Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua la toata lumea,

am si eu o nedumerire in privinta bibliei,

In vechiul testament se spune ca m-ai intai de toate a fost doar Adam si Eva, au facut rele, Dzeu i-a trimis inapoi pe pamant, apoi au facut copii...

Bun, tot in biblie se zice ca este pacat ca copilul sa faca sex cu mama sau fratii intre ei...

 

Cum s-au inmultit oamenii atunci, avand in vedere faptul ca a fost doar Adam si Eva ?

 

Rog si eu un raspuns care sa ma lamureasca si pe mine..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este o diferenta intre vechiul si noul testament...

 

si totusi, este sau nu pacat, sau este doar un "bug" in toata povestea asta, adica vechiul testament a lasat loc de intrebari, facem versiunea 2.0 mult mai imbunatatita.

 

Tin sa precizez ca nu sunt religios, cred intr-o forta divina care ne-a creeat dar nu pot admite povestea relatata de catre biblie.

 

Cred in Dumnezeu, dar nu cred in biblie.

 

Are cineva un raspuns mai coeerent, ceva studenti la teologie pe aici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, dar totusi vreau un raspuns concret, am intrebat un parinte, la care acesta pur si simplu a ramas mut... iar apoi mi-a zis ca nu trebuie sa judecam ce a facut Dumnezeu trebuie sa credem.

 

Este pacat sau nu?

Pentru ca daca asta este un pacat, este o dovada clara ca toata biblia este bazata pe o minciuna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste acolo si ai sa afli nu un raspuns, ci mai multe. S-a discutat problema din diferite perspective. Cam ce raspuns "concret" ai vrea sa primesti?

 

Ok, dar totusi vreau un raspuns concret, am intrebat un parinte, la care acesta pur si simplu a ramas mut... iar apoi mi-a zis ca nu trebuie sa judecam ce a facut Dumnezeu trebuie sa credem.

 

Este pacat sau nu?

Pentru ca daca asta este un pacat, este o dovada clara ca toata biblia este bazata pe o minciuna!

Pai nu stiu ce sa zic daca este pacat sau nu, depinde cum interpretezi capitolul 1 si 2 din Geneza, cert este ca cei doi, si urmasii lor au ascultat de urmatoarea porunca:

Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie

Şi Dumnezeu i-a binecuv

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste acolo si ai sa afli nu un raspuns, ci mai multe. S-a discutat problema din diferite perspective. Cam ce raspuns "concret" ai vrea sa primesti?

 

 

Pai nu stiu ce sa zic daca este pacat sau nu, depinde cum interpretezi capitolul 1 si 2 din Geneza, cert este ca cei doi, si urmasii lor au ascultat de urmatoarea porunca:

Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie

Şi Dumnezeu i-a binecuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus: depinde cum intepretezi capitolele 1 si 2 din Geneza. N-am spus ca relatiile incestuoase nu sunt un pacat. De fapt, ca sa ma exprim mai corect, nu am spus ca sunt normale si sanatoase.

 

Bun, pana aici toate bune, deci in concluzie nu este deloc pacat ca fratii sa aiba relatii sexuale intre ei sau ba mai mult chiar cu parintii, atunci de ce toata lumea considera asta un pacat.

Banuiesc ca trebuie sa fie o afirmatie bazata pe biblie.

 

Deci in concluzie daca asta nu e un pacat, nu vad atunci diferenta care ar fi pacatul intre doi homosexuali sau 2 lesbiene.

 

Incurcate is caiile domnului.

Cauti o aprobare pentru ceva?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In vechiul testament se spune ca m-ai intai de toate a fost doar Adam si Eva

Cum s-au inmultit oamenii atunci, avand in vedere faptul ca a fost doar Adam si Eva ?

Rog si eu un raspuns care sa ma lamureasca si pe mine..

 

 

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×