Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

1 Decembrie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as mai fi ales inca o zi nationala a RO:

ziua de 1 iulie 1600

cind a fost prima unire a Tarilor Romane.

 

 

romania-flag.jpg . . E o idee foarte bună.

 

Prima mare Unire a românilor, sărbătorită vara, pe 1 Iulie, ar fi perfect !

 

 

 

Să facem o comparaţie cu zilele naţionale ale altor câtorva ţări:

 

 

 

lg-portugal-flag-copy.gif . . Portugalia - 10 Iunie (Ziua culturii portugheze)

 

spain-flag.gif . . Spania - 12 Octombrie (Ziua descoperirii Americii de către Cristofor Columb)

 

france_flag.gif . . Franţa - 14 Iulie (Căderea Bastiliei)

 

Italy_flag.gif . . Italia - 2 Iunie (Ziua proclamării Republicii din 1946)

 

Germany_flag.jpg . . Germania - 3 Octombrie (Unificarea din 1990)

 

icoFlagGreatBritain.gif . . Marea Britanie - Nu are zi naţională dar, se serbează "Trooping The Colour" ("Marşul Culorii" sau "Ziua Monarhiei"), în a doua Sâmbătă a lunii Iunie.

 

215042_switzerland_flag_300_tiny.png . . Elveţia - 1 August (ziua creării Confederaţiei Elveţiene în 1291)

 

austria_flag.jpg . . Austria - 26 Octombrie (Ziua plecării trupelor sovietice din 1955)

 

belgium_flag.jpg . . Belgia - 21 Iulie (depunerea jurământului de către regele Leopold I în 1831)

 

netherlands-flag.jpg . . Olanda - 30 Aprilie (Ziua reginei Beatrix)

 

flag_Luxembourg.gif . . Luxemburg - 23 Iunie (Ziua de naştere a Marii Ducese Charlotte)

 

denmark-flag.gif . . Danemarca - 15 Aprilie (Ziua reginei)

 

Norway_flag_minimum.png . . Norvegia - 17 Mai (Ziua Constituţiei)

 

Sweden-Flag.gif . . Suedia - 6 Iunie (Ziua steagului suedez)

 

finland-flag.png . . Finlanda - 6 Decembrie (Ziua proclamării îndependenţei din 1917)

 

Czech-Flag.gif . . Cehia - 28 Octombrie (Ziua independenţei din 1918)

 

slovakia_flag.gif . . Slovacia - 1 Septembrie (Ziua Constituţiei)

 

flagHungary.gif . . Ungaria - 15 Martie (Ziua Revoluţiei din 1848)

 

russia_flag.gif . . Rusia - 12 Iunie (adoptatarea Declaraţiei de Suveranitate Naţională a Rusiei din 1990)

 

Moldova-Flag.gif . . Moldova - 27 August (Ziua Independenţei din 1991)

 

22px-Flag_of_Greece.png . . Grecia - 25 Martie (Ziua Independenţei)

 

serbian_flag.gif . . Serbia - 15 Februarie (Ziua Constituţiei)

 

PolandFlag.GIF . . Polonia - 3 Mai (Ziua Constituţiei din 1791)

 

usa-flag.gif . . S.U.A. - 4 Iulie (Independence Day)

 

canada-flag-sm.gif . . Canada - 1 Iulie (Ziua autonomiei din 1867)

 

flag_china.gif . . China - 1 Octombrie (Ziua proclamării Republicii în 1949)

 

flag_turkey.gif . . Turcia - 29 Octombrie (Ziua proclamării Republicii din 1923)

 

israel_flag_sm.jpg . . Israel - 14 Mai (Ziua proclamării independenţei în 1948)

 

australia_flag.jpg . . Australia - 26 Ianuarie (sărbătorirea întemeierii primei aşezări a coloniştilor europeni în 1788)

 

flag_newzealand.jpg . . Noua Zeelandă - 6 Februarie ("Waitangi Day") - data semnării tratatului de la Waitangi (1840), primul aranjament formal între populaţia Maori (reprezentată de peste 500 de şefi ai triburilor Maori) şi coloniştii europeni (reprezentaţi de oficialităţi ale Coroanei Britanice).

 

Poate am omis câteva ţări, dar cu toate astea, cred că am scris datele zilelor naţionale a majorităţii ţărilor europene şi a câtorva ţări mai civilizate din lume. Din câte observăm, doar 3 ţări europene îşi sărbătoresc Ziua Naţională iarna: România, Finlanda şi Serbia. Şi doar două în Decembrie: România şi Finlanda...cea mai coruptă şi cea mai puţin coruptă din Uniunea Europeană.

În Australia se sărbătoreşte în Ianuarie, iar în Noua Zeelandă în Februarie, când în Emisfera Sudică e vară.

 

În rest, toată Europa se bucură de zile naţionale primăvara, vara sau toamna, când e cald şi bine, şi tot omul poate să se bucure de ziua liberă. Că asta e o Zi Naţională: o zi în care omul să aibă liber şi să petreacă. E la fel ca o zi a oricărui om: se dau petreceri !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte potrivit 1 Decembrie.Ca un preambul al sarbatorilor de iarna.

