Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

1 Decembrie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca atunci si-a luat Romania forma pe care o are acum?

 

si la 1600 avea forma de-acum.

 

in vreme ce la 1918 nu avea forma de acum - era ceva mai mare :roll:

 

hai ma Lynxule...ce naiba!!>

Mihai Viteazul a ajuns domnitorul Tarii Romanesti cu ajutorul turcilor...de unde poti trage o concluzie simpla...

politica este la fel indiferent de perioada de timp...

 

Si Unirea de la 1918 s-a facut cu ajutorul cuiva. Cu ajutorul alora care au castigat primul razboi mondial (aliatii). Noi, desi o buna parte din tara a fost ocupata iar guvernul s-a refugiat la Iasi, am fost de partea invingatorilor asa ca am putut sa facem miscarea cu Unirea.

 

:)

Sa stii ca la asta nu m-am gandit.

 

:spiteful:

 

Toata lumea merge dupa niste santuri deja sapate - locuri comune si comode ale gandirii. Merita sa-ti tocesti doua-trei ganduri si cum ar putea fi altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fleosc! Revolutie a fost numai in Bucuresti, te pomenesti. Ma ducea tata la bunica-mea si de pe blocul din fata se tragea. Nu se stie unde se duceau gloantele, dar se duceau undeva. Deci a fost revolutie si la Constanta.

Si, ce legatura are cui ce vorbim noi aici ? :spiteful:

Eu spun de 21,si de Bucuresti, tu ii tragi..cu restul zilelor.

 

Toata lumea merge dupa niste santuri deja sapate - locuri comune si comode ale gandirii. Merita sa-ti tocesti doua-trei ganduri si cum ar putea fi altfel.

Tie trebuie sa iti desenez. Stiam!

Doar ca faceam misto de tine. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

Da' de ce nu in martie ? Am face martisorul tricolor . :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai mai...

anul trecut nu a fost asa...

de ce facem asocieri de genul asta?

poate ca vremea este asa..in memoriam pentru sufletele pierite atunci pentru aceasta mare unire.....daca pot zice asa..

 

marea unire?!

Dar te-ai intrebat de ce ar trebui sa se sarbatoreasca fix unirea din 1918?

de ce?

 

cea de la 1918 fiind ultima si cea mai mare si cea care a trasat granitele Romaniei de azi...a ramas ca fiind ziua nationala..

nu stim cum va arata viitorul...asa cum nici Mihai Viteazul sau Al.I.Cuza nu au stiut ...

ultima?

mai yuda...ia mai verifica tu

 

 

cum sarbatorim noi pompos "marea unire" cand un sfert din tara e in afara granitelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si, ce legatura are cui ce vorbim noi aici ? :spiteful:

Eu spun de 21,si de Bucuresti, tu ii tragi..cu restul zilelor.

 

Tu esti cu capu', sa moara ciprian. Nu mai discut cu tine, ca nu ne intelegem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu esti cu capu', sa moara ciprian. Nu mai discut cu tine, ca nu ne intelegem.

Carcotas-o! :)

 

Incredibil...

Alţii au luptat pentru noi, la temperaturi de sub 0 grade, p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai sti ce reprezinta Ataturk pentru turci ai fi inteles ce am vrut sa spun..

Cam ce-a fost Bourguiba pentru tunisieni, de exemplu. Educaţie cu biciul, dar benefică

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea imi convine ca reprezinta un fel de... traire in trecut. Romania Mare, dupa cum urmeaza:

- partea de nord, actualmente aflata la Ucraina (parca Tinutul Hertei ii spune... nu sunt sigur, mi-e lene sa gugalesc acuma, asa ca sa ma corecteze care o sti).

- Republica Moldova(Basarabia)... mereu tara asta mi s-a parut in plus, desi eu ii admir pe moldoveni ca oameni - foarte parsivi, dar si foarte hotarati.

- Cadrilaterul - ala e teritoriu cucerit, la fel ca si Dobrogea (da, Dobrogea nu e tinut romanesc, nu mai stiu cui dracu' i-a apartinut initial, dar mai tarziu a fost cucerita), actualmente este la proprietarul de drept - Bulgaria.

Restul - Muntenia, Oltenia, Transilvania, Banat, Crisana - da, ok, romanesti. Dar cam atat. D-aia ma gandesc eu asa in capul meu... Care Romania Mare ?

 

Daca e de unire... mai repede 24 ianuarie 1859. (prima unire reala din punctul meu de vedere)

 

Daca e sa fim cinstiti, 23 august 1944. (ziua curvei, reprezentativ pentru poporul roman)

 

Daca vrem sa fie frumos - 9 mai 1877. (onoare, demnitate, alea-alea)

 

Cu 1 decembrie ce facem, plangem dupa ziua in care a fost si tara asta o data in existenta ei jmekera ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×