Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Initiative tampite ale PD-L-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Duduie , lu' matale ce sa-ti zic ? M-ai ghicit ! Acu ca ma demascasi ce sa mai fac ?

Hai indelungi ovatii :P :kiss: :kiss:

 

Hotomanule! M-ai mirosit, recunosc. :kiss: Duduile n-au ce cauta in acest soi de politica, asta-i pentru profesioniste. Numa' ca nu da nimeni doi bani pe ce le iese din gura, ci invers.

Si totusi, in naivitatea mea nu ma pot dumiri, cum dracu pe saracia asta depozitele in banci ale populatiei au crescut in 2010 iar hipermarcheturilenu mai fac fata afluxului de cumparatori?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai motivul este ca toata lumea este speriata de criza si pune bani la banca in loc sa ii consume. La televizor vezi numai apocalipsa in fiecare zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma vad nevoit sa intervin. Va rog sa incercati,oricat de greu va pare, sa renuntati la atacuri si ofense,ori la mistocareli gratuite.

 

Draga incerc in cuvinte simple sa-ti lamuresc o stare de fapt.

Orice dictatura are nevoie de supape. In acest sens simtul umorului ajuta ambele parti - victime si caracatita portocalie.

Forumul asta are oricum nevoie de un buster :kiss: Sinteti aceeasi (putini) cu j-de-mii de nick-uri .

Daca nu mi-as pastra simtul umorului ar trebui de exemplu- sa inchiriez vila marinarului pentru a ne "cunoaste " face-to-face :kiss:

Afirmatia lui referitoare la armata m-a lezat personal : taica-meu are 87 de ani este aviator si veteran de razboi.

Acum e umilit , ingrijorat si viata lui depinde de cit de bine reusesc sa-l deconectez de porcariile facute de maimutele astea jegoase. Daca nu as avea simtul umorului ar trebui poate sa ma gindesc mai serios ce anume ar merita specimenele nevertebrate care jignesc , desconsidera si scuipa pe vietile unor oameni care cu onoare si-au servit patria.

Discutiile de pe forumuri sint doar aparent nevinovate. In fapt ele sint adesea frontul din umbra unde lasitatile si servilismul partinic se pot manifesta lejer si fara scrupule .

Ceea ce se intimpla acum nu este o gluma sau un fapt divers. Este expresia absoluta a disolutiei statului.

Am trait o viata in dictatura imbecilului de ceau. si recunosc toata simptomatologia. Se cultiva din nou denigrarea elitelor, a valorilor , a culturii, a bunului simt.

Nu mi-as fi imaginat nici in cele mai halucinante scenarii ca voi ajunge sa retraiesc vremurile dinaintea lui '89.

Eeeei , vezi ? Cam asa ar arata o postare lipsita de simtul umorului.

 

Pentru ca totusi "nu vreau sa dau drumul ciinilor" imi permit doar sa zimbesc amar si sa ironizez lipsa de ratiune, de bun simt si decenta, prostia si rautatea.

Hai, indelungi ovatii pentru marele cirmaci , ministrul chilotar si sleahta lor :P :kiss: :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Forumul asta are oricum nevoie de un buster :( Sinteti aceeasi (putini) cu j-de-mii de nick-uri .

 

Aceasta afirmatie o consider denigratoare si mincinoasa.Va rog daca puteti sa o probati ,sa o faceti prin PM ,feedback sau mesaje adresate direct administratorilor .Aici este of topic si o revenire asupra ei va fi sanctionata.

 

 

Daca nu as avea simtul umorului ar trebui poate sa ma gindesc mai serios ce anume ar merita specimenele nevertebrate care jignesc , desconsidera si scuipa pe vietile unor oameni care cu onoare si-au servit patria.

 

Te invit insa sa o probezi pe aceasta,fara a folosi materialele media de propaganda .Iti sugerez listele oficiale publicate pe site-ul ministerului apararii.De acolo reiese faptul ca 80% din pensiile cu stagiu complet pana in 3000 de lei cresc.20% scad ,datorita lipsei actelor doveditoare sau unor erori tehnice care vor fi remediate.

In privinta celor cu stagiu incomplet, situatia este inversa ,dar eu consider bataie de joc pentru restul pensionarilor ,ceea ce s-a intamplat cu pensiile de lux ale unor militari.Inteleg ca plangi de mila celor care au iesit la pensie precum cunostiinta aceea a mea de care vorbeam.39 de ani,4800 de lei pensie si 60000 de RON compensatii.

Eu zic ca pana acum ,onoarea aceea a fost recunoscuta indeajuns. Inclusiv cu pensii speciale de 8000-9000 de lei pana pe la 30000 de lei. Trebuia sa vina UE sa ne impuna un calcul corect bazat pe contributie, uite ca s-a intamplat si este bine ca s-a intamplat.

