Sari la conținut
Forum Roportal
Gogutaaa

Cancer uterin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In luna iulie a .c .am fost operata de cancer uterin.Am fost diagnostificata in Italia dupa o perioada lunga de ptrblrme legate de tot felul de scurgeri pe care toti de la mic la mare le atribuiau varste50anieram dispusa sa astept in pace dar au inceput hemoragiile devastatoare.M am ingrijorat deoarece0eu sunt Martora a lui Iehova si nu voiam probleme cu transusia de sange .O mica paranteza,nu este adevarat ca Mnoi nu acceptam asistenta medicala pt noi sau pt copiii nostri dimpotriva dorim din respect pt Dumnezeu si viata cel mai bun tratament care comporta mai putine riscuri.Va las pe dvs sa evaluati riscurile transfuziei.Revenim.O sora de a noastra italiana lucra in ginecologie,m a pus in legatura cu doctorii care au actionat rapid pt stbilirea motivului

hemoragiei.S a ajuns la esamenul histologig.In mai putin de 10 zile am fost chemata la medicul sef care mi a comunicat rezultatul.Cancer in faza pretumorala .Un uter f ingrosat fibromatos cu un polip de 1f mm in care s au gasit celule atipice.Recomandare,histerectomie totala deoarece ovarul sting avea un mic chist ,dreptul era deja eliminat pt un mare chist.5ratii au aranjat sa fiu operata de o echipa de doctori dispusi sa opereze fara transfuzie.Nici nu a fost cazul..Operatie cu succes cu mici probleme datorate aderentelor sau sacilor cu lichid care se formeaza uneori dupa operati e.Nu am avut nevoie dede chimeoterapie.In timpul covalescentei am cautat sa fac cure naturiste despre care citisem in revistele Treziziva ce contine multe articole bine documentate despre sanatate.am contactat si o firma naturista Am trecut la dieta m am informa dar as vrea sa stiu ce se mai poate facept a preveni o recitiva.Astept rasspuns.PtCine vrea sa cunoasca dieta sa ma intrebe. Multi s au mirat de curajul cu care am infruntat problema.Noi martorii nu sunte super oameni nici nu ne pretindem sfinti perfecti suntem ca si voi avem si noi teama si slabiciuni.E credinta putrnica i Dumnezeul nosrtu ceea ce ne intareste in momente grele unitatea si iubirea frateasca care se manifesta stnd la propriu si la figurat alaturi de cei in suferinta. Imaginati va o tanara de 20ani itliana ca sta langa tinne te ajuta la baie te spala te schimba te curata cand vomiti si ca ea cel puti 20 se raduiau zi si noapte .Am fost incurajata de ptronul meu care era dispus sa plateasca pe oricine ma,ajuta .Eram intr o tara straina dar juma de It m a sustinut moralmente in fapte in cuvinte in rugaciune.Cu alte cuvinte Iehova Dumnezeu a fost si este cu mine.La randul meu vreau sa fiu o sursa de incurajare pt toti cei care sufera si au teama de aceasta boala.indiferent de religie varsta sau sex._m citit in topic mesaje care m au emotionatppsi vreau sa fac ceva concret si eu pt altii ,ex emplu mteriale informative diete participare la dezbateri relatarea expirentei incurajare directa comunicand cu persoane afectate.astept raspunsuri propuneri intrebari va mutumesc pt timpul acordat.

post-314178-1291142778_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×