Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

1 Decembrie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

inainte de '89 tineam minte aceasta zi ptr ca imi inghetau picioarele;de ce?!...eram obligati cateva ore sa stam in picioare afara in frig aliniati-activistii de partid isi faceau treaba lor si cam atat...

 

24 ianuarie era o zi vesela-nu eram scosi din curtea scolii-dansam(jucam) hora unirii-imi placea

23 augut-marfa;intotdeauna cadea in perioada vacantei de vara si ma prindea pe malul garlei;basca puhoi de lume ce iesea la iarba verde.

cel mai mult insa mi-a placut in mai;se sarbatorea de fapt 1 mai(nu 10 mai);ziua muncii-fanfara;diferite intreceri in aer liber pe strazile orasului,aparea nea cruceanu cu caruciorul lui viu colorat cu inghetata,ciubuc si alvita!...o adevarata sarbatoare!...cald si placut afara-lumea iesea deja la bluze cu maneca scurta.

 

(1 decembrie...nu stiu o zi de 1 dec. sa fie una senina si frumoasa;nici acest an nu ne bucuram de aceasta zi!)

 

de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai vrea sa fie atunci?

eu consider ca 1 decembrie e ziua potrivita. Inseamna mult cel putin pt mine. Consider ca daca aceasta zii nu exista probabil nu am mai fi fost cea de azi,poate chiar nici nu existam. Nu as schimba trecutul pt nimic.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inainte de '89 tineam minte aceasta zi ptr ca imi inghetau picioarele;de ce?!...eram obligati cateva ore sa stam in picioare afara in frig aliniati-activistii de partid isi faceau treaba lor si cam atat...

 

24 ianuarie era o zi vesela-nu eram scosi din curtea scolii-dansam(jucam) hora unirii-imi placea

23 augut-marfa;intotdeauna cadea in perioada vacantei de vara si ma prindea pe malul garlei;basca puhoi de lume ce iesea la iarba verde.

cel mai mult insa mi-a placut in mai;se sarbatorea de fapt 1 mai(nu 10 mai);ziua muncii-fanfara;diferite intreceri in aer liber pe strazile orasului,aparea nea cruceanu cu caruciorul lui viu colorat cu inghetata,ciubuc si alvita!...o adevarata sarbatoare!...cald si placut afara-lumea iesea deja la bluze cu maneca scurta.

 

(1 decembrie...nu stiu o zi de 1 dec. sa fie una senina si frumoasa;nici acest an nu ne bucuram de aceasta zi!)

 

de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

 

scartz! e o problema axistentiala......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scartz! e o problema axistentiala......

inteleg ca nu-ti pasa.

 

Inseamna mult cel putin pt mine. Consider ca daca aceasta zii nu exista probabil nu am mai fi fost cea de azi,poate chiar nici nu existam. Nu as schimba trecutul pt nimic.....

atat de mult ti-a influentat existenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Decembrie este ziua potrivita pentru sarbatoarea nationala .

Lipsurile, vicisitudinile si tot raul ce a cuprins societatea romaneasca in acest moment ,nu trebuie sa ne impiedice sa fim mandri de ziua noastra nationala si poate ca ar fi bine sa fim si un pic optimisti.Poporul roman a trecut prin incercari mai grele si le-a depasit intotdeauna.Vom reusi si de aceasta data sa ne gasim echilibrul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce n-am sarbatori in mai ziua nationala a romaniei?!

Pentru ca am asocia-o cu alte lucruri, mai negative, din trecut.

Si in plus, a ajuns ceva asa, de nu prea mare importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dpdv al semnificaţiei, e bine aleasă ziua de 1 Decembrie

dpdv al faptului că rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as mai fi ales inca o zi nationala a RO:

ziua de 1 iulie 1600

cind a fost prima unire a Tarilor Romane. Ma gindesc ca ar trebui reamintita si tinuta minte nu numai in cartile de istorie.

A fost primul moment in care s-a demonstrat ca se poate dupa mai mult de 1000 de ani de la ultima actiune de acest tip pe aceste meleaguri.

 

 

pentru ziua de azi (nu cea nationala)

 

Cu voi

 

George Bacovia

 

Mai bine singuratic si uitat,

Pierdut sa te retragi nepasator,

 

Editat de Cassandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×