Cand te referi la maimute tembele,nevertrebrate jegoase si alte uraciuni,faci o singura eroare.Privesti in directia gresita si nici nu prea vezi bine, bag seama.

 

 

Discutiile de pe forumuri sint doar aparent nevinovate. In fapt ele sint adesea frontul din umbra unde lasitatile si servilismul partinic se pot manifesta lejer si fara scrupule .

 

Aici sunt de acord si eu.

 

In privinta tatalui tau ,nu cunosc situatia si nu doresc sa comentez prea mult.Ii doresc multa sanatate si sper sa se rezolve problema. Daca are stagiul complet, au fost gasite toate actele si nu avea peste 3000 de lei ,nu este normal sa-i fie redusa pensia . In cazul actelor care nu mai pot fi gasite,este in lucru o ordonanta de urgenta ,care va inlocui calculul pe baza salariului mediu, cu unul bazat pe o medie, probabil realizata pe baza a trei luni dinainte perioadei lipsa si trei de dupa. Aceasta va reglementa multumitor si situatiile acestea particulare.

Toata lumea regreta greselile si erorile aparute din graba de a pune legea in aplicare.Ministrul Oprea a propus amanarea cu trei luni a aplicarii legii ,timp in care toate disfunctiile si neintelegerile erau rezolvate.Din pacate nu a fost posibil si termenul de aplicare ne-a fost impus de UE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cunostiinta aceea a mea de care vorbeam.39 de ani,4800 de lei pensie si 60000 de RON compensatii.

Eu zic ca pana acum ,onoarea aceea a fost recunoscuta indeajuns. Inclusiv cu pensii speciale de 8000-9000 de lei pana pe la 30000 de lei.

 

 

Probabil cunostiinta ta a luptat la Stalingrad sau la cotul Donului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca glumesti.

 

A iesit la pensie atunci cand cu intrarea in NATO, la varsta de 39 de ani(sic!-fara misto) ,din Justitia Militara, colonel judecator,acum general in rezerva. A primit salarii compensatorii de 600 de milioane si o pensie de 48 de milioane pe luna. Evident ca s-a bagat in afaceri. Macar asta nu plange pe la TV, ca i-au diminuat pensia !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca glumesti.

 

A iesit la pensie atunci cand cu intrarea in NATO, la varsta de 39 de ani(sic!-fara misto) ,din Justitia Militara, colonel judecator,acum general in rezerva. A primit salarii compensatorii de 600 de milioane si o pensie de 48 de milioane pe luna. Evident ca s-a bagat in afaceri. Macar asta nu plange pe la TV, ca i-au diminuat pensia !!!

 

 

 

Pensia pe care o are respectivul se datoreaza functiei pe care a detinut-o.

Dupa cum stiti functia doboara gradul!

Dar la 39 de ani este exagerat de timpuriu!

Oricum cu banii astia poate sa traiasca si in occident.

Editat de Lightsome

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te invit insa sa o probezi pe aceasta,fara a folosi materialele media de propaganda .Iti sugerez listele oficiale publicate pe site-ul ministerului apararii.De acolo reiese faptul ca 80% din pensiile cu stagiu complet pana in 3000 de lei cresc.20% scad ,datorita lipsei actelor doveditoare sau unor erori tehnice care vor fi remediate.

 

 

In privinta tatalui tau ,nu cunosc situatia si nu doresc sa comentez prea mult.Ii doresc multa sanatate si sper sa se rezolve problema. Daca are stagiul complet, au fost gasite toate actele si nu avea peste 3000 de lei ,nu este normal sa-i fie redusa pensia . In cazul actelor care nu mai pot fi gasite,este in lucru o ordonanta de urgenta ,care va inlocui calculul pe baza salariului mediu, cu unul bazat pe o medie, probabil realizata pe baza a trei luni dinainte perioadei lipsa si trei de dupa. Aceasta va reglementa multumitor si situatiile acestea particulare.

Toata lumea regreta greselile si erorile aparute din graba de a pune legea in aplicare.Ministrul Oprea a propus amanarea cu trei luni a aplicarii legii ,timp in care toate disfunctiile si neintelegerile erau rezolvate.Din pacate nu a fost posibil si termenul de aplicare ne-a fost impus de UE.

 

In primul rind tin sa te asigur ca nu sint venit cu pluta. Evident ca am consultat acele minunate liste imediat cum am auzit de ele. Ghici ce am gasit ? NIMIC ! :( In mod "surprinzator" cazul tatalui meu si inca 3 pe care eu le stiu nu se regasesc. Cu toate astea pensiile respective au venit micsorate. Toate cazurile se refera la veterani de razboi, deci oameni peste 80 de ani care au fost pe front , in razboi pentru onor patria recunoscatoare.

