exercitarea dreptului si nu ingradirea lui artificiala.

 

 

 

Dar de reprezentanta Udrea n-ai nimic de spus Lucia?

Faptul ca banii in loc sa mearga la ministere care sunt de importanta majora,educatie,sanatate...merg la turism,este normal?

Se numeste Ministerul Turismului si Administrarii Teritoriale. Este incomparabil mai vital in acest moment punctual,sa ajunga banii la acest minister ,decat la Sanatate ori Educatie. Pentru ca de la infrastructura si turism se intorc foarte repede in economie prin profit.De la Sanatate si Educatie ,nu se intoarce nimic decat pe termen mediu si lung.Turismul si Infrastructura au si avantajul de a genera noi locuri de munca, plus dezvoltarea unor afaceri si industrii paralele .Asta este situatia din pacate.

Evident ca pe termen lung Sanatatea si Educatia sunt prioritare ,iar subfinantarea si ignorarea lor prea mut timp, va avea efecte catastrofale. Trist, dar camasa este mai aproape iar in acest moment ,repet punctual,profitul primeaza si asa este corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Te asigur ca sint un bun cunoscator al limbii romane si am inteles perfect chestia cu isteria pe care mi-ai adresat-o direct. Nici n-ai fost prea subtil.

Din punctul meu de vedere si atitudinea ta este pe muchie . Esti evident partinic.

Eu am afirmat clar ca nu am pasiuni mistuitoare pentru nici un partid in mod special. Ceea ce fac insa pedeleii de cind guverneaza imi afecteaza direct si neplacut viata , deci e deja o chestiune personala. Cred ca nimeni dintre cei care au iesit in strada in '89 (inclusiv eu) nu au facut-o pentru ca acum sa fie injositi si adusi la limita subzistentei de catre niste incapabili care nu vor sa renunte la hotie .

Apropos de Primarie : esti bucurestean ?

Apropos de votul electronic : nu-i arde pe ei grija de a facilita operatiunea in sine. Nu-i framinta pe ei grija ca romanii din strainatate s-ar eforta prea tare sa mearga cu pasul pina la centrele de vot. Altu-i spilul : "minarirea" electronica . Si-au facut ei de cap si la ultimele alegeri dar acum vor mai mult.

 

Turismul si Infrastructura au si avantajul de a genera noi locuri de munca, plus dezvoltarea unor afaceri si industrii paralele

 

Poti sa ne dai niste exemple de reusite in ceea ce priveste infrastructura si turismul ? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa ne dai niste exemple de reusite in ceea ce priveste infrastructura si turismul ? :doh:

 

E aceeasi reusita ca si cea a lui Basescu ,panoul care indica locul unde sunt ingropati banii d-voastra.Prin zona mea inca mai vad astfel de panouri,proptite-n mijlocul campului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ca pe termen lung Sanatatea si Educatia sunt prioritare ,iar subfinantarea si ignorarea lor prea mut timp, va avea efecte catastrofale. Trist, dar camasa este mai aproape iar in acest moment ,repet punctual,profitul primeaza si asa este corect.

 

As vrea sa stiu cum i-ar fi explicata expresia ''pe termen lung'' unui bolnav care are nevoie de tratament astazi si care nu mai poate astepta. Pe el nu il incalzeste cu nimic ameliorarea intr-un viitor anume a siuatiei, cand la vremea respectiva i se va face parastas.

 

Spune multa lume si spune bine ca tendinta este de a vedea numere si concepte abstracte in loc de oameni. ''Ministerul sanatatii'' si ''ministerul educatiei'' sunt concepte abstracte. Situatia insa afecteaza oameni reali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×