Sari la conținut
Forum Roportal
Adriannae

Limbi moderne aplicate...?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!Sunt in clasa aXII-a la filologie blinlingv-engleza. Imi plac limbile straine si ma gandeam sa dau la litere, limbi moderne aplicate, engleza-franceza, sau engleza- spaniola. Ati putea sa imi dati mai multe detalii despre cursuri? Inca un lucru pe care as dori sa il aflu consta in nivelul cerut al celei de-a doua limbi, pentru ca ma atrage si germana, insa neavand nicio tangenta cu ea, ma indoiesc ca se fac cursuri de la 0.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de la o universitate la alta. Poate ar fi bine sa precizezi la care ai vrea sa dai, poate stie cineva mai multe detalii.

 

In legatura cu germana: da, e destul de putin probabil sa faca grupa cu a doua limba germana pentru incepatori (mai ales ca se studiaza de prin scoala).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jur ca nu inteleg de unde scoateti voi facultatile astea. In rest ce pot sa iti zic? Bafta la facultatea asta. O sa te ajute mult cand vei fi casier printr-un supermarket.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jur ca nu inteleg de unde scoateti voi facultatile astea. In rest ce pot sa iti zic? Bafta la facultatea asta. O sa te ajute mult cand vei fi casier printr-un supermarket.

 

Wrong. De la LMA ajung sa lucreze la firmele de telefonie. Aia de la management ajung casieri la supermarket :spiteful:

 

Ce vrei sa spui?

 

E ceva adevar in ce spune. Multi ajung sa faca ce stii ce slujbe. Dar cei buni, ambitiosi, ajung sa faca ce au invatat - in ultimii ani s-au cautat traducatori si interpreti pentru o multime de institutii ale Uniunii Europene. Cererea o sa fie si mai mare. Dar nu toti vor ajunge sa lucreze acolo. Multi trebuie sa-si gaseasca slujbe onorabile si asta nu-i usor in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrei sa spui?

 

Vreau sa zic ca facultatea de litere si de asemenea si cea de limbi moderne au cea mai mica rata de lucru in domeniu dupa absolvire. Si asta se intampla pentru ca toti habarnistii care nu stiu ce vor de la viata se baga la aceste facultati (in special la litere). Eu cand eram la facultate si lucram part-time la o firma de programare s-a cautat o femeie de servici si pentru acest post au aplicat o groaza de absolventi de litere. Dar cand mergi la sectii obscure gen istorie, alte variante inafara de profesor sau muncitor necalificat nu ai.

Legat de Limbi moderne aplicate, daca tu acum ai in gand o slujba si esti dispus sa faci totul ca sa ajungi pe postul respectiv dupa absolvire, atunci du-te la facultatea asta. Dar daca faci parte din randul habarnistilor, atunci doar iti pierzi timpul. Daca urmaresti un post de traducator la limbile astea mai comune gen engleza, germana, franceza sa sti ca iti cam pierzi timpul ca piata e arhiplina de traducatori. In schimbi in momentul de fata sunt foarte multe firme care cauta vorbitori de norvegiana, japoneza si chineza.

Si ca sa revin la limbi moderne aplicate, majoritatea care termina aceasta facultate si lucreaza in domeniu, o fac pe postul de secretar si unii mai norocosi ajung sa lucreze la banci, pe niste posturi destul de bune. Dar marea majoritate a absolventilor (8 din 10, mai exact) fie ajung sa lucreze ca muncitori necalificati, fie fac cursuri gen cel de bucatar si apoi lucreaza in acel domeniu in care practic nici nu trebuia sa ai o facultate terminata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un job in domeniul traducerilor mi se pare interesant. Partea proasta e ca nu imi amintesc sa fi vazut mentionata in cadrul Universitatii din Craiova si limba japoneza, coreeana, sau norvegiana. Optiunile sunt limitate: engleza, franceza, spaniola, italiana, si cred ca si rusa.

Nu ca postarile voastre m-ar fi speriat intr-o oarecare masura, doamne-fereste :spiteful: ..spre ce as putea sa ma orientez?chiar as vrea sa fac ceva cu limbile straine...

@lynux: e visul meu sa lucrez intr-o companie de telefonie :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un job in domeniul traducerilor mi se pare interesant. Partea proasta e ca nu imi amintesc sa fi vazut mentionata in cadrul Universitatii din Craiova si limba japoneza, coreeana, sau norvegiana. Optiunile sunt limitate: engleza, franceza, spaniola, italiana, si cred ca si rusa.

Nu ca postarile voastre m-ar fi speriat intr-o oarecare masura, doamne-fereste :spiteful: ..spre ce as putea sa ma orientez?chiar as vrea sa fac ceva cu limbile straine...

@lynux: e visul meu sa lucrez intr-o companie de telefonie :) )

 

Este o moda ca inginerii sau economistii sa rada de filologi ca nu stiu decat scartza-scartza pe hartie. Dingo cam asta vrea sa spuna.

 

Dar pentru cei care au o inclinatie pentru asa ceva, ideea lui Dingo nu tine. Cine cunoaste bine limbi straine aia vrea sa faca. Daca nu stii matematici n-are sens sa mergi in directia aia. Asa ca poti sa faci alegerea in cunostinta de cauza - filologii nu au nici o garantie ca vor avea slujbe bune si salarii mari, dar nici alte meserii nu au. Cunosc ingineri si juristi care fac altceva si nu intotdeauna pe salarii bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (Dingo25 @ Nov 30 2010, 09:40 PM) *

Jur ca nu inteleg de unde scoateti voi facultatile astea. In rest ce pot sa iti zic? Bafta la facultatea asta. O sa te ajute mult cand vei fi casier printr-un supermarket.

 

 

Wrong. De la LMA ajung sa lucreze la firmele de telefonie. Aia de la management ajung casieri la supermarket laugh.gif

 

QUOTE (Adriannae @ Dec 1 2010, 12:11 AM) *

Ce vrei sa spui?

 

 

E ceva adevar in ce spune. Multi ajung sa faca ce stii ce slujbe. Dar cei buni, ambitiosi, ajung sa faca ce au invatat - in ultimii ani s-au cautat traducatori si interpreti pentru o multime de institutii ale Uniunii Europene. Cererea o sa fie si mai mare. Dar nu toti vor ajunge sa lucreze acolo. Multi trebuie sa-si gaseasca slujbe onorabile si asta nu-i usor in Romania.

 

 

 

dar tu ce facultate ai facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×