Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Biblia sau Biserica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai auzit de "hausgemeinde" sau "homechurch".

Aici putem lua cina, o pot lua si intr-o biserica oarecare, cu fratii mei crestini, pentru ca respect daruirea lor pentru Hristos, si nu ma deranjeaza nivelul lor actual de intelegere si de practica. Prin partasia cu ei pot sa-i ajut sa progreseze, ceea ce fac si in cadrul acestui forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Biserica primara stia foarte bine care era Biserica adevarata in raport cu ereziile timpului. Asta ar fi alta problema.

 

Pe mine ma intereseaza daca Biserica din care faci parte are personaliate juridica, este recunoscuta de statul roman si sub ce nume. Pe urma voi incerca sa aflu mai multe despre aceasta Biserica.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca Biserica primara stia foarte bine care era Biserica adevarata in raport cu ereziile timpului. Asta ar fi alta problema.

 

Pe mine ma intereseaza daca Biserica din care faci parte are personaliate juridica, este recunoscuta de statul roman si sub ce nume. Pe urma voi incerca sa aflu mai multe despre aceasta Biserica.

De ce nu raspunzi la intrebari?

Biserica noastra este ceva de genul: http://www.ucg.org/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiam ceva. Totusi site-ul numi poate da anumite amanunte, cum ar fi cele legislative.

 

Sunteti un cult recunoscut de statul roman? Sau aveti doar statut de asociatie religioasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiam ceva. Totusi site-ul numi poate da anumite amanunte, cum ar fi cele legislative.

 

Sunteti un cult recunoscut de statul roman? Sau aveti doar statut de asociatie religioasa?

Eu nu fac parte din "ucg", sunt ca sa zic asa, peste tot si nicaieri.

Te deranjeaza ca nu ma poti baga in nici o categorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu fac parte din "ucg", sunt ca sa zic asa, peste tot si nicaieri.

Te deranjeaza ca nu ma poti baga in nici o categorie.

 

Nu, problema e alta. Pentru ca sa existe o Biserica e nevoie de o unitate de credinta, si anume ca membrii acelei Biserici o baza doctrinara comuna. Deci ma interesaza daca formezi Biserica (in sens de comuniune) si cu alte persoane. Daca da, atunci in ce forma sunteti organizati, care este cultul vostru, care este marturisirea voastra de credinta ( de ex. doctrina despre Treime, daca Duhul este o persoana divina sau doar o putere etc.)

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia sa vedem:

 

Biserica Unita a lui Dumnezeu este formata din congregatii[/i]. Dar ca orice Biserica are si un cap conducator. E vorba de... un fel de Sfat al Batranilor:

 

The Council of Elders

Probabil un fel de urmasi ai apostolilor. Dar suprizele nu se opresc aici. Ia sa-i numaram...

 

SUNT 12!!!!!!!!! YES!

 

Doisprezece apostoli! Bingo!

 

================================

 

Si acum hai sa vorbim despre organizare si conducere, Elia! Era sa ma pacalesti. Totusi nu-mi imaginam o Biserica fara structura conducatoare.

Nu intelegi omule, ca prin harul lui Dumnezeu eu mi-am dobandit libertatea. Nu-I apartin decat Lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ai inteles, altceva vreau sa spun. Biserica este si o unitate de credinta. Vreau sa stiu cat de personale si diferite sunt conceptiile tale teologice. De exemplu Trinitatea. Consideri ca Duhul Sfant este o persoana divina sau o putere?

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu are oameni Sai in toate bisericile, si eu cred ca sunt oameni consacrati peste tot in lumea asta.

 

Am mai auzit eu, chestiile astea, daca apartii s-au nu apartii unei biserici, sau daca statul te recunoaste ca si biserica.

Cristos spune: Cel ce vine la Mine nu il voi da afara.

Oile mele asculta glasul Meu.

Am si alte oi care sunt in alte staule.

 

Dumnezeu este compus din trei persoane, nu trei Duhuri.

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu m-ai inteles, altceva vreau sa spun. Biserica este si o unitate de credinta. Vreau sa stiu cat de personale si diferite sunt conceptiile tale teologice. De exemplu Trinitatea. Consideri ca Duhul Sfant este o persoana divina sau o putere?

Aceasta este parerea mea si altora in urma studiului Bibliei.

