Sari la conținut
Forum Roportal
^Dorin

Mamicile vor primi indemnizatie doar pentru un an !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da, inseamna ca s-a taiat. Si mai inseamna ca a mai incalcat niste drepturi (ca tot vorbeam de ele) in momentul in care a scazut 50% din salariu, intr-un an de zile, in conditiile in care, la angajare, ai semnat un contract, pe un alt salariu. Dar na, e criza, patronii au voie sa faca ce vor ei, protejati de faliment, insolventa alea alea.

Dar asta e o alta discutie, nu are legatura cu indemnizatia mamicilor.

Da, adevarat. Dar este un caz particular si nu poate fi extins la modul general. Nu s-a taiat la privat, obligatoriu, in intreaga Romanie.

Apoi, si angajatul poate face ce vrea, la fel ca si patronul. Angajatii, sunt protejati de Codul Muncii.

 

Cat priveste socotelile facute de tine, Naboo... :) Mi-ar placea sa vina o contabila, sa explice asa cum trebuie, una prin mainile careia au trecut actele unei viitoare mamici.

 

Si hai sa va mai zic ceva... pe mine m-ar interesa sa pot sta acasa aia doi ani cu posibilitatea de a-mi pastra locul de munca si sa nu imi dea decat alocatia copilului, ma (cenzurat) pe indemnizatia lor. :crazy:

Iti va face aceleasi socoteli ca si Niu Tax.

In plus de asta, exista obligatia patronului sa iti pastreze locul de munca, per timpul concediului.

Iar indemnizatia de crestere, nu este o obligatie a guvernului, sau a statului.

Este o masura de protectie sociala. O obligatie se naste numai in baza unui drept. Protectia sociala este cu totul altceva, este un ajutor din afara, dat de stat.

Asadar, din moment ce este ajutor, nu ma poti conditiona asupra sumei care eu pot sa ti-o ofer.

:stars:

[...]

tu stii ce vrei pana la urma?....sau iti place sa te contrezi aiurea?

Io zic ca asta ultima! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stire

 

o fi adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt tocmai de acord cu modul tau de calcul.

 

O mamica care este angajata cu salariul minim pe economie poate avea un stadiu de cotizare de peste 15 ani.

In 15 ani cat a cotizat la stat? cat a beneficiat de asigurare (sanatate), somaj? De cate interventii chirurgicale poate avea nevoie un tanar? Pierderile consistente din sistem nu sunt facute de mamici ci de pensionari si copii.

 

Eu am carte de munca de 8 ani si de mai bine de 2 ani cotizez pe langa salariu si ca liber profesionist de ma doare mintea la sanatate ....si? cui ii pasa? ieri m-au programat sa fac analizele pe 3 februarie 2011 !!!!! poti sa stai pana atunci? nu exista o incadrare de urgente, nu exista o lista de prioritate.....nu exista nimic.

 

Discutia nu trebuia sa plece de la cei care au venituri medii ci de la cei care-si umfla salariile in ultimele luni, platesc contributiile si fac un venit net baban astfel incat cu cei 75 % sa ia limita maxima si iaca asa as sta si eu acasa si sa ma sustina statul . :D

Ca nu esti tu de acord este alta problema..

Aici vorbim de o LEGE si de nimic altceva.

Sunt oameni care cotizeaza la bugetul de stat pana la adanci batraneti fara sa se imbolnaveasca.

Fericiti sunt acei oameni.

Aceste cotizatii sunt exact un mod de asigurare care seamana cu oricare alt mod de asigurare.

Exceptia o face obligativitatea.

 

Poti sa platesti CASCO la masina cate 1000 de euro pe an si sa nu ai nici un accident.

Poti sa-ti asiguri casa impotriva cutremurelor si sa nu apuci sa vezi vreun cutremur care sa-ti crape geamurile.

Cam asa si cu CAS-ul.

Poti plati toata viata si sa nu te imbolnavesti sau sa nu fi dat afara de la munca ..sau sau..sau

 

Statul are obligatia morala si impusa de lege de a sustine natalitatea acolo unde se cere sau de a o tine sub control acolo unde se cere.

