Sari la conținut
Forum Roportal
Mariusica2010

Probleme in Wordpress

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o problema care ma tot macina si ma imbolnaveste de nervi de zile intregi cu Wordpress. Sunt initiat oarecum in el dar am niste probleme de nu le dau deloc de cap si nu prea am la cine sa mai apelez. Actualizarea programului nu merge, desi nu asta ma deranjeaza mult dar nu imi merg nici pluginurile care modifica ceva important in program si vreau sa stiu de ce si unde gresesc la instalare sau la setari, caci am incercat fel de fel de variante posibile, am creat si directoare manual prin ftp si degeaba. In plus nu merge nici pluginul pentru sitemap in google webmasters tools caci programul nu-l gaseste desi l-am copiat manual, iar pentru mine e important. Mai ales ca am programul instalat pe un domeniu platit.

 

Eroarea care mi-o arata pluginul sitemap:

 

googlesitemappluginerro.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Lista pluginurilor din care doar cateva sunt active, dar celelate nu merg. Nici macar Akismetul nu se poate actualiza, se pare ca wordpress-ul nu detecteaza locul instalarii acestora desi le am copiate manual in interfata de administrare Cpanel.

 

pluginurilemele.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Am mai avut instalat wordpress pe un domeniu mai vechi care intre timp a expirat si nu l-am mai prelungit desi acolo mi-a functionat perfect!

Chiar nu stiu ce ar mai putea avea si ce sa-i mai fac. Si mai sunt si in intarziere. Vreau sa scriu mai multe in el dar ma impiedic de pluginurile care nu merg.

Sper sa aiba cineva un raspuns satisfacator si la problema mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai copiat fisierele de pe hostul vechi pe asta nou si vrei sa iti mearga? Foloseste cpanel pentru instalare (sper ca ai fantastico sau ceva de genul) si totul ar trebui sa mearga ca uns. Daca nu, probabil ca o sa trebuiasca sa sapi prin configuri pina iti ies peri albi...

 

P.S. De unde ai hosting?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar ai inteles gresit; am avut wordpress instalat pe un domeniu vechi, de fapt pe un subdomeniu ca sa fiu mai exact. Pe ala mi-a mers perfect cu o singura exceptie: nu am putut instala programul pe domeniul principal fiindca Cpanel-ul nu mi-a permis acest lucru. Practic cred ca am aproape aceeasi problema in prezent, se pare ca nu pot face sa mearga corect programul nici pe noul domeniu :crazy:

CPanelul nu-mi permite din cauza ca un addon nu e permis sa lucreze pe el, uite:

 

eroarecpanel.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Nu sunt sigur dar banuiesc ca din cauza ca am platit un hosting ieftin la Experthost, poate din cauza asta nu mi se permite rularea exacta a programului (sau alta cauza care eu n-o cunosc dar o s-o aflu).

Desi nu imi convine poate o sa fiu nevoit sa instalez wp-ul pe un subdomeniu(in cazul asta multe directoare web imi vor refuza inscrierea!), dar se pare ca nu am alta solutie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce te-ai legat la cap cu un host de la noi... eu unul folosesc Eleven2 si sint foarte multumit. 144 USD/2 ani, spatiu/trafic teoretic nelimitat, cpanel cu toate cele, suport cit de cit OK (nu am patit sa fie probleme pe care sa le lase in aer, chiar daca uneori nu au raspuns chiar instant)... servere atit in US cit si prin Europa...

 

Ai incercat sa ii contactezi pe astia cu hostingul? Ce zic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deh, a fost cel mai ieftin hosting care l-am gasit caci daca aveam mai mult poate rezolvam mai bine; in fine cred ca o zi/doua nu mai vreau sa ma gandesc la problema asta care deja a inceput sa ma obsedeze prea mult, vreau sa ma calmez, ca doar n-o sa intru si in vreo depresie din atata lucru! Si oricum am alte mii de probleme pe cap dar asta m-a enervat cel mai mult.

Daca i-am contactat? Nu-mi mergea o chestie relativ minora si le-am cerut explicatii la care am primit un raspuns poate nu deranjant dar cam virulent oarecum. S-a intamplat sa aiba ei o problema cu serverele si le-am trimis din greseala vreo 5$ in plus, fiindca imi cerusera, desi nu m-au crezut ulterior ca i-am trimis - oricum pot dovedi foarte usor ca le-am trimis ca am dovada de plata din paypal. Oricum, recunosc ca nu a fost vina lor dar m-au cam "certat" intr-un mod in care chiar imi vine greu sa le mai cer informatii caci parca vad ca imi raspund ceva de genul "nu e de competenta noastra...".

Sincer, habar nu am ce este "Eleven 2", stiu doar ca inseamna "11" in engleza.

 

In final cred ca imi ramane un singur lucru de facut la care astept pareri, de la tine sau altcineva:

-sa imi fac un subdomeniu in locul celui existent si in felul asta practic reinstalez tot de la inceput, desi inscrierea in directoare web ar fi mult mai dificila, desi e posibil sa am alte avantaje(oare?...);

-sa il las asa cum este in prezent si sa mizez practic pe faptul ca pot lucra si fara sitemap si alte pluginuri pentru care imi ramane speranta sa nu am nevoie de ele (cam prea putin probabil)

 

Poate ar mai fi un lucru de spus dar in momentul asta nu mai imi vine nimic in minte, deocamdata.

In fond iti multumesc pentru raspuns si sper sa mai revii cu vreo parere.

Editat de Mariusica2010

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eleven2.com, evident. Arunca un ochi pe acolo. Atita vreme cit cotizez la o firma, ma astept sa fiu tratat regeste cind e cazul, sau macar cu bun simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×