 

Felurite inchipuiri

 

Exista numai un Dumnezeu. Biblia invata acest lucru foarte clar (compara 5Moise 6,4; Marcu 12,29-34). Ai stiut insa ca printre crestini exista mai multe inchipuiri despre Dumnezeu? Mai bine zis exista diferiti Dumnezei adorati de crestinatate, dintre care doar unul este adevaratul Dumnezeu. Este posibil ca multi dintre noi sa se inchine unui Dumnezeu fals, fiindca imaginea noastra despre Dumnezeu este falsa. Carui Dumnezeu te inchini tu? Adevaratului Dumnezeu al Bibliei sau unui chip fals al lui Dumnezeu? Tine seama ca Isus in Ioan 4,24 spune, ca aceeia care se inchina lui Dumnezeu, trebuie sa I se inchine in spirit si in adevar.

 

 

1. Prima credinta este, ca Dumnezeu ar fi o trinitate (sfinta treime). Majoritatea crestinilor cred acest lucru. Aceasta invatatura spune ca Dumnezeu consta din trei parti. O parte este numita Tata, o parte este Fiu si o parte Duh sfint. Aceste trei parti sint o singura mare fiinta. Aceasta fiinta este atotputernica, atotstiutoare si exista din totdeauna cu cele trei parti sau personaje ale sale.

 

2. Exista si o a doua credinta, ca Dumnezeu ar fi numai o persoana, care se descopera insa in felurite chipuri in functie de timp si loc. De exemplu in vechiul Testament este Tatal. Cind a fost pe pamint a luat infatisarea "Fiului", devenind Isus Hristos, insa fiind mereu aceeasi persoana. Iar acum se afla la noi intr-o a "treia forma" ca Duh sfint. Aceasta credinta este cunoscuta in general ca "Teoria - Isus singur".

 

3. A treia este invatatura, care spune ca exista trei fiinte atotputernice, care detin aceeiasi autoritate si putere, toate trei existind din vesnicii. Toate trei sint numite dumnezei. Dar pentru ca in tot ceea ce fac sint intr-o perfecta unitate, sint "un Dumnezeu" si nu trei. Dupa aceasta credinta, cele trei fiinte (Dumnezei) au hotarit, cu mult, mult timp inainte, sa "joace" trei roluri diferite. Una va fi Tata, alta Fiu si cea de-a treia Duhul Sfint.

 

4. A patra credinta este, ca Dumnezeu ar fi numai o persoana. Aceasta persoana este Tatal singur. Se spune ca Dumnezeu, cu mult, mult timp inainte, L-a creat pe Isus Hristos si l-a inaltat peste toate celelalte creaturi. Duhul sfint ar fi o energie sau o putere activa a lui Dumnezeu. Aceasta este credinta Martorilor lui Iehova.

 

 

 

Pot fi toate aceste inchipuiri corecte? Sigur ca nu! Este clar ca toti acesti oameni se inchina unor Dumnezei diferiti! Este insa acest lucru asa de important? Pot aceste diferente sa influenteze credinta noastra, atita timp cit noi vorbim despre"Dumnezeu" si incercam sa facem voia Sa? Sigur ca da! Exista o credinta la moda astazi, care spune ca nu este important ce crede o persoana, atita timp cit persoana respectiva cheama numele lui Dumnezeu. Aceasta este o inchipuire falsa si periculoasa. Biblia ne invata, ca aceeia care nu iubesc adevarul, vor fi inselati si vor crede o minciuna. Pentru ca vor crede aceasta minciuna, ei se vor pierde (vezi 2Tes. 2,10-12). Isus insusi spunea: "Aceasta este viata vesnica: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Cel pe care L-ai trimis Tu, Isus Hristos" (Ioan, 17,3). Cum putem sa credem ca Il cunoastem pe Dumnezeu, cind noi nu stim nici macar cui ne adresam, atunci cind chemam Numele Sau? Ne adresam la:

 

 

A. Trei persoane, care sint o singura fiinta?

 

B. O persoana, care se manifesta in trei feluri?

 

C. Trei persoane atotputernice, care joaca trei roluri diferite?

 

D. O persoana si un fiu creat?

 

 

Am descris patru inchipuiri indragite, din care fiecare este altfel si totusi nici una nu corespunde invataturii biblice despre Dumnezeu.

 

Adevaratul Dumnezeu

 

Ce inseamna cuvintul "Dumnezeu"? In general cuvintul ne indica o fiinta, care are cea mai inalta pozitie si careia i se datoreaza inchinare. Biblia invata, ca exista numai un singur Dumnezeu, si ca acest Dumnezeu este cea mai puternica fiinta din tot universul. Toate lucrurile vin de la El, toata puterea Ii apartine Lui si El este stapinul peste toti si toate. Cine este aceasta persoana? Biblia spune, ca aceasta persoana este numai Dumnezeu-Tatal.

 

"Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti". (Efes.4,6)

 

"Totusi pentru noi nu este dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×