Pentru asta exista legi.

In cazul de fata, ca vrem ca nu vrem ..ca ne convine , ca nu ne convine...statul tine sub control ..sau incearca sa tina sub control , o situatie fara precedent..numita generic--CRIZA.

Mai mult decat atat, Romania se alinieaza la noile norme europene impuse.

Si ca sa se inteleaga acest aspect dau un exemplu care poate arata putin cam paralel cu aceasta decizie.

 

Stiati ca Romania, in 2010 a avut excedent de grau ?...adica a produs mai mult decat poate consuma?.

Si cu toate asstea suntem OBLIGATI sa importam grau din Europa..

de ce?

Pentru ca asa vrea UE..

 

UE si FMI sunt Banci care fac Camatarie Legala.

Si ca orice banca, pentru a acorda un imprumut impune conditii pentru a fi sigura ca-si recupereaza banii.

 

 

Referitor la calculul facut de mine:

Sunt direct interesat de acest aspect.

Am facut mai multe calcule pana sa aleg varianta optima pentru noi.

Si stii de ce?....

Pentru ca Legea in vigoare permitea asta.

Incepand cu 2011, calculele de acasa nu se mai potrivesc cu cele din "targ".

 

Adica...ce dau la stat timp de 1 an ,iau inapoi + un pic mai mult si sotia trebuie sa se reintoarca la munca.

Deci intervin cheltuieli in plus plus stres plus riscuri.

 

Nu ne convine..dar asta e..:roll:

Reorganizam situatia.

 

 

stire

 

o fi adevarat?

intr-un astfel de calcul intra foarte multe variabile..

nu te gandi ca un puscariasa mananca hrana si consuma haine de 2400 roni lunar..

intra cheltuieli cu aparatul de protectie--politia, jandarmii, cheltuieli cu intretinerea puscariilor, apa, curent, cabinete sanitare, medicii, carburanti...

si nu in ultimul rand...aresturile de pe sectiile de politie, oamenii platiti acolo,,,judacatorii..grefierii..bla bla bla..

 

 

per total s-ar putea sa fie suma respectiva..

 

daca ar fi doar cativa puscariasi,,suma ar fi mult mai mare..

dar cum suntem o tara unde hotia este la ea a casa..suma este mai mica..( chiar daca este mare pentru noi )

 

partea proasta este ca acesti puscariasi nu au nici un aport la scaderea acestor cheltuieli..

Pe vremea lui Ceausescu...cea mai mare parte a agriculturii era facuta cu puscariasi si soldati in termen..

..plus ..strazi, poduri, alte constructii...

dar de ...:crazy:

drepturile omului..

Editat de *YODA*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit că ultima variantă, deşi se mai poate modifica, este 1 an de maternitate cu indemnizaţie de 600-3.400 ron,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, adevarat. Dar este un caz particular si nu poate fi extins la modul general. Nu s-a taiat la privat, obligatoriu, in intreaga Romanie.

Apoi, si angajatul poate face ce vrea, la fel ca si patronul. Angajatii, sunt protejati de Codul Muncii.

In plus de asta, exista obligatia patronului sa iti pastreze locul de munca, per timpul concediului.

 

Este un caz particular, insa nu singular. Normal ca nu s-a taiat la privat obligatoriu in toata tara, nici la stat nu s-a taiat peste tot. Cunosc cazuri de ambele parti. La fel cum cunosc si multe cazuri unde patronii au taiat.

Dar, dupa cum ziceam, e alta discutie asta.

 

Angajatii sunt protejati de Codul Muncii INCA. Ai auzit ca si asta vor sa schimbe?! Sa nu mai fie protejate nici mamicile aflate in concediu de maternitate si nici bolnavii aflati in concediu medical?

 

Sunt oameni care cotizeaza la bugetul de stat pana la adanci batraneti fara sa se imbolnaveasca.

Fericiti sunt acei oameni.

Aceste cotizatii sunt exact un mod de asigurare care seamana cu oricare alt mod de asigurare.