Pentru cei care se gandesc la mici,bere si gratar au toata vara la dispozitie,ziua nationala trebuie tratata cu mai mult respect,parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

 

:spiteful:

 

Eu propun ca ziua Marii Uniri, sa fie mutata in vara, de ziua mea. Ce importanta mai are ca s-a infaptuit la 1 decembrie?!

 

Exista un proiect de lege (nu stiu daca a fost propus inca, eu am sursele mele :) ), conform caruia ziua Micii Uniri sa fie si ea zi libera. Sunt sanse mari sa se aprobe. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte potrivit 1 Decembrie.Ca un preambul al sarbatorilor de iarna.

Pentru cei care se gandesc la mici,bere si gratar au toata vara la dispozitie,ziua nationala trebuie tratata cu mai mult respect,parerea mea.

Pai cand spui petrecere, la ce te referi ?

Ca in acceptiunea romanilor exact aia inseamna. Mancare in primul rand, si bautura pana la refuz! :roll:

 

:)

 

Eu propun ca ziua Marii Uniri, sa fie mutata in vara, de ziua mea. Ce importanta mai are ca s-a infaptuit la 1 decembrie?!

 

Exista un proiect de lege (nu stiu daca a fost propus inca, eu am sursele mele :P ), conform caruia ziua Micii Uniri sa fie si ea zi libera. Sunt sanse mari sa se aprobe. :P

Apoi, se va aproba si Ziua Unirii Partidelor, Ziua Coalitiei, a semnarii Protocolului de Guvernare, si uite asa, vom ajunge sa muncim numai , duminica sau orele suplimentare benevole. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inainte de '89 tineam minte aceasta zi ptr ca imi inghetau picioarele;de ce?!...eram obligati cateva ore sa stam in picioare afara in frig aliniati-activistii de partid isi faceau treaba lor si cam atat...

 

24 ianuarie era o zi vesela-nu eram scosi din curtea scolii-dansam(jucam) hora unirii-imi placea

23 augut-marfa;intotdeauna cadea in perioada vacantei de vara si ma prindea pe malul garlei;basca puhoi de lume ce iesea la iarba verde.

cel mai mult insa mi-a placut in mai;se sarbatorea de fapt 1 mai(nu 10 mai);ziua muncii-fanfara;diferite intreceri in aer liber pe strazile orasului,aparea nea cruceanu cu caruciorul lui viu colorat cu inghetata,ciubuc si alvita!...o adevarata sarbatoare!...cald si placut afara-lumea iesea deja la bluze cu maneca scurta.

 

(1 decembrie...nu stiu o zi de 1 dec. sa fie una senina si frumoasa;nici acest an nu ne bucuram de aceasta zi!)

 

de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

Buleala, numai prostii spui.

Constant.

 

 

Au contraire, Ziua Unirii este o implinire, indiferent de temperatura, presiune atmosferica si sanse de burnita, Abramburicule.

Ziua nationala e aleasa dupa semnificatia istorica sau dupa posibilitatile de a iesi la iarba verde ... :spiteful: ?

Rezon.

Dar Puleala traieste inca vremurile cand facea cheta ca sa ia 2 navete de Bucegi cu ocazia oricarei ocazii.

Prima mare Unire a rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apoi, se va aproba si Ziua Unirii Partidelor, Ziua Coalitiei, a semnarii Protocolului de Guvernare, si uite asa, vom ajunge sa muncim numai , duminica sau orele suplimentare benevole. :spiteful:

 

Ti se pare tie ca romanul munceste putin?! Pai eu zic sa se aprobe legea conform careia romanul ar trebui sa munceasca 12 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Ba nu, mai bine 6 zile pe saptamana.

 

Ca sunt si putori care asteapta sa le pice din cer, asta e altceva, dar asta nu inseamna ca in Romania nu se munceste. Ba mai mult, ai iesit azi din casa?! E deschis peste TOT, romanii muncesc SI azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti se pare tie ca romanul munceste putin?! Pai eu zic sa se aprobe legea conform careia romanul ar trebui sa munceasca 12 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Ba nu, mai bine 6 zile pe saptamana.

 

Ca sunt si putori care asteapta sa le pice din cer, asta e altceva, dar asta nu inseamna ca in Romania nu se munceste. Ba mai mult, ai iesit azi din casa?! E deschis peste TOT, romanii muncesc SI azi.

Cand vor munci de drag, si nu impinsi de la spate de altii, sa ma chemi si pe mine sa imi arati.

Degeaba este deschis peste tot, daca acei oameni care lucreaza, o fac cu o lehamite iesita din comun. Nu erau obligati sa munceasca si azi.

Si ne mai miram de ce ne merge prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand vor munci de drag, si nu impinsi de la spate de altii, sa ma chemi si pe mine sa imi arati.

Degeaba este deschis peste tot, daca acei oameni care lucreaza, o fac cu o lehamite iesita din comun.

 

Nu inteleg ce legatura are muncitul de drag cu faptul ca azi erau liberi si, de fapt, nu sunt.

 

 

Nu erau obligati sa munceasca si azi.

Si ne mai miram de ce ne merge prost.

 

Eu am senzatia ca tu traiesti in alta lume, sa mor io.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×