Toate actele necesare exista si sint in posesia celor care trebuia sa-si faca doar treaba corect.

Pensiile le-au venit micsorate si NEINSOTITE DE DECIZIILE AFERENTE !

Nu ma incalzeste cu nimic balmajeala oficialilor despre graba si greseli atita timp cit oamenii astia care isi traiesc ultimii ani de viata intra in fibrilatii.

S-au apucat sa puna in aplicare o lege strimba , trecuta prin Parlament in urma unei fraude la vot facuta cu o nesimtire si nonsalanta specific pedeliste, fara a avea pusa la punct metodologia, infrastructura si personalul specializat necesare. Si mai lasa-ma cu minciunile astea : termene impuse de UE, de FMI etc. Chiar ieri am vazut un UDMR-ist si un UNPR-ist care avind probabil mai multa onestitate si ratiune au recunoscut ca termenele sint laxe.

Aici e vorba doar de incompetenta si nesimtire, de indiferenta fata de oameni, care nu mai sint demult priviti ca entitati ci ca simple numere , intotdeauna prea mari : prea multi pensionari, prea multi profesori, prea multi medici, prea multe mame, prea multi politisti, prea multi oameni de cultura...in general SINTEM DERANJANT DE MULTI , INUTILI, NEDORITI.

Nu cred ca mai exista undeva pe planeta Pamint vreo conducere a unei tari care sa si-o doreasca nepopulata.

:tease: :P :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este un punct de vedere pe care il respect si la care subscriu in mare parte.

Ai perfecta dreptate .Aplicarea legii trebuia pregatita si aceste situatii nu trebuiau sa apara.

Nu sunt de acord cu altceva.Nici un politician sau sustinator al opozitiei actuale ,nici macar presa, daca nu o face echidistant si nepartinitor (si nu o face) ,nu are dreptul moral sa folosesca acest derapaj al puterii, in scop de propaganda politica urmarind profit politic propriu.Nu dupa ceea ce au facut ei, atunci cand au fost la putere. Ar trebui mai multa decenta in critica.Se pot cere chiar si demisii,doar ca nu demisii vor astia cu trompetele anti PDL ,ci procente electorale pentru viitoarele alegeri.Populatia este prostita din ambele directii.

Calculul pensiilor este aiuristic de mult si in toate domeniile.La mine la serviciu,in aceleasi conditii de cotizare ,au iesit cu o pensie daca au stat si au asteptat linistiti, o alta ,mai mare cu vreo 20%, daca au dat spaga la Casa Pensilor si cu o valoare a pensiei cu aproximativ 50% mai mare ,daca au angajat un avocat pe care l-au platit cu 200 de lei avans si una pana la doua pensii in caz ca reuseste multumitor,dupa. Asa "merg" lucrurile de mult si sub diferite guvernari.

Faci si tu la fel ca istericele alea de la A3 si Realitatea .Ai gasit un cal de bataie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci si tu la fel ca istericele alea de la A3 si Realitatea .Ai gasit un cal de bataie.

 

Nu vi se pare totusi ca exista atatia ''cai de bataie'' incat are omul de unde alege?

Ultimul an a fost dominat de scandaluri peste scandaluri, protest dupa protest.

 

Am pus intrebarea asta de zeci de ori si nu are nimeni raspuns. De ce va legati (nu dvs personal) doar de modul in care transmit si comenteaza televiziunile anumite evenimente, si rareori de evenimentele in sine, care mereu sunt minimalizate indiferent de amploarea lor?

De cand a devenit obligatia presei sa sustina puterea si de cand orice comentariu negativ este un ''linsaj mediatic''?

Orice protest, orice manifestatie de strada este catalogata drept opera unor ''agitatori'' care au anumite interese, ignorand complet dramele individuale ale celor care participa, ca si cand ar fi irelevante. Ce conteaza ca s-au strans undeva 1000 sau 2000 de oameni, cand tot ce observa unii e atitudinea reporterului?

 

Nu am trait mult pe vremea lui Ceausescu insa prin simpla urmarire a unor materiale despre vremurile acelea, se pot face rapid niste conexiuni. Cum ar fi sa le spui unor oameni care au ajuns la limita ca ei de fapt o duc bine. Sa te prefaci desi nu ai in fata cui, pentru ca toata lumea stie adevarul, toata lumea te uraste din ficati.

 

''Istericele'' comenteaza pentru ca au ce. Nu e nimic inventat acolo, lucreaza fix cu materialul clientului.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×