Exceptia o face obligativitatea.

Poti sa platesti CASCO la masina cate 1000 de euro pe an si sa nu ai nici un accident.

Poti sa-ti asiguri casa impotriva cutremurelor si sa nu apuci sa vezi vreun cutremur care sa-ti crape geamurile.

Cam asa si cu CAS-ul.

Poti plati toata viata si sa nu te imbolnavesti sau sa nu fi dat afara de la munca ..sau sau..sau

 

Nu cred ca isi doreste cineva sa beneficieze de contributia pentru sanatate, insa cand e nevoie, sa i se asigure bolnavului in sistem de sanatate... sanatos. Nu sa il puna sa isi cumpere medicamentele, sa isi plateasca analizele (ca nu toate sunt decontate de cas), sa isi cumpere tijele (ca alea pe care ti le da sistemul iti fac mai mult rau, decat bine) s.a.m.d.

Bunica-mea, acum cativa ani, si-a rupt piciorul si a avut nevoie de tije. Mi-au zis in fata medicii sa ii cumpar tije, ca alea pe care le dau ei nu sunt bune. Le-am cumparat, am umflat buzunarele medicilor, asistentelor si infirmierelor (o sa ziceti ca e vina mea, ca eu am ales sa fac asta si da, asa e, insa daca nu o faceam, bunica-mea zacea in rahati si pisati toata ziua, ca era imobilizata la pat) si, in final, stiti cu ce s-a ales? Cu ignorare din partea anestezistei, ca nu a fost multumita de continutul plicului si cu o tija care a strapuns pielea, de bine ce era pusa. Cam asta e sistemul de sanatate pentru care contribuim.

 

Iar cand o sa nasc (atunci cand o fi), o sa imi strang bani si o sa ma duc la un spital privat. Am vazut SI cum se naste la stat si in ce conditii sunt tinuti bebelusi pana ii lasa sa plece acasa.

Aa da, nu generalizez, vorbesc la nivelul orasului Constanta.

 

Statul are obligatia morala si impusa de lege de a sustine natalitatea acolo unde se cere sau de a o tine sub control acolo unde se cere.

Pentru asta exista legi.

In cazul de fata, ca vrem ca nu vrem ..ca ne convine , ca nu ne convine...statul tine sub control ..sau incearca sa tina sub control , o situatie fara precedent..numita generic--CRIZA.

Mai mult decat atat, Romania se alinieaza la noile norme europene impuse.

Si ca sa se inteleaga acest aspect dau un exemplu care poate arata putin cam paralel cu aceasta decizie.

 

Pai da, si Basescu, acu'vreo trei ani, se plangea pe la televizor ca scade natalitatea in Romania.

Iar criza nu e o situatie fara precedent, a mai fost una, in 1929. Alte vremuri, e adevarat, dar macar daca s-ar fi invatat ceva.

 

cum se preocupă statul ca să-şi păstreze copiii crescuţi cu greu?

 

Cum s-a preocupat si pana acum. :roll: De ce or fi plecat atatia tineri din tara pana acum?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca isi doreste cineva sa beneficieze de contributia pentru sanatate, insa cand e nevoie, sa i se asigure bolnavului in sistem de sanatate... sanatos. Nu sa il puna sa isi cumpere medicamentele, sa isi plateasca analizele (ca nu toate sunt decontate de cas), sa isi cumpere tijele (ca alea pe care ti le da sistemul iti fac mai mult rau, decat bine) s.a.m.d.

 

Ba da, trebuie sa existe aceste contributii sociale chiar daca acum sistemul sanitar este in paragina.

Am ajuns in aceasta situatie datorita politizarii in acesti 20 de ani a functiilor de conducere babane.

Directorii de spitale "afiliati" politic au gestionat dupa bunul plac bugetele spitalelor...

si intelegi ce vreau sa spun...

dupa ei, au urmat directorii fara studii medicale care au gestionat cot la cot cu cei care au fost inaintea lor...la fel de prost..

de fapt pentru ei a fost bine...

