Sari la conținut
Forum Roportal
Apex_77

Iubirea - solutie integrala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca pe cei care iti sunt superiori, ii doare in trei litere de parerea ta, asta daca nu-s posedati desigur.

 

Stai sa o urmaresti pe Aseneth pe topice si dupa aia sa te victimizezi, ca in viziunea ta, de persoana cu orizonturi inchise ce esti tu, ai impresia ca tre' sa iti inghita toate rahaturile pen' ca e moderator...si sa nu te scuipe atunci cand te trezesti vorbind aiurea, ca deh, ai tu impresia ca tre' sa-ti sufle tie in ass din cauza ca esti user si ea ar fi in slujba ta.

Dispari!

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu omul rastignit reprezinta cosmarul evreilor, crestinul nu traieste in cosmaruri si nu crede intr-un om rastignit.

Crestinul crede intr-un Om inviat.

Si pentru ca moartea nu poate fi biruita decat de Cel ce stapaneste viata, rezulta foarte simplu ca Hristos este Dumnezeul, cel ce a facut Universul si pe om. Hristos este salvatorul omului promis de Dumnezeu inca de la caderea lui Adam:

Facerea 3.15 Duşmănie voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cand ai spune ca educatia se face cu bata. :doh:

 

 

 

Auzi, nu ti se pare ca ai prea multe pretentii de la altii si prea putine de la tine?

 

Parca prea arati cu degetul... Numai orgoliosi si egoisti ai intalnit la viata ta? Sau de unde elanul asta in "a judeca pe altii"?

Daca ai avut o viata foarte linistita si nu stii ce voiau sa insemne"zguduiturile"te poti considera privilegiat,eu nu am folost termenul"bata"ci unele intamplari mai dure din viata sunt menite sa readuca la credinta anumite fiinte.

 

De unde stii ca nu am pretentii de la mine?Si nu am pretins nimic nimanui doar am speicficat ca sunt prea multi care se simt mai bine cu nasul pe sus decat sa invete ce inseamna iubirea de aproape.Te-ai simtit cumva cu musca pe caciula cumva?

Din fericire cunosc foarte multi oameni cu suflet care oricand ar face pentru altii tot ce ar fi nevoie pentru binele lor dar din nefericire cunosc si foarte multi orgoliosi si egoisti care nu vad prea multe de lungul nasului dar nu te cunosteam pe tine ca sa fi vorbit de tine,stai linistit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ci unele intamplari mai dure din viata sunt menite sa readuca la credinta anumite fiinte.

Mai mai...deci daca nu este duritate ramai pe miriste...hmmm...seamana a filosofie iudaica in stare incipienta, parca vorbeste rabi Obadia.

Da` de ce numa` anumite fiinte si nu pe toate?

Dumnezeu practica discriminarea?

Cat priveste intamplarea intamplata un recidivist are sanse sa-ti shmangleasca portofelul imediat ce a iesit din inchisoare si nicidecum sa se puna pe citit Biblia :jester:

Editat de Gandacelul_mafiot
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum sa face ca iar a reanviat acest topic - pe care aproape il credeam ingropat

eu cred ca nu tot ce scrie in Biblie este adevarat de ex. cica Dzeu ar fi zis: "Avrame omoara-mi un fiu"

???

pe postul national al Israelului - il prezentau pe Iisus in maimuta crucificata si o femeie sexy in bikini

(nu stiu daca inca mai este clipul pe youtube)

 

referitor la iudaism - spune ca Dzeu le-a dat pamantul evreilor si ca tot ce este pe pamant incusiv celelalte fiinte

printre care si ceilalti oameni suntem sclavii lor - si ei pot face tot ce doresc cu noi

mie mi se pare mai mult decat absurd...

 

biserica romana - patriarhia - nu vorbeste decat despre evrei - si ridica-n slavi statul Israel

cat despre stramosii nostrii traco-geto-dacii ...nimic.

nu ca ar fi o problema ...dar Sf. Andrei a veni in Dacia - cu acea cruce in X ,...nu in + ...

si dacii l-au primit acceptat rapid - deoarece si ei credeau in aparitia unui nemuritor a nemuririi ...

implementarea crestinismului a fost cum intinzi untul pe paine ...

 

de aproximativ 1 luna si jumatate sau descoperit cele 10 legi zamolxiene - 5 ridicatoare la divin si 5 coboratoare la divin

sper ca in perioada ce va urma Patriarhia sa inceapa foarte serios sa se gandeasca si sa vorbeasca despre aceste legi si cum se regasesc in crestinismul specific care va rezulta ........despre Legile lui Zamolxe - se poate gasi un material si pe youtube ...

 

in cartea "Omul Animal Indumnezeit" - scrisa de un grec...

apare: "Poate ar trebui mentionat si ceva despre Adam

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

referitor la iudaism - spune ca Dzeu le-a dat pamantul evreilor si ca tot ce este pe pamant incusiv celelalte fiinte

printre care si ceilalti oameni suntem sclavii lor - si ei pot face tot ce doresc cu noi

mie mi se pare mai mult decat absurd...

In care "Biblie" scrie ce ai insirat tu mai sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:good: Ca sa putem trai in Iubire, prin Iubire exprimati in Adevar, mai devreme sau mai tarziu, toti ne vom reaminti ( sau va trebui sa reinvatam) ca Iubirea altruista este " Baza, Fundamentu`si Temelia " intru Armonie.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: Ca sa putem trai in Iubire, prin Iubire exprimati in Adevar, mai devreme sau mai tarziu, toti ne vom reaminti ( sau va trebui sa reinvatam) ca Iubirea altruista este " Baza, Fundamentu`si Temelia " intru Armonie.

 

A fi altruist cu tine si sincer in iubire fata de tine in primul rind , determina a iubi pe ceilalti . Restul sunt povesti de adormit copii.

Editat de Prostanacul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
insa Soarele era Zeita si Luna era Zeu,ulterior au schimbat...

 

 

Inca mai sunt consemnati asa, in mitologia nordica, si mi se pare ca si in cea nipona.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am visat-o pe Venus, si nu Legendele Olimpului din care am auzit despre ea, ar avea vreo vina... :o:

 

Este in ordine, Venus si toate numele ei(supranumele functie de vremuri, neamuri, s.a.m.d.) era Imparateasa Soarelui(Mama Cosmica, Matca) si Credinta tuturor popoarelor pagane aveau aceasta Credinta (a nu se intelege ca folosesc un termen care arata ceva mai putin luminos, nu, era vorba despre credinta solara, insa Soarele era Zeita si Luna era Zeu,ulterior au schimbat...Multe le-au denaturat si uite-asa in multe cazuri apare inversul realitatii faptelor- insa, Adevarul intotdeauna iese la suprafata, mai devreme sau mai tarziu, asa ca este OK).

 

A fi altruist cu tine si sincer in iubire fata de tine in primul rind , determina a iubi pe ceilalti .

 

Este de la sine inteles , toti am reusit sa constientizam asta :) si s-a mai spus (si) aci.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×