Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Medicamentele "preventive"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am observat din ce in ce mai des promovarea la televizor a unor noi medicamente care sa previna diferite boli sau stari de rau de genul indigestiei etc. Va sa zica nu te doare burta, dar daca vrei sa manaci ceva dupa care crezi ca te va durea, in loc sa nu mananci acel lucru iei o pastila inainte sau dupa masa si esti rezolvat. Exprimari de genul "dupa fiecare masa, in stomacul tau se da o lupta - ia cutare medicament si te vei simti bine"... Practic producatorii acestor medicamente incearca sa le introduca in alimentatia de zi cu zi a oamenilor. Exista medicamente care previn bolile de inima (nu stii ca ai avea vreo problema, dar ar trebui sa le iei oricum, pentru a nu avea pe viitor), altele pentru pastrarea sanatatii ficatului, deci pe sistemul asta ar trebui sa luam un pumn de pastile pe zi si am fi toti sanatosi tun. Plus alte suplimente alimentare pe care le luam pentru "o nutritie corecta" .

Luati asa ceva in mod regulat?

Credeti ca asemenea pastile te mentin intr-adevar sanatos sau dimpotriva, iti umplu organismul de toxine?

 

In afara de asta, si alte produse sunt promovate ca avand efecte benefice asupra organismului, deci ca un fel de medicamente. O referire se face in articolul asta:

 

http://old.cotidianul.ro/noua_generatie_de...tate-90512.html

 

Bogdan Naumovici găseşte ciudat cum de-a transformat publicitatea guma de mestecat şi iaurtul

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exprimari de genul "dupa fiecare masa, in stomacul tau se da o lupta - ia cutare medicament si te vei simti bine"... Practic producatorii acestor medicamente incearca sa le introduca in alimentatia de zi cu zi a oamenilor.

Am vazut reclame pentru pastile sau lichiduri care ajuta la digestie, balonare si acid, in urma indoparii cu junk food sau alte alimente grase, grele.

Despre alea vorbesti ?

Ca altfel nu-mi imaginez ce lupta poate avea loc in stomacul unui om daca dieta sa e balansata si sanatoasa.

 

Plus alte suplimente alimentare pe care le luam pentru "o nutritie corecta" .

Luati asa ceva in mod regulat?

Credeti ca asemenea pastile te mentin intr-adevar sanatos sau dimpotriva, iti umplu organismul de toxine?

Iau vitamine zilnic. Calciu, Magneziu, Vitamina D3, Acid Folic, Fish Oil si suplimente pre-natale. Astea nu sunt toxine.

Mai ales acum iarna, aici, oamenii au deficienta de vitamina D3.

 

Iaurtul a devenit medicament, cu rotiţele alea care se
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut reclame pentru pastile sau lichiduri care ajuta la digestie, balonare si acid, in urma indoparii cu junk food sau alte alimente grase, grele. Despre alea vorbesti ? Ca altfel nu-mi imaginez ce lupta poate avea loc in stomacul unui om daca dieta sa e balansata si sanatoasa.

 

In parte.

Mai sunt si medicamente (utile, presupun, pentru cine are nevoie) al caror target a devenit deodata si populatia sanatoasa, pentru a mari vanzarile. Sunt medicamente pentru inima sau ficat de pilda, carora le creste popularitatea prin reclame, oamenii fiind sfatuiti sa le ia preventiv, pentru a nu avea probleme pe viitor cu respectivele organe. In cazul asta ar putea sa le ia oricine, fara alt motiv decat prevenirea unor boli pe care nu se stie daca le va avea vreodata.

 

Iau vitamine zilnic. Calciu, Magneziu, Vitamina D3, Acid Folic, Fish Oil si suplimente pre-natale. Astea nu sunt toxine.

Mai ales acum iarna, aici, oamenii au deficienta de vitamina D3.

 

De acord ca sunt utile dar ma intreb ce altceva mai contin in afara de acele vitamine si daca e bine sa le ia omul dupa ureche, ca pe spanacul lui Popeye. Exista suplimente alimentare care pretind a contine toate vitaminele si mineralele de care are nevoie organismul zilnic, deci iei o pastila din aia si te simti in forma perfecta, chipurile. Chiar asa sa fie ?

 

Adevarul e ca nici pe mine nu ma incanta reclama de la Activia. Parca erau mai ademenitoare reclamele cand era doar iaurtul, fructele si mult yam yam in reclama. Acum ne povesteste despre enzime, bacterii pro-regularis, digestie mai buna...chiar ca-ti da impresia ca cumperi un medicament.

