Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Misoginism in ortodoxie si catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cit despre avorturi sint 100% impotriva.Exista prezervative,pilule, diafragme si alte minunatii.O intreaga gama la alegere.Ai ramas?Nu poti sa il cresti?Chiar NU POTI???Foarte bine.Da-l in adoptie, dar nu-l omori...

Pe bune?! Si daca copilul provine dintr-un abuz fizic, nu-l avortezi, asa-i? Sau daca ai 15 ani si nu ai minte si te trezesti cu un copil, ce faci, nu te mai duci la scoala 9 luni ca sa nu se vada sarcina sau cum procedezi? Hai invata-ne tu, ca vad ca le ai bine de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost profesoara si crede-ma.........Am vazut cazuri si cazuri.......In cazul unei eleve de clasa a XIi-a, directoratul i-a permis sa isi dea bacalaureatul cu copilul de doua saptamini. De exemplu.

Dar sa ne intelegem.......Nu sint de acord cu un avort in cazul in care acel copil poate trai(asta implica sacrificii bineinteles).Dar cred ca simtul responsabilitatii este adevarata problema.Bineinteles ca e mult mai usor sa expulzezi un embrion decit sa il ai pe cap sub forma de copil, o viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost profesoara si crede-ma.........Am vazut cazuri si cazuri.......In cazul unei eleve de clasa a XIi-a, directoratul i-a permis sa isi dea bacalaureatul cu copilul de doua saptamini. De exemplu.

Dar sa ne intelegem.......Nu sint de acord cu un avort in cazul in care acel copil poate trai(asta implica sacrificii bineinteles).Dar cred ca simtul responsabilitatii este adevarata problema.Bineinteles ca e mult mai usor sa expulzezi un embrion decit sa il ai pe cap sub forma de copil, o viata...

Si daca Doamne fereste ar abuza fizic un nefericit de tine, ai pastra copilul? Ia spune-mi, cum te vezi tu in situatia asta. Ai putea sa pastrezi copilul nefericitului care ti-a facut numa rau?

Si ceea ce spui tu, cu eleva aceea, este un caz exceptie...si plus ca fata era clasa a XII a, nu a IX a sau a X a. Dar o fata de 15 ani ce face? Care mai are 3 ani de studii? Pastreaza copilul si nu mai vine 9 luni la scoala sau cumva crezi ca toti oamenii sunt toleranti si ingaduitori si ii vor permite sa vina cu burta mai mare decat banca ca sa nu piarda anul?

Editat de heidy_2005

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca Doamne fereste ar abuza fizic un nefericit de tine, ai pastra copilul? Ia spune-mi, cum te vezi tu in situatia asta. Ai putea sa pastrezi copilul nefericitului care ti-a facut numa rau?

Si ceea ce spui tu, cu eleva aceea, este un caz exceptie...si plus ca fata era clasa a XII a, nu a IX a sau a X a. Dar o fata de 15 ani ce face? Care mai are 3 ani de studii? Pastreaza copilul si nu mai vine 9 luni la scoala sau cumva crezi ca toti oamenii sunt toleranti si ingaduitori si ii vor permite sa vina cu burta mai mare decat banca ca sa nu piarda anul?

 

Treaba cu Drobul, Si daca? Daca ai credinta nu se intampla draguta!Daca stai prin discoteca prin baruri, sau eu stiu pe unde e si normal!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treaba cu Drobul, Si daca? Daca ai credinta nu se intampla draguta!Daca stai prin discoteca prin baruri, sau eu stiu pe unde e si normal!

Se intampla si mergand pe strada, imbracata decent. Nu mai particulariza, pentru ca mai mult de 60% din cazurile de abuzuri fizice s-au petrecut in alte locatii decat cele mentionate de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla si mergand pe strada, imbracata decent. Nu mai particulariza, pentru ca mai mult de 60% din cazurile de abuzuri fizice s-au petrecut in alte locatii decat cele mentionate de tine.

 

Chestia cu abuzurile nu mai tine, ca deja traim in sex pana la gat ca sa mai abuzeze cine va de tine, nu de mult am intrebat pe un politai care se ocupa cu chestii din astea si mi-a zis ca abuzul sexual a scazut mult, poate la tv. mai vedem cate o baba saraca, da ce sa-i face ea nu poate ramane insarcinata.

 

Mama ce offtopic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cind am propus aceasta tema doream sa ajung la un personaj concret:Maria Magdalena.

puteti sa uitati din start de Dan Brown(oricum informatiile pe care el le detine erau dinainte cunoscute)

este maria magdalena, autoarea celei de-a 4-a Evanghelii(cea cunoscuta"dupa Ioan")?

i-a fost maria magdalena atit de apropiata lui Iisus incit a stirnit invidia ucenicilor(si mai ales a lui petru)?

a fost redusa la categoria de prostituata de mod intentionat de catre Biserica?

de ce?

 

in nici un moment nu apare in biblie vreo referire concreta la maria magdalena ca si prostituata.

mai mult ,din biblie reiese doar faptul ca s-a aflat alaturi de Iisus in tot momentul,in viata,in moarte si dupa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evangheliile canonice - cele prezente in Biblie - dateaza din jurul anului 80 d.H. Evangheliile apocrife citate de Dan Brown au fost scrise undeva la mijlocul secolului al 2-lea, deci sunt mai noi. Ele sunt in mare parte povestiri populare, scrise de persoane care nu calcasera prin Iudeea si nu prea erau la curent cu obiceiurile si viata de zi cu zi a evreilor. Evanghelia Mariei Magdalena face parte din aceasta categorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×