Sari la conținut
Forum Roportal
Adecorcra

Trepidatii si zgomot - Bora

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un vw bora din 2002 care a mers foarte bine pana anul acesta cand au inceput problemele.

Ultima problema la fost a aprindere ( am schimbat acum o luna bobina de inductie care era fisurata si am curatat injectoarele).

 

Azi a inceput sa trepideze puternic la relanti,de fapt la turatie mica. Peste 1600 de turatii merge bine aparent.

S-a aprins si indicatorul "emission workshop" dela sonda lambda, insotit de un tiuit

 

Ce ar putea avea? A inceput sa-mi fie teama sa merg in service fiindca acolo nu sunt preturi de criza...

Multumesc pentru sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Dupa mine, cred ca nu merge un injector. Ori e infundat, ori e din comanda si trebuie schimbat. Eu iau de la SRC. Cere si tu o oferta la office@srcpieseauto.ro si vezi ce-ti zic. Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un vw bora din 2002 care a mers foarte bine pana anul acesta cand au inceput problemele.

Ultima problema la fost a aprindere ( am schimbat acum o luna bobina de inductie care era fisurata si am curatat injectoarele).

 

Azi a inceput sa trepideze puternic la relanti,de fapt la turatie mica. Peste 1600 de turatii merge bine aparent.

S-a aprins si indicatorul "emission workshop" dela sonda lambda, insotit de un tiuit

 

Ce ar putea avea? A inceput sa-mi fie teama sa merg in service fiindca acolo nu sunt preturi de criza...

Multumesc pentru sfaturi.

Ai verificat bujiile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:search:

Salut! Dupa mine, cred ca nu merge un injector. Ori e infundat, ori e din comanda si trebuie schimbat. Eu iau de la SRC. Cere si tu o oferta la office@srcpieseauto.ro si vezi ce-ti zic. Bafta

Multumesc din suflet, am inceput cu bujiile si a mers.

:P Capacul metalic de la fisa de la o bijie fura curent.

 

Ai verificat bujiile?

Multumesc din suflet, am inceput cu bujiile si a mers.

:o: Capacul metalic de la fisa de la o bujie fura curent.

Acum motorul toarce ca o pisicuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomandare: foloseste un nanolubrifiant.

 

Nanolubrifiantii ofera o solutie pentru multe probleme asociate cu lubrifianti tradiţionali şi deşi de ceva timp producţia de nanoparticule a fost restricţionată de tehnologii disponibile, in prezent metodele de sinteza au fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o BORA din 2004 decembrie TDI 90 CP, 93545 km reali ,la mine este de noua, cu care nu am avut nici o problema pana acum. Nu mai trage si scoate fum negru. Cand accelerez tremura motorul. Ca sa ajungi la 100 de km/ora trebuie sa astepti............ Apas acceleratia pana jos si nu te baga in scaun deloc. Cred ca undeva nu face vacum. Am fost la 5 testere si nu stiu ce are nici acum. Eghereul a fost curatat, supapa de la turbo a fost schimbata, debitmetrul de aer a fost schimbat, 2 bujii incandescente au fost schimbate. Cu toate acestea nu stiu ce are inca. Poate ma ajuta cineva. Cred ca ultima varianta este sa merg la reprezentanta dar cred ca o sa ma coste ceva. Astept parerile voastre. Multumesc.

Editat de Danielzb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o BORA din 2004 decembrie TDI 90 CP, 93545 km reali ,la mine este de noua, cu care nu am avut nici o problema pana acum. Nu mai trage si scoate fum negru. Cand accelerez tremura motorul. Ca sa ajungi la 100 de km/ora trebuie sa astepti............ Apas acceleratia pana jos si nu te baga in scaun deloc. Cred ca undeva nu face vacum. Am fost la 5 testere si nu stiu ce are nici acum. Eghereul a fost curatat, supapa de la turbo a fost schimbata, debitmetrul de aer a fost schimbat, 2 bujii incandescente au fost schimbate. Cu toate acestea nu stiu ce are inca. Poate ma ajuta cineva. Cred ca ultima varianta este sa merg la reprezentanta dar cred ca o sa ma coste ceva. Astept parerile voastre. Multumesc.

buna

fum negru inseamna ardere incompleta a carburantului

motor care tremura inseamna ca e iesit din "balata" adica unul sau ..... din cilindri nu contribuie la acelerare

banuiesc injector

 

 

 

 

PS: dute la un tester si un meserias bun !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×