Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Initiative tampite ale PD-L-ului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca tot se discuta aprins despre nedreptatitul guvern Boc si partidul de guvernamant, atat de hartuit de televiziunile mogulilor, m-am gandit sa strangem initiative tampite ale membrilor acestui partid, fie ca s-au transpus in legi cu urmari concrete sau nu. Primele care imi vin in minte sunt unele cu iz securist sau desprinse din carti cu bancuri:

 

1. Introducerea controlului presei in strategia de aparare nationala

 

S-a tot vorbit despre asta, pana si in Parlamentul European. Guvernul ar vrea sa poata controla trusturile de presa, spunand ca unele dintre ele se opun interesului national (adica acceptiunii lui Basescu asupra lui). Ii miroase cuiva a diminuarea libertatii de exprimare, caracteristica unor tari cum ar fi China si Coreea de Nord?

 

2. Controlarea angajatilor aflati in concediu medical prin vizite la domiciliu

 

Aceasta idiotenie presupune ca omul trebuie sa se afle la o anume adresa la aproape orice ora din timpul zilei, fara a lua in calcul situatii neprevazute, mersul la medic, la farmacie, plata obligatorie a unei facturi samd. O initiativa ce are ca scop un control securist si bagarea fricii in populatie, oamenii trebuind sa se astepte in orice clipa sa le bata politia la usa. In cazul in care omul nu e gasit acasa, plata pentru concediul medical inceteaza imediat.

 

http://www.agenda.ro/news/news/30642/esti-...ia-la-usa-.html

 

3. Impozitarea nuntilor si botezurilor (nu a avut nici o urmare)

 

Ciobanu, care este membru al Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci din cadrul Camerei Deputaţilor, a afirmat că Ministerul de Finanţe are termen o lună pentru introducerea unui impozit forfetar care să vizeze "zonele de evaziune fiscală" şi,

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Schimbarea denumirii tiganilor din rromi in tigani.

Eu ştiam că invers. Dacă e cum susţii tu mai sus, nu văd nimic ieşit din comun.

 

 

1. Introducerea controlului presei in strategia de aparare nationala

 

S-a tot vorbit despre asta, pana si in Parlamentul European. Guvernul ar vrea sa poata controla trusturile de presa, spunand ca unele dintre ele se opun interesului national (adica acceptiunii lui Basescu asupra lui). Ii miroase cuiva a diminuarea libertatii de exprimare, caracteristica unor tari cum ar fi China si Coreea de Nord?

Nu cred. Pe l

Editat de Greenberg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libera exprimare nu exista degeaba.

Culmea ar fi ca oamenii sa fie fortati sa si aplaude toate masurile luate, ca pe vremea lui Ceasca.

Pr dl Isarescu l-am auzit la televizor dand vina pe populatie, pe ratele l;a masina lui Ionescu si frigiderul lui Georgescu, pentru indatorarea Romaniei. Asa e, numai "iresponsabilii" indraznesc sa isi ia rate, Udrea plateste pantofii de mii de euro cu banii jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a dezamagit acest Pisarescu care arunca vina pe popor ...desi el este de vina ca prima transa din imprumuturi ...cca 10 miliarde de EUR s-a dus a moaca in buzunarele largi ale Bancilor straine ...bani imprumutati de la UE si FMI dar cdin care nu am ramas cu nimic decat cu rambursatul ... bineinteles cu dobanda!

Acest reprezentant al ocultei financiare mondiale este parca pus sa distruga tara ...nu numai pentru ca nu se leaga de banii imprumutati de banda besinosului ...dar saboteaza viitorul trii tinand "la ciorapul statului" sume ce depasesc 30 de miliarde de EUR ...bani care s-ar putea investi in initiativa privata mai ales in agricultura si legumicultura astfel incat aceasta sa aduca profit si locuri de munca, si sa nu mai importam produse scumpe si cancerigene de la mafia pietelor.

 

Ma scuzati ca-ma exprim atat de aspru ...dar imi vine sa boresc cand aud de numele lui Pisarescu si sa ma tin de nas cand aud de besinosu ... desi stiu ca gestul meu este unul ieftin din cauza ca postand din strainatate, nu risc nimic cand il joc pe eroul .... decat eventual cand voi reveni in tara ....adica dupa ce pleaca de la putere gunoaiele astea care au distrus tara si au infundat-o in datorii pentru Absolut Nimic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Libera exprimare nu exista degeaba.

Culmea ar fi ca oamenii sa fie fortati sa si aplaude toate masurile luate, ca pe vremea lui Ceasca.

Pr dl Isarescu l-am auzit la televizor dand vina pe populatie, pe ratele l;a masina lui Ionescu si frigiderul lui Georgescu, pentru indatorarea Romaniei. Asa e, numai "iresponsabilii" indraznesc sa isi ia rate, Udrea plateste pantofii de mii de euro cu banii jos.

Stii de ce nu ai inteles tiu ce spunea Isarescu?

Pentru simplul fapt ca nu stii ca Romania nu are un sistem bancar national, adica propriu. Cladit cu capital autohton.

Or daca tu te imprumuti la bancile straine, cui crezi ca platesti acele rate ?

Parerea ta.

 

Apoi, ce spune Sikaryan, iar e gresit. Romania a fost nevoita sa dea banii bancilor straine, fiindca Romania nu mai avea fondurile lor. Iar acele banci voiau sa isi externalizeze profiturile, si alte fonduri, ce le tineau romanii cu japca, ca asa spune legea.

Si de unde sa le dea banii care erau papati de multa vreme, ei existand numai pe hartie, si o parte prin saltelele romanilor ?

 

Practic, putina lume a vazut cum am scapat "la mustata", de o situatie ca cea din Grecia. Lucru ce ne-ar fi dat inapoi cu minim 10 ani, in fata partenerilor europeni.

 

 

Ce e rau, sau poate ca de fapt este bine, e faptul ca lumea traieste asa, intr-o oarecare inconstienta, fara sa isi dea seama cat de aproape este sau a fost, un dezastru economic si social. Ce ar arunca intr-o totala anomie Romania.

Ceva ce ne-ar duce inapoi, echivalent cu epoca primitiva sau economia rurala.

Culmea este ca, daca le-ar fi explicat cineva, prima vorba ar fi fost - nu ma intereseza!

Si asta spune multe, despre romani ca natie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la gargara pdl-ista suntem buni! :yahoo:

 

Finian, mai bine deschideai un topic cu "ce a facut bun guvernarea actuala"! era mult mai usor asa! postau tot/doar ei si era toata lumea multumita!

 

eu nu as vrea sa spun despre initiative ci despre despre ceea ce se intampla, despre ceea ce traim zi de zi in ultimii ani: bebelusi si soldati morti, avioane invechite care se prabusesc, subfinantare, romani disperati care isi cauta norocul pe afara, datornici la banci, firme inchise, sinucideri aproape zilnice, familii distruse, copii nevinovati ramasi orfani si care nu mai au copilarie, mame aflate in concediu post natal disperate, plagand neputiincioase, frica, teama, bancuri spuse pe la colturi, foame, bolnavi, hoti, banci sparte, legi neconstitutionale, bani folositi aiurea, economia subterana in floare, minciuni, disperare, incompetenta, ahtiati dupa putere fara pic de demnitate etc. etc. etc.... dar astea parca s-ar intampla in alta parte nu in romania... nu se vrea a se vedea toate astea.... parca am fi blestemati...

Editat de CY73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apoi, ce spune Sikaryan, iar e gresit. Romania a fost nevoita sa dea banii bancilor straine, fiindca Romania nu mai avea fondurile lor. Iar acele banci voiau sa isi externalizeze profiturile, si alte fonduri, ce le tineau romanii cu japca, ca asa spune legea.

Si de unde sa le dea banii care erau papati de multa vreme, ei existand numai pe hartie, si o parte prin saltelele romanilor ?

 

N-am inteles ?

Vrei sa ne spui ca am fost mereu mintiti si ca cele 30 de miliarde de EUR cu care se lauda mereu Isarescu, erau deja de mult papate ...si ca de fapt Isarescu ne mintea frumos?

Tu realizezi ce spui?

 

Mai bine prezinta adevarul asa cum este el ...zi adevarului pe nume:

Si anume ca Basescu ne avand banci romanesti pentru relansarea economiei a dat banii imprumutati de la FMI bancilor straine sa crediteze firmele care trebuiau sa izoleze blocurile si sa toarne asfalt ...si ca bancile straine s-au kkt pe Basescu si pe Pisharescu transferand acea valuta la bancile mama din strainatate ...si ca in loc de relansare poporul roman va plati datoriile facute a proasta!

Asta este o dovada a "capacitatii" besesciene .. si te rog nu mai fasai pe aici cu petarde mincinoase ca vezi bine ca nu tine!

 

In plus de asta roaga-te sa ajungem ca si Grecia ...si nu spune doamne feri sa ajungem ca ei ... ptr ca ei cu acele multe miliardele cheltuite peste posibilitati, ei si-au tras o tara ca un paradis ...iar noi desi ne apropiem de aceeasi suma cheltuita ...avem o tara ca un WC de tzara.

Cum iti explici deosebirea?

 

Si de ce crezi tu ca am fi ajuns intr-un rahat mai mare decat suntem acum caci si asa toata tara a fost vanduta strainilor si ceea ce vedem ca export romanesc este de fapt exportul lor, caci ceea ce este cu adevarat economie romaneasca ...este minunata ...ba chiar sublima ...dar lipseste cu desavarsire!

Tu chiar iti inchipui ca acele firme straine ar fi fost inchise daca noi nu "salvam" bancile straine de la noi din tara?

Daca crezi asta te inseli ...ele au venit in Romania exact pentru ceea ce au sau ar fi avut oricum ...adica salarii mici ... iar in caz de "catastrofa" aveau inca un motiv sa mai micsoreze salariile.

Concluzie:

Basescu este un idiot care a fost dus de nas de bancile straine de la noi din tara! ...asta ca sa stiti bine ce prost va conduce ca un dictachior!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii de ce nu ai inteles tiu ce spunea Isarescu?

Pentru simplul fapt ca nu stii ca Romania nu are un sistem bancar national, adica propriu. Cladit cu capital autohton.

Or daca tu te imprumuti la bancile straine, cui crezi ca platesti acele rate ?

Parerea ta.

 

Auzi, si nenea asta nu putea sa deschida gurita mai devreme, in cazul asta? Nu au fost romanii incurajati pe toate drumurile sa isi ia credite, sa isi imbunatateasca nivelul de trai? De ce nu au avertizat atotstiutorii ca aceasta tendinta este periculoasa? Chiar daca ai avea dreptate, populatia nu avea de unde sa stie. Deci a cui e vina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romania a fost nevoita sa dea banii bancilor straine, fiindca Romania nu mai avea fondurile lor. Iar acele banci voiau sa isi externalizeze profiturile, si alte fonduri, ce le tineau romanii cu japca, ca asa spune legea.

Si de unde sa le dea banii care erau papati de multa vreme, ei existand numai pe hartie, si o parte prin saltelele romanilor ?

 

Practic, putina lume a vazut cum am scapat "la mustata", de o situatie ca cea din Grecia. Lucru ce ne-ar fi dat inapoi cu minim 10 ani, in fata partenerilor europeni.

De ce trebuia Romania sa dea bani bancilor straine?

A cerut Romania bancilor sa vina sa faca infuzie de credite?

Daca populatia intra in incapacitate de plata si devenea insolvabila, bancile ar fi avut pierderi din cauza ca au evaluat prost riscul.

Bancile nu plecau din Romania pentru ca daca plecau insemna sa renunte la creditele pe care le au de incasat.

Imprumutul a fost luat si impartit intre banci si firmele clientelare si va fi platit de fraierii care nu aveau rate si pot sa plateasca impozite.

Romania este in criza, dar bancile fac profit in special din creditarea guvernului si a autoritatilor locale, care arunca cu bani in toate directile pe obiective de investitii inutile si pe achizitii scumpe.

 

m-am gandit sa strangem initiative tampite ale membrilor acestui partid, fie ca s-au transpus in legi cu urmari concrete sau nu.

- Sa platesti ca sa anulezi 50.000 de surse de impozit (casarea masinilor).

- Sa fortezi intoarcerea mamelor din concediu pentru ingrijjirea copilului si sa cresti varsta de pensionare, cand tu guvernul vrei sa reduci persoanalul bugetar si nu stimulezi investitile in locuri de munca. Adica nu ai unde sa-i angajezi pe tineri, dar reincadrezi femeile si ii menti pe varstnici pe posturi.

- Sa investesti in obiective care nu produc nimic, sali si terenuri de sport, drumuri fara circulatie intensa, borduri etc.. si sa faci economie la pemparsi.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×