 

Asta era si mesajul din articol si anume ca niste produse sunt infatisate ca remedii pentru probleme de sanatate desi sunt simple gume de mestecat sau iaurturi. Treburile astea pot provoca o dependenta psihica de genul "nu voi fi in cea mai buna forma daca nu imi beau Actimelul azi" sau "voi avea probleme cu digestia daca nu consum Activia in fiecare zi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este foarte adevarat ca sunt promovate unele alimenta ca fiind "medicamente' si nu sunt deloc asa.

darpreventia este cu totul altceva.

in china medicii erau platiti nu in functie de numarul de bolnavi, ci in functie de numarul oamenilor sanatosi. adica principala atribuite era sa faca preventie.

 

iar cum calitatea alimenteleor scade (morcovul si-a pierdut 80% din consistenta de vitamine pe care le avea odinioara) cam fiecare om va deveni si propriul medic. si daca nu o va face.....va da bani grei pe medicamente atunci cand se va imbolnavi.

vom invata incet incet sa mancam mai sanatos, sa nu mai bem apa din peturi, sa ne punem filtru de aer si de apa in casa etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iaurturile probiotice- contin microorganisme (chestii vii) care ajuta la mentinerea sau refacerea florei bacteriene din intestin. Reclama nu ma incanta nici pe mine dar iaurtul Activia e bun.

 

Cat despre "medicamente". Daca te referi strict la produsele farmaceutice , eu nu cred ca sunt necesare cand esti sanatos. In acelasi timp -nu consider medicamente cartilajul de rechin, spiruluina si genul asta de "extracte" chiar daca sunt prelucrate ca sa ajunga in forma finala la consumator

 

Nici astea nu trebuie luate fara recomandari prealabile.....asa cum fac eu :cry:

 

(morcovul si-a pierdut 80% din consistenta de vitamine pe care le avea odinioara)

Serios? Nu am mai auzit asta pana acum.

Care morcov....si unde a pierdut....80%?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iaurturile probiotice- contin microorganisme (chestii vii) care ajuta la mentinerea sau refacerea florei bacteriene din intestin. Reclama nu ma incanta nici pe mine dar iaurtul Activia e bun.

 

Cat despre "medicamente". Daca te referi strict la produsele farmaceutice , eu nu cred ca sunt necesare cand esti sanatos. In acelasi timp -nu consider medicamente cartilajul de rechin, spiruluina si genul asta de "extracte" chiar daca sunt prelucrate ca sa ajunga in forma finala la consumator

 

Nici astea nu trebuie luate fara recomandari prealabile.....asa cum fac eu :cry:

 

 

Serios? Nu am mai auzit asta pana acum.

Care morcov....si unde a pierdut....80%?

Iaurturile probiotice,contin ,defapt contine o singura specie bacteriana benefica tractului subdigestiv si digestiv,insa cele din iaurt nu ajung acolo unde trebuie,adica in intestine,pentru ca sunt distruse de catre acizii din stomac.In concluzie,activia este doar reclama mincinoasa.

"Hrana ta sa fie medicament si medicamentul tau sa-ti fie hrana",destul de clar .

Nu cred ca trebuiesc recomandate de catre medici,oricum nu le recomanda ,pentru ca au interes sa promoveze imbolnavirea in masa,ei din ce traiesc?O hrana sanatoasa nu trebuie recomandata ci consumata ,asadar eu recomand suplimentele alimentare in detrimentul otravurilor din farmacie,oricum nu faci preventie cu medicamente si nici tratament cu rezultate vizibile.

Avand in vedere saracirea solului de minerale si alte elemente care ne sunt necesare prin consumul de fructe si legume,afirmatia este corecta,nu sunt sigur de procent dar sunt sigur ca solul este si poluat dar si saracit de interventia omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios? Nu am mai auzit asta pana acum.

Care morcov....si unde a pierdut....80%?

datorita poluarii din aer/apa, datorita semintelor modificate genetic etc...plantele pe care le consumam azi nu mai au necesarul de vitamine pe care le aveau odinioara.

 

am participat odata la o prezentare in care ne-au aratat niste studii....pentru cateva legume...cum si cat au pierdut in vitamine si nutrienti in ultimii nu mai stiu cati ani.

nu-mi bat capul cu detalii, am retinut esentialul, prefet sa-mi iau legumele de la tarani si nu di hipermerket (desi nici acelea nu mai sunt ce erau odata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×