Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Biblia sau Biserica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atita vreme cit nu iti apartii macar un pic tie vei fi mereu un sclav, si nici macar nu iti dai seama..

 

Ba iti apartii intr-o masura mult mai mare. Esti indragostit? Ai trait cumva sentimentul ca esti complet liber si complet implinit doar atunci cand apartii trup si suflet persoanei iubite? Nu e tot o forma de LIBERTATE?

 

========================================

 

Pentru Elia:

 

Ce anume sa accepte? Pe Hristos asa cum il vad musulmanii? Pe Hristos asa cum il vad martorii lui Iehova?

 

Daca nu ma insel TOTI protestantii il accepta pe Hristos in inima lor, si El ii conduce. Necazul e ca ii conduce pe fiecare pe alte cai. De ce oare? Toti protestantii sunt sinceri, toti se predau lui Hristos.

 

Toti protestantii fac parte din Biserica nevazuta a lui Hristos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti protestantii fac parte din Biserica nevazuta a lui Hristos?

Cum adica toti protestantii? Crezi ca intre protestanti nu exista neghina?

 

 

Ce e aia Apoc, adica Apocalipsa ?

In greceste inseamna descoperire.

Este descoperirea lui Hristos despre lucrurile viitoare, facuta pentru generatiile de crestini din toate timpurile, dar mai ales pentru cei din vremea sfarstului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, Doamne! Ce greu e de inteles o notiune atat de simpla cum e comuniunea de credinta.

 

Elia, ce intelegi prin neghina? Un protestant care nu practica sabatul poate face Biserica impreuna cu un protestant care nu practica sabatul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru Elia:

 

Ce anume sa accepte? Pe Hristos asa cum il vad musulmanii? Pe Hristos asa cum il vad martorii lui Iehova?

 

Daca nu ma insel TOTI protestantii il accepta pe Hristos in inima lor, si El ii conduce. Necazul e ca ii conduce pe fiecare pe alte cai. De ce oare? Toti protestantii sunt sinceri, toti se predau lui Hristos.

 

Toti protestantii fac parte din Biserica nevazuta a lui Hristos?

Tu crezi ca adversarul lui Dumnezeu ocoleste bisericile protestante, si nu incearca sa le deturneze de la telul propus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cineva accepta din toata inima acest minimum, va fi condus mai departe de Isus personal in tot adevarul.

Poate ca tatal tau te-a tratat ca pe un sclav. Pe mine nu.

Tatal meu nu a tratat pe nimeni ca sclav, cu atit mai putin pe cei pe care nu i-a cunoscut. Tu esti dintre acestia. :)

Cine este tatal Tau?

Afla. Si imi place ca ai scris "Tau". ^_^

 

Si care e problema cu a fi sclav? Unii cred ca sint liberi si de fapt sint sclavi.

Eu prefer sa ma consider sclav si sa fiu liber. :) Te-am incurcat de-a binelea.

N-ai cum sa ma incurci.

PS Gata pauza. :)

 

Ba iti apartii intr-o masura mult mai mare. Esti indragostit? Ai trait cumva sentimentul ca esti complet liber si complet implinit doar atunci cand apartii trup si suflet persoanei iubite? Nu e tot o forma de LIBERTATE?

Nu, e unul dintre pasii pentru a favoriza reproducerea. E placere, dar duce la datoria fata de familie familie.

Pentru Elia:

 

Ce anume sa accepte? Pe Hristos asa cum il vad musulmanii? Pe Hristos asa cum il vad martorii lui Iehova?

 

Daca nu ma insel TOTI protestantii il accepta pe Hristos in inima lor, si El ii conduce. Necazul e ca ii conduce pe fiecare pe alte cai. De ce oare? Toti protestantii sunt sinceri, toti se predau lui Hristos.

 

Toti protestantii fac parte din Biserica nevazuta a lui Hristos?

Ce intelegi prin Biserica nevazuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Of, Doamne! Ce greu e de inteles o notiune atat de simpla cum e comuniunea de credinta.

 

Elia, ce intelegi prin neghina? Un protestant care nu practica sabatul poate face Biserica impreuna cu un protestant care nu practica sabatul?

Crezi ca regulile facute de OAMENI pentru o comunitate de credinta, sunt si regulile lui Dumnezeu?

Daca Isus ar fi acum cu noi, ce crezi ca reprosuri ne-ar facea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu crezi ca adversarul lui Dumnezeu ocoleste bisericile protestante, si nu incearca sa le deturneze de la telul propus?

Revin cu un mesaj pe care l-am mai spus: crestinii fac apel mai mult la deosebirile dintre ei decit la asemanari. Asta va duce inevitabil la slabirea si distrugerea crestinismului. De ce o faceti? Mie mi se pare ca sinteti mult prea mindri, increzuti, in credinta voastra. Credinta cu fumuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si tu esti increzut in credinta ta proprie si personala. Doar ca nu recunosti.

 

====================================================

 

Elia, intrebarea mea ramane valabila:

 

poate un crestin care tine sabatul sa faca Biserica impreuna cu un crestin care nu tine sabatul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si tu esti increzut in credinta ta proprie si personala. Doar ca nu recunosti.

Daca as recunoaste asa ceva as minti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×