 

name='Darianna' post='1060464174' date='Dec 7 2010, 12:08 PM']Bunica-mea, acum cativa ani, si-a rupt piciorul si a avut nevoie de tije. Mi-au zis in fata medicii sa ii cumpar tije, ca alea pe care le dau ei nu sunt bune. Le-am cumparat, am umflat buzunarele medicilor, asistentelor si infirmierelor (o sa ziceti ca e vina mea, ca eu am ales sa fac asta si da, asa e, insa daca nu o faceam, bunica-mea zacea in rahati si pisati toata ziua, ca era imobilizata la pat) si, in final, stiti cu ce s-a ales? Cu ignorare din partea anestezistei, ca nu a fost multumita de continutul plicului si cu o tija care a strapuns pielea, de bine ce era pusa. Cam asta e sistemul de sanatate pentru care contribuim.

 

Asa este, protezele decontate de stat sunt mai proaste.

Asa se intampla si cu protezele si cu multe alte consumabile medicale..

Ce trebuie sa intelegi tu este faptul ca Sistemul medical este cea mai mare afacere din lume--dupa biserica catolica.

 

name='Darianna' post='1060464174' date='Dec 7 2010, 12:08 PM']Iar cand o sa nasc (atunci cand o fi), o sa imi strang bani si o sa ma duc la un spital privat. Am vazut SI cum se naste la stat si in ce conditii sunt tinuti bebelusi pana ii lasa sa plece acasa.

Aa da, nu generalizez, vorbesc la nivelul orasului Constanta.

Nu numai in Constanta se intampla asa.

Si in Bucuresti se intampla la fel si in multe alte orase din tara....cred ca in toate..

Stii de fapt care este marea smecherie in toata treaba asta?...

Falimentarea si inchiderea spitalelor mari in favoarea sistemului medical privat.

Sistemul medical privat este bun , inssa..nu este accesibil tuturor in momentul de fata.

Piesa de rezistenta care lipseste din toat angrenajul asta este legatura dintre sistemul medical privat si casa de asigurari pe de-o parte si legatura dintre sistemul medical privat si asiguratorii privati pe de alta parte.

Asigurarile private, la noi in tara, inca nu sunt la nivelul la care ar trebui sa fie..

 

Unele clinici au inceput sa "mearga" bine dpdv asta..

Exista o clinica in Bucuresti care are contract cu un asigurator privat si inca unul cu CAS..

Practic, daca ai asigurare privata de viata la acel broker si mai esti si cotizant de CAS..poti merge la acea clinica sa-ti faci aproape toate analizele si interventiile...( in limita unui plafon impus de broker si CAS )

 

Deci...totul este o AFACERE FOARTE BANOASA

 

name='Darianna' post='1060464174' date='Dec 7 2010, 12:08 PM']Pai da, si Basescu, acu'vreo trei ani, se plangea pe la televizor ca scade natalitatea in Romania.

Iar criza nu e o situatie fara precedent, a mai fost una, in 1929. Alte vremuri, e adevarat, dar macar daca s-ar fi invatat ceva.

 

Toti care au trecut prin campanii electorale..au recurs la manevre populiste..

..si nu confunda criza di 1929 ..care vine dupa un razboi mondial si intr-o perioada premergatoare unui al 2-lea razboi mondial cu criza de acum,,

Criza de acum are o alta forma.

Editat de *YODA*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat pe multe forumuri ca acest subiect a fost lasat cam balta. Incredibil cum acceptam tot ce ni se impune in tara asta. La noi mamicile si nu numai, nu se gandeste nimeni. Ce facem dupa un an cu copilul? Eu am un baietel de 1 luna si stau sa ma gandesc ce voi face cu el la un an. Bona? Nu prea vreau pentru ca nu am incredere. Cresa? Care cresa si unde pentru copii asa mici? Of doamne cata nebunie. Acum ma tot interesez pt dosarul de indemnizatie si alte cele. 100 de drumuri pentru nimica toata. Noroc ca am dat peste .............. asa ca m-am mai lamurit putin cu concediul de crestere a copilului.

Mamici voua va convine 